5 листопада – день загальнонаціональних виборів у США, під час яких американці визначать 47-го президента. Важливість цієї події для України важко переоцінити. Що треба знати про день і ніч виборів, де слідкувати за підрахунком голосів, коли дізнаємось результати, розповідає "Ми – Україна".
Коли вибори у США?
День загальнонаціональних виборів – 5 листопада. Кількість зареєстрованих виборців у США – трохи більше 160 млн. Понад 70 млн виборців вже віддали голоси достроково.
Дільниці закриються о 19:00 за місцевим часом. США знаходяться у кількох часових поясах, тому тоді, коли в частині штатів дільниці вже закриються, в інших ще триватиме голосування. Відштовхуватися будемо від східного часу – за Нью-Йорком. Він на 7 годин відрізняється від часу за Києвом.
5 листопада о 19:00 за східним часом закриються дільниці у перших шести штатах, включно із одним хитким – Джорджією. Це вже буде друга ночі 6 листопада в Києві.
О 19:30 за східним часом, о пів на третю вночі за Києвом 6 листопада, дільниці закриються у трьох штатах, включно із одним хитким – Північною Кароліною.
О 20:00 за східним часом, о третій ночі за Києвом, закриються дільниці у 17 штатах, включно із хитким Пенсильванією та частиною дільниць у хиткому Мічигані.
О 20:30 за східним часом, о пів на четверту за Києвом, закриються дільниці в одному штаті – Арканзасі.
О 21:00 за східним часом, о четвертій ранку за Києвом, закриються дільниці у 15 штатах, зокрема останні дільниці у хиткому Мічигані та ще двох хитких – Аризона та Вісконсин.
О 22:00 за східним часом, о п'ятій ранку 6 листопада за Києвом, закриються дільниці у трьох штатах, включно із Невадою, останнім із семи хитких.
Останніми за східним часом, опівночі та о першій ночі, тобто о сьомі та о восьмі ранку 6 листопада за Києвом, закриються дільниці у Гаваях та Алясці.
Знати принаймні про орієнтовний час закриття дільниць потрібно, щоб очікувати дані опитувань – екзит-полів.
Екзит-поли у США та де можна стежити за виборами у США онлайн?
Результати екзит-полів не публікують до 17:00 за східним часом, тобто до опівночі за Києвом. Після цього новинні ресурси починають їх оголошувати.
Є консорціум американських інформаційних організацій – Національний виборчий пул (NEP), до якого входять ABC News, CBS News, CNN і NBC News. Екзит-пол для NEP проводить дослідницька компанія Edison Research.
Для медіа-мереж The Associated Press і Fox News екзит-пол проводить Національний центр дослідження громадської думки при Чиказькому університеті – це AP VoteCast.
Результати екзит-полів будуть опрацьовувати, зводити до купи, враховуючи електоральні особливості США, та вони будуть миттєво поширюватися.
Трансляції на YouTube
Election Day in America. CNN. Розпочнеться о 13:00 5 листопада.
LIVE: Election Day 2024: ABC News Live coverage. Розпочнеться о 15:00 5 листопада.
Watch Live: 2024 Election Day results, latest news and analysis. CBS News. Розпочнеться о 23:00 5 листопада.
LIVE: 2024 Election Results Board - See all Major Race Calls and current balance of power. NBC News. Розпочнеться о 01:45 6 листопада.
Live: 2024 Election Day results. Fox News. Розпочнеться о 02:00 6 листопада.
Інтерактивні мапи результатів
На мапах відображатиметься кількість виборинків, яку отримає той чи інший кандидат. Щоб стати переможцем, необхідно 270 голосів виборників з наявних 538. В усіх штатах, окрім двох, діє принцип "переможець отримує усе". Тобто тому, хто отримає понад 50% голосів виборців у штаті відходять й усі голоси його виборників.
"Ми - Україна" також буде стежити за перебігом виборів у США. Оперативна інформація про хід голосування, експертні думки, прямі включення, аналітика та ексклюзивні матеріали – не пропустіть 5 листопада з 18:00 до 6 листопада 06:00 в ефірі телеканалу "Ми-Україна" та на наших діджитал майданчиках.
Коли будуть результати виборів у США та інавгурація?
Голоси виборців починають рахувати 5 листопада. У кожного штату власне законодавство і власні правила щодо подання дострокових голосів та їхнього підрахунку. Суттєвий вплив на таймінг має те, коли саме починають рахувати дострокові голоси та за яких умов їх треба перерахувати.
Перший варіант, за якого результати виборів відомі вже вночі (вранці за Києвом), може бути в тому випадку, якщо хтось із кандидатів виявиться очевидним переможцем у найважливіших штатах. Тобто у тому випадку, коли недораховані кілька десятків тисяч голосів в кожному чи у більшості хитких вже нічого не вирішують.
Опитування вказують на мінімальний розрив між Трампом і Гарріс, хоча вони можуть помилятися. Cоціологи історично недооцінювали підтримку правої партії, тобто Республіканської, через що перемога Трампа у 2016 році стала шоком для політикума. Хоча методику спробували скоригувати, все одно Трампа недооцінили і у 2020 році. Тому є ризик, що його недооцінюють знову, або ж навпаки: перелякалися, і тепер занижують підтримку Гарріс. Проте якщо результати досліджень близькі до реальних електоральних настроїв, доведеться чекати ледь не до підрахунку усіх бюлетенів, перш ніж оголосять переможця. А це займає час.
На цих президентських виборах увага прикута до семи хитких штатів, перемога у яких є визначальною. Вони хиткі через неоднозначну партійну підтримку, а визначальні через кількість виборників. Сім хитких штатів: Пенсильванія, Джорджія, Північна Кароліна, Мічиган, Аризона, Вісконсин, Невада, які визначають 93 голосів виборників.
Штати "блакитної стіни". Серед них хиткі – це Пенсильванія, Мічиган та Вісконсін. З 1992 року більшість там голосувала за кандидата від Демократичної партії, але не у 2016 році, коли більшість голосів здобув Дональд Трамп. У 2020 році перемогу там знову здобув демократ Байден. Згідно із прогнозами, від 95% до 99% голосів там можна підрахувати до 6 листопада. Якщо різниця між результатами Гарріс і Трампа не буде мінімальною, прогноз може бути у середу, тобто в Києві дізнаємося або пізно ввечері, або в ніч на 7 листопада. Проте, якщо розрив буде мінімальним, прогноз щодо підрахунку там – до тижня.
Штати "сонячного поясу". Це назва, пов'язана із географією – південні, включно із південним заходом та південним сходом, штати, які зазвичай більш консервативні, ніж решта Америки. Хиткі штати "сонячного поясу" – Джорджія, Північна Кароліна, Невада, Аризона. У Джорджії та Північній Кароліні голоси рахують швидко та до півночі за східним часом 5 листопада, тобто десь о сьомій ранку 6 листопада за Києвом, результати можуть бути відомими. Але не в тому випадку, якщо різниця між Гарріс і Трампом буде мінімальною. У 2020 році підрахували швидко, але через мінімальний розрив у Джорджії знадобилися кілька днів на перерахунок. В Аризоні та Неваді в принципі своєму підрахунок довгий, та на попередніх виборах вночі після голосувань і навіть наступного дня не було підраховано 20-25% голосів. Якщо долю переможця будуть визначати результати в Аризоні чи Неваді, вказують в NBC News, не варто й сподіватися, що щось вирішиться у середу 6 листопада незалежно від розриву.
Тому ймовірнішим виглядає варіант, за якого знадобляться кілька днів на визначення результатів. Він схожий на сценарій 2020 року, коли для визначення Байдена переможцем знадобилося чотири дні.
17 грудня в столицях штатів мають зустрітися виборники і проголосувати відповідно до волевиявлення виборців. 6 січня Конгрес на спільному засіданні підрахує та підсумує результати. Тим часом новообраний президент формує перехідну команду для офіційної передачі влади. Інавгурація буде 20 січня.
Є вірогідність, хоча такого в новітній історії ще не було, що обидва кандидати отримають 269 голоси виборників і переможця не вийде визначити за результатами голосування. У такому випадку точно буде шквал судових позовів, а вже зараз їх понад 100. Якщо голоси виборників будуть рівними та після судових оскаржень у ключових штатах, обиратимуть президента конгресмени.
Кого можуть привести в Білий дім Камала Гарріс та Дональд Трамп?
Коли змінюється президент, а це неминуче, бо Байден не балотується, змінюється і державний апарат – держсекретар, радники. Для України ключові особи – державний секретар (нині це Ентоні Блінкен) та радник з питань нацбезпеки (нині це Джейк Салліван). Поки щодо майбутніх кандидатур є лише прогнози.
Якщо переможе Камала Гарріс?
Можливі кандидати на посаду держескретаря в разі перемоги Гарріс:
Вільям Бернс, нинішній директор ЦРУ. Він казав, що Захід не має лякатися ядерних погроз росії та що припинення підтримки України було б геополітичною помилкою історичного масштабу.
Джефф Флей, був послом США у Туреччині. Казав, що США мають продовжувати відігравати значну роль у світі та залишатися з Україною.
Кріс Мерфі, сенатор. Він закликав голосувати за надання пакету допомоги Україні та був у складі делегації демократів, із якою у вересні зустрічався Володимир Зеленський.
Лінда Томас-Грінфілд, постійна представниця США в ООН. Засуджувала "вибори", які проводила росія на окупованих територіях, називала стратегію та мирний план Зеленського такими, що можуть працювати.
Піт Буттіджедж, міністр транспорту. Рік тому був в Україні з офіційним візитом і казав, що послання чітке: США підтримують Україну та українській народ.
В статусі віце-президентки Камала Гарріс має радника з питань нацбезпеки – Філіпа Гордона. Він заявляв, що підтримка США українського народу є довготривалою, а російська агресія є не лише нападом на життя і свободу народу України, але й атакою на міжнародні правила, норми та принципи. Експерти і політики вважають Гордона тим, хто як ніхто в нинішній адміністрації знає Європу та Близький Схід. Посада радника з питань нацбезпеки віце-президента – нічогенький трамплін. Саме її колись обіймав нинішній держсекретар Ентоні Блінкен.
Якщо виграє Дональд Трамп?
Можливі кандидати на посаду держсекретаря в разі перемоги Трампа:
Річард Гренел, був послом США у Німеччині. Яскравий прихильник MAGA – Make America Great Again. Казав, що Україна не має бути членом НАТО найближчим часом. Він виступав за те, щоб росія залишила захоплені нею після 2014 року території, але там мають бути утворені автономні регіони.
Білл Хагерті, сенатор. Голосував проти надання Україні допомоги.
Роберт О'Браєн, колишній радник з питань нацбезпекти. Казав, що США можуть надати Україні гарантії безпеки, розмістити в Україні східноєвропейські війська для забезпечення миру після укладання "мирної угоди", проте вступ України в НАТО назвав надто ризикованим, таким, що може спровокувати третю світову.
Марко Рубіо, сенатор. "Я не на стороні Росії, але, на жаль, реальність полягає в тому, що війна в Україні закінчиться врегулюванням шляхом переговорів, — сказав він у вересні, - І я хочу, і ми хочемо, і я вважаю, що Дональд Трамп хоче, щоб Україна мала більше важелів впливу на ці переговори".
Майк Вальц, член Палати представників. Підтримав надання допомоги України, проте вимагав посилення нагляду над витратами. Казав, що план Трампа щодо перемоги над путіним – залити світ дешевими американськими нафтою та газом.
Про потенційного радника з питань нацбезпеки в разі перемоги Трампа зараз чітких прогнозів немає, проте кожен із перелічених вище, якщо не стане держсекретарем, може розглядатися на посаду радника.
"Ми – Україна" розповідав, як КНДР перейшла від постачання росії снарядів до надання живої сили.