Як отримати компенсацію за зруйноване житло в Україні: повна інструкція

Як отримати компенсацію за зруйноване житло в Україні: повна інструкція

Україна, у стані повномасштабного вторгнення, розглядає найефективніші способи відновлення та підтримки своїх громадян. Один з ключових аспектів цього процесу — компенсація за зруйноване житло. У цьому путівнику розглянемо всі аспекти цієї програми — від умов отримання компенсації до того, як правильно скористатися житловим сертифікатом. Розповімо, хто має право на відшкодування та як розраховується сума компенсації. Поглибимося в процес подання заяв та виявлення можливих викликів на шляху отримання допомоги.

В грудні минулого року в Україні розпочалася програма, яка дозволяє українцям використовувати житловий сертифікат в Дії для придбання нового житла в обмін на зруйноване від бойових дій. Програма компенсації передбачає два етапи: отримання сертифіката для нового житла та грошові виплати для самостійної відбудови.

Понад 2 тисячі житлових сертифікатів згенеровано на компенсацію зруйнованого житла

Станом на сьогодні українська державна програма компенсацій за знищене житло успішно згенерувала 2221 житловий сертифікат на суму понад 4 млрд грн. Про це повідомила голова партії "Слуга Народу" та очільниця комітету з питань містобудування, Олена Шуляк.

Політикиня також нагадала про те, що власники зруйнованих приватних будинків відкладають подачу заяв на отримання житлового сертифіката та чекають на початок наступного етапу програми для відновлення своїх будинків на зруйнованих ділянках. Голова партії висловила надію на інтенсивніші звернення громадян, коли уряд надасть можливість використовувати цільові кошти для відбудови приватного сектору.

Що потрібно зробити для отримання компенсації та використання житлового сертифіката "єВідновлення"?

 1. Подати заяву в "Дії" чи ЦНАП для компенсації або житлового сертифіката.
 2. Очікувати візиту комісії для обстеження житла протягом 30 днів.
 3. Відкрити рахунок в одному з банків-партнерів.
 4. Отримати рішення комісії в "Дії".
 5. Обрати нове житло та забронювати через застосунок.
 6. Відмовитися від права власності на зруйноване житло через ЦНАП або нотаріуса.
 7. Після угоди кошти надходять продавцю, підтверджуючи реалізацію сертифіката.

Визначення суми житлового сертифіката базується на кількох факторах, включаючи вартість 1 м² житла, регіональний коефіцієнт, кількість кімнат у зруйнованому помешканні та загальну площу. Власник сертифіката має право вибору нового житла, зокрема, придбати його, обрати на вторинному ринку або укласти інвестиційний договір.

Термін дії житлового сертифіката — 5 років. Важливо пам'ятати, що придбане з використанням сертифіката майно не підлягає продажу протягом п'яти років. Також після отримання житлового сертифіката, інші виплати за зруйноване майно з репарацій недоступні.

"Подати заяву зможуть тільки одноосібні власники житла, чия оселя:

 • зруйнована через бойові дії після 24 лютого;
 • не підлягає відновленню;
 • розміщена на неокупованій території та не в зоні активних бойових дій;
 • право власності на неї є в Державному реєстрі речових прав", — йдеться у повідомленні Кабінету Міністрів.

Кому доступна компенсація?

Оформити компенсацію можуть:

 • фізичні особи-громадяни України;
 • об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі та кооперативи;
 • особи, які не отримали санкції та не мають судимості за особливо тяжкі злочини.

Пріоритетне право на компенсацію мають:

 • учасники бойових дій;
 • особи з інвалідністю внаслідок війни;
 • мобілізовані громадяни, багатодітні сім'ї та особи з інвалідністю I та II груп.

Отримання житлового сертифіката для співвласників нерухомості

Державна програма "єВідновлення" надає можливість отримання компенсації за зруйноване житло й на співвласників нерухомості. Процедура подання заяв на отримання компенсації доступна онлайн та може проводитися як самостійно, так і спільно для всіх співвласників. Спільно подані заяви опрацьовуватимуться комісіями, які визначатимуть суму компенсації для кожного співвласника, враховуючи їхні частки в спільній власності.

Важливо зауважити, що розмір компенсації для співвласників визначатиметься пропорційно розміру їхніх часток в об'єкті нерухомості. Кожен співвласник отримає житловий сертифікат, який може використовувати для придбання нерухомості на вторинному чи первинному ринку, враховуючи їхні індивідуальні потреби та можливості.

Єва Попсуй

Головне