У 2025 році ФОП знову повинні сплачувати єдиний соціальний внесок та до 21 квітня мали розрахуватися за перший квартал. В Україні понад 2 млн активних ФОПів та рано чи пізно підприємці думають про пенсію, яка й залежить від сплати ЄСВ.
На яких умовах ФОП може оформити пенсію, які вимоги до стажу та чи втратить пенсіонер виплату, якщо стане підприємцем? Розбирався "Ми – Україна".
Вік і стаж для виходу на пенсію ФОП
Як і найманий працівник, фізична особа-підприємець може вийти на пенсію за віком у 60, 63 чи 65 років. Вік виходу залежить від страхового стажу.
Вимоги до страхового стажу зростатимуть до 2028 року. Цьогоріч і надалі вони такі для виходу на пенсію:
- у 60 років. У 2025 році вийти на пенсію можна в разі стажу не менше 32 років. У 2026 р. – не менше 33 років, у 2027 р. – не менше 34 років та з 1 січня 2028 – не менше 35 років;
- у 63 років. У 2025 році вийти на пенсію можна в разі стажу від 22 до 32 років. У 2026 р. – від 23 до 33 років, у 2027 р. – від 24 до 34 років та з 1 січня 2028 – від 25 до 35 років;
- у 65 років. У 2025 році вийти на пенсію можна в разі стажу від 15 до 22 років. У 2026 р. – від 15 до 23 років, у 2027 р. – від 15 до 24 років та з 1 січня 2028 – від 15 до 25 років.
Для ФОП важливим є те, чим саме цей стаж підтверджується.
Страховий стаж, як поняття, з'явився у 2004 році із законом про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Набутий до того часу трудовий мають зараховувати у страховий. Після 1 січня 2004 р. страховий зараховується в разі сплати страхових внесків за даними персоніфікованого обліку, який офіційно стартував 1 липня 2000 року.
До 2011 року, коли було запроваджено ЄСВ, враховувався пенсійний внесок, після цього – вже ЄСВ. Що страховий стаж зарахували, внески мають бути не нижче мінімального.
Саме за нормами закону про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійному фонді ухвалили порядок подання та оформлення документів для призначення пенсії 22-1. Що ж до підтвердження страхового стажу до 1 січня 2004 р., чинними є вимоги порядку підтвердження страхового стажу (урядова постанова №637), який ухвалили у 1993 р.
До 2004 року підприємцю підтверджувати стаж можна:
- платіжними дорученнями, квитанціями установ банків, документами, що підтверджують поштовий переказ, інформацією Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків;
- свідоцтвом про сплату єдиного податку, спеціальним торговим патентом; документами про сплату єдиного податку, фіксованого податку, придбання спеціального торгового патенту (якщо є платіжні доручення, банківські квитанції, документи про поштовий переказ) – для підприємців на спрощенці: ФОПів на єдиному податку, тих, хто працював за спеціальним або фіксованим патентом з 1993 року;
- даними реєстру застрахованих осіб Держреєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
З 2004 року стаж підприємців вже підтверджується даними з реєстру застрахованих осіб. І зараховується повністю в разі сплати страхових внесків в розмірі не нижче мінімального. Якщо внесок менший, то можуть зарахувати пропорційно йому, тобто не повний місяць. Наразі мінімальний ЄСВ – це 22% від мінімалки 8000 грн, тобто 1760 грн. До 2016 р. був 34,7% від розміру мінімалки.
Протягом останніх років були певні особливості, які мають значення при визначенні стажу для виходу на пенсію підприємцем:
- у 2020 р. на час жорсткого карантину з 1 березня по 31 травня ФОПи не мали сплачувати ЄСВ за себе. За прикінцевими та перехідними положеннями закону про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цей період їм мали зарахувати у стаж;
- у періоди з 1 по 31 грудня 2020 р., з 1 січня по 31 травня 2021 року ФОПів першої групи на єдиному податку звільнили від обов'язку сплачувати ЄСВ. При цьому ці місяці мають зараховувати у стаж;
- з 2021 року ФОПи на загальній системі, якщо протягом місяця чи звітного періоду не мали доходу (прибутку) мають право самі визначити, скільки ЄСВ їм сплатити. До того були зобов'язані визначити базу нарахування ЄСВ. Тож, якщо немає доходу у ФОПа-загальника, ЄСВ за себе можна не сплачувати, але тоді й стаж не рахується;
- з 1 березня 2022 року на строк дії воєнного стану та ще на 12 місяців після нього ФОПів звільнили від обов'язку сплачувати за себе ЄСВ. Якщо не сплачували, стаж не нараховується. Законом про бюджет-2025 цю норму припинили і тепер обов'язок сплачувати повернувся.
Як розрахують розмір пенсії ФОП?
Пенсійна формула. Спеціальної методики для розрахунку пенсії за віком для ФОП немає. Розмір пенсії за віком – це множення двох показників: зарплати, а у випадку із ФОП, доходу, з якого обчислюється пенсія, та індивідуального коефіцієнту страхового стажу.
В коефіцієнт страхового стажу враховують роки та місяці стажу при виході на пенсію. Десять років стажу дають в коефіцієнті значення 0,1, рік стажу – 0,01.
Зарплата або дохід, з якого обчислюється пенсія – це множення двох показників:
- середньої зарплати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Цей показник розраховують у ПФУ і за 2022-2024 роки це 15 057,09 грн;
- співвідношення суми коефіцієнтів зарплати чи доходу за кожен місяць (отриманого доходу відносно середньої зарплати по країні) до страхового стажу за ці місяці.
В ПФУ бачать той дохід, з якого сплачено страхові внески. Оскільки вимога до ФОП – ЄСВ не нижче мінімального. Якщо саме такий сплачувався, тож і дохід бачитимуть на рівні мінімалки. Але ж порівнюють його із середньою зарплатою в країні. Тобто якщо у людини зарплата за роки роботи була близько середньої по країні, то й коефіцієнт зарплати буде близько одиниці. Якщо дохід бачать на рівні мінімалки, тоді він буде менше одиниці, тож і остаточний розмір пенсії буде ще нижчим.
ФОП, сплачуючи ЄСВ за себе, може одночасно бути найманим працівником, за якого і роботодавець сплачує ЄСВ. В такому разі дохід в якості підприємця мають додати до зарплати в якості працівника та врахувати їх при обчисленні пенсії.
Розрахувати очікуваний розмір пенсії ФОП, як і найманий працівник, може в особистому кабінеті на сайті ПФУ за електронним підписом. Опція "Пенсійний калькулятор" в протоколі розрахунку покаже, зокрема, середньомісячний заробіток, коефіцієнт стажу, суму коефіцієнтів зарплати (доходу), найвигідніші 60 місяців доходу з його коефіцієнтом, неповні місяці стажу. Це дозволяє визначитись, яким буде орієнтовний розмір пенсії та чи можна вплинути на її розмір, сплачуючи ЄСВ в розмірі більшому, ніж мінімальний в якості ФОП чи уклавши договір про добровільну сплату з Пенсійним фондом.
Добровільна сплата ЄСВ. За рахунок неї можна "розігнати" дохід підприємця для призначення пенсії. Такий договір укладають на підставі закону про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (ст.12) із ПФУ. 1 лютого 2023 року Фонд узгодив його порядок та інструкцію.
Це не є викупом ЄСВ за попередні роки, а є поточною його сплатою для зарахування більшого доходу для призначення пенсії в майбутньому.
"Суми сплачених страхових внесків зараховуються за місяць, у якому надійшли кошти на рахунок Пенсійного фонду України. Цей місяць буде зараховано до страхового стажу та за нього буде враховано заробітну плату – для незастрахованих осіб, а для застрахованих – буде збільшено зарплату для обчислення пенсії", - пояснили в Пенсійному фонді.
Укладати договорі з ПФУ можна як на себе, так і на третю особу, в електронному кабінеті. Таке право має людина старше 16 років за умови, якщо:
- дані про неї є в реєстрі застрахованих осіб. Тобто хоч раз була сплата ЄСВ за себе чи роботодавцем;
- вона не є пенсіонером.
Суму та періодичність сплати ЄСВ за поточний місяць людина визначає сама. Тобто можна доплатити ЄСВ більше, ніж вже сплачується. Тоді система обліку зафіксує й дохід більший, ніж він є.
Добровільна плата ЄСВ передбачена й за договорами з Державною податковою службою за законом про єдиний соціальний внесок (ст.10). Проте ФОПи, у тому числі й на спрощенці, не мають права їх укладати.
Пенсіонер став ФОП: що з пенсією та ЄСВ?
ФОП може вийти на пенсію, так само, як і пенсіонер може стати ФОПом. При цьому він не втратить пенсію за віком, за інвалідністю або за вислугою років. Але Пенсійний фонд вважатиме його працюючим пенсіонером з усіма наслідками. Тобто йому не переглядають пенсію з огляду на зміну прожитмінімуму, не сплачують надбавку на утриманці та вікові доплати.
"Відсутність доходу від підприємницької діяльності не є підставою відносити пенсіонера до непрацюючої особи. До того моменту, поки не буде надано інформацію про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП, особа вважаєтеся працюючим пенсіонером", - вказали у ПФУ.
За умовами ст.16 закону про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, про оформлення ФОП чи припинення треба сповіщати Пенсійний фонд протягом 10 днів. Адже це є зміною статусу застрахованої особи.
ФОП, який є пенсіонером, має сплачувати податок на доходи фізосіб (18%) та військовий збір (5%) з чистого оподатковуваного доходу, якщо він на загальній системі. Якщо на спрощенці, то єдиний податок, залежно від групи, та військовий збір.
"Фізичні особи – підприємці (крім електронних резидентів (е-резидентів) звільняються від обов’язку сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за себе, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу", - зазначили у ДПС.
Тобто ФОПи-пенсіонери не мають сплачувати ЄСВ за себе, хіба що буде бажання робити це добровільно. В ДПС уточнили, що про набуття статусу пенсіонера чи особи з інвалідністю ФОПу сповіщати податківців не потрібно – про це мають дізнатися в межах обміну інформацією із ПФУ.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про нові правила виплати пенсій ВПО, українцям за кордоном та на окупованих територіях.