Як змінили ВЛК за наказом 686: виключення з обліку непридатних, медогляд та розклад хвороб

Як змінили ВЛК за наказом 686: виключення з обліку непридатних, медогляд та розклад хвороб

Міністерство оборони за погодженням із МОЗ змінило положення про ВЛК. Тобто наказом 686 відкоригували наказ 402, який востаннє суттєво виправляли у квітні, у зв'язку із виключенням категорії "обмежено придатні". Про найважливіші новації розповідає "Ми – Україна".

Непридатні до служби та виключення з військового обліку

Наказом 686 з положення про ВЛК прибирають зв'язок непридатності з виключенням з військового обліку. Зокрема в розкладі хвороб, станів та фізичних вад (додаток 1 до наказу 402) в певних випадках був ступінь "Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку". Тепер там буде формулювання "непридатні до військової служби". Через цю зміну є багато питань, чи взагалі виключатимуть з обліку непридатних.

Призовників, військовозобов'язаних та резервістів виключають з військового обліку ТЦК та СП. Це визначає постанова 1487 про порядок організації та ведення військового обліку. Вона чинна, з назви зрозуміло, чого саме вона стосується, і виключення з обліку – це складова його ведення.

У п. 22 порядку ведення обліку вказано, що ТЦК та СП беруть, знімають та виключають з обліку відповідно до закону про військовий обов'язок та військову службу та не згадується положення про ВЛК, затверджене наказом Міноборони.

Норми закону про військовий обов'язок та військову службу суттєво змінювали багато разів. Зокрема й статтю 37 про взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього. Востаннє – за мобілізаційним законом 3633-IX. Ним скоротили перелік тих, хто підлягає виключенню з обліку. Причому виключення не передбачає, що у людини при цьому забирають військово-обліковий документ, туди мають проставляти відповідну відмітку.

Наразі в законі перелік громадян, яких з обліку виключають, такий:

  • померлі, визнані безвісно відсутніми або померлими;
  • ті, хто припинили громадянство України;
  • ті, хто досягли граничного віку перебування в запасі;
  • визнані непридатними до військової служби.

Як у ТЦК та СП витлумачать зміни до положення про ВЛК та чи діятимуть на власний розсуд, важко передбачити. Але за чинним законом, зміни до якого поки не пропонують внести, вони мають виключати з обліку громадян, яких ВЛК визнають непридатними до служби.

Строки ВЛК, процедура та оскарження

Строк проведення ВЛК. Його загалом раніше обмежували 14 днями. Це на усі огляди, аналізи, дослідження, у тому числі додаткові. Тепер базовий медогляд, аналізи та дослідження мають займати не довше 4 днів. До 14 днів терміни продовжують, якщо потрібні додаткові дослідження.

ВЛК при ТЦК та СП. За змінами в наказі головою районного чи міського ТЦК та СП тепер має бути лікар, який пройшов підвищення кваліфікації з питань ВЛК та має досвід роботи у складі ВЛК не менше року. До змін мали обирати найбільш досвідченого лікаря.

Подекуди вказують що додали вимогу до голови і членів ВЛК вносити до електронної системи охорони здоров'я (ЕСОЗ) записи про результати медогляду. Але це у положенні про комісію передбачали і раніше.

Скарги громадян. Було і лишиться, що скарги на дії чи постанови позаштатних ВЛК подають до штатних ВЛК. Штатні ВЛК перевіряють їх на підставі звернення та оригіналів чи належно завірених документів, а також медвисновків та записів у реєстрах системи охорони здоров'я.

Додалося, що штатна ВЛК має видати людини роз'яснення, оформлене листом, якщо вирішить, що постанова позаштатної ВЛК була обґрунтованою або не побачить підстав для повторного огляду ВЛК.

Скарги на ВЛК районних (міських) ТЦК та СП – за підпорядкованістю: до ВЛК Київського, Севастопольського ТЦК та СП чи обласних ТЦК та СП. Тут додалися зміни.

Якщо громадянин не погоджується із рішенням ВЛК при районному чи міському ТЦК та СП, його мають спрямувати на ВЛК при обласному чи міському Києва та Севастополя ТЦК та СП. Тобто не просто переглянуть рішення, а треба пройти ВЛК на вищому рівні.

Рішення та постанову обласних, Київських і Севастопольських міських ВЛК як і раніше оскаржують у штатних ВЛК. Але додали, що можна й у судовому порядку.

Медогляд призовників і допризовників

Допризовники – це юнаки, які стають на військовий облік у рік досягнення 17-річного віку, які мають бути приписані до призовних дільниць, але ще не приписані. Призовники – чоловіки у віці до 25 років, які вже приписані до призовних дільниць.

Мобілізаційним законом запровадили замість строкової служби базову військову. Коли саме на неї почнуть призивати поки невідомо. Закон встановив загальні умови, але не дати щодо неї. Дата є для базової загальновійськової підготовки, яку будуть проходити студенти. Строк старту для неї – 1 вересня 2025 року.

Зміни у наказі про ВЛК стосуються саме базової військової служби. По тексту на неї заміняють визначення "строкова служба" та у новій редакції викладають главу про медогляд допризовників та призовників.

Аналізи, дослідження та лікарі. Як і раніше, після змін перед медоглядом допризовників та призовників потрібні ЕКГ, флюорографія, загальні аналіз крові та сечі, аналізи на гепатити В та С, ВІЛ, RW, аналізи на визначення групи крові та резусу, карта щеплень.

Перелік лікарів, через яких треба пройти, майже не змінився: хірург, терапевт, лікар з надання первинної медичної допомоги (це додали), невропатолог, психіатр, отоларинголог, стоматолог, дерматовенеролог, а за потребі інші спеціалісти.

Медогляд призовників та допризовники проводять на збірних пунктах ТЦК та СП чи у державних або комунальних медзакладах лікарями, які залучаються до складу ВЛК.

Запити. Щороку перед припискою районні та міські ТЦК та СП мають подавати запити про хлопців, яких братимуть на військовий облік. Перелік місць, куди їх треба подавати, скоротили до двох:

  • заклади охорони здоров'я – про виписку з медкарти за формою №027/о;
  • інтернати, спецшколи – про психолого-педагогічні характеристики.

Викреслили зокрема запити до підрозділів соцзахисту про осіб з інвалідністю.

Постанова ВЛК без медогляду. Тут зміни найвагоміші. Допризовників та призовників при постановці на облік мають визнавати придатними, непридатними, непридатними з переоглядом, тимчасово непридатними, які потребують лікування. Раніше це можна було робити тільки особисто пройшовши ВЛК.

Але з 22 серпня цього року діє експериментальний проєкт (постанова 932) з автоматичної верифікації та перевірки даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Якщо дуже спрощено, то за нею чоловіків у віці до 25 років, у тому числі тих, які знаходяться за кордоном, беруть на військовий облік автоматично, без медогляду. Проте є окремі умови, яке тепер вписали у положення про ВЛК.

Є випадки, коли ВЛК має взяти до відома інформацію про допризовників і призовників та на її підставі прийняти рішення про придатність чи непридатність. Це має бути в тому разі, якщо у людини:

  • інвалідність;
  • тяжкі перинатальні ураження нервової системи;
  • тяжкі вроджені вади розвитку;
  • рідкісні орфанні захворювання;
  • онкологічні, онкогематологічні захворювання;
  • ДЦП;
  • тяжкі психічні розлади;
  • цукровий діабет І типу інсулінозалежний;
  • гострі чи хронічні захворювання нирок IV ступеня;
  • тяжка травма;
  • потреба у трансплантації органа;
  • потреба у паліативній допомозі.

Про ці стани треба подавати у ВЛК ТЦК та СП документи за формою №080-3/о, чи документи про інвалідність із зазначеною причиною та групою, чи довідку для отримання пільг особам з інвалідністю. На підставі цих документів ВЛК прийматиме постанову без медогляду. Такі вимоги постанови про експериментальний проєкт.

Наказ 686 вносить ще уточнення: медогляд, аналізи та дослідження у таких випадках не проводять. Стан здоров'я будуть оцінювати і на підставі поданих документів, і на підставі даних у ЕСОЗ.

Постанову ВЛК про непридатність у такому випадку оформлять довідкою, яку не має затверджувати штатна ВЛК. Те, що медогляду не було, вказують. Постанову ВЛК внесуть до облікової картки призовника та вона буде зберігатися в особовій справі.

Медогляд військовозобов'язаних

Медогляд можуть відтепер проводити не тільки за рішенням керівників ТЦК та СП, але й за рішеннями начальників центрів рекрутингу ЗСУ.

Додали, що людям у віці до 45 років видавати треба направлення для визначення придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спецпризначення, на підводних човнах, кораблях та у морській піхоті.

На підставі раніше пройдених медоглядів, якщо немає скарг на стан здоров'я, можуть призивати тих, кого у мирний час призначили на комплектування частин з врученням моброзпорядження.

Перелік лікарів, які проводять медогляд, той самий: хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, офтальмолог, отоларинголог, стоматолог, дерматолог. Інші – за показаннями. Але за уточненнями, що кожен лікар ступінь придатності має визначати індивідуально.

Виключили вимогу про те, що під час воєнного стану на ВЛК військовозобов'язані мають з'являтися з флюорографією.

Медогляд перед контрактом на проходження служби

Перед тим, як укласти контракт, раніше ВЛК мали проходити за рішенням керівника ТЦК та СП, а тепер також за рішеннями начальника центру рекрутингу ЗСУ або командира військової частини. Це змінили, бо з жовтня за урядовою постановою командири військових частин можуть призивати без участі ТЦК.

У направленні на медогляд тепер треба вказувати його мету та назвати вид, окремий рід військ, частину, підрозділ, військово-облікову спеціальність, на яку хочуть прийняти за контрактом.

За результатами медогляду раніше могли ухвалити постанову ВЛК про придатність чи непридатність до служби за контрактом. Тепер є окремий варіант придатності до служби у частинах забезпечення, ТЦК та СП, військових вишах, навчальних центрах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

Постанова про придатність відтепер дійсна протягом 12 місяців з дня огляду, а не шести, як раніше.

Розклад хвороб

Нижче наводимо зміни, які відбулися у додатку 1 до наказу 402, де йдеться про ступінь придатності у зв'язку із хворобами, станами та фізичними вадами.

Про першу ми вже розповіли – тепер там немає ступеню "непридатні до військової служби  з виключенням з військового обліку".

Далі – усі зміни ступіню або зміни в описі хвороби чи стані за статтями у додатку:

  • Стаття 2. Туберкульоз. Були такі ступені придатності: непридатність з виключенням з обліку, якщо активний туберкульоз за виділення мікобактерій; непридатність з переоглядом через 6 місяців, якщо активний без виділення мікобактерій; придатність до служби у тилу, якщо туберкульоз клінічно вилікуваний; приданість, якщо після вилікуваної хвороби лишилися залишкові зміни. Тепер вид один: активний туберкульоз легень з виділенням мікобактерій та (або) за наявності розпаду легеневої тканини. Це передбачає непридатність з переоглядом через 6 місяців;
  • Стаття 6. Мікози та дерматофітії В35-В49. За наявності дерматофітії чи оніхомікозу раніше була тимчасова непридатність з потребою у лікуванні. Тепер придатність;
  • Стаття 14. Органічні, симптоматичні (екзогенні) психічні розлади F00 - F09 (усі види деменцій, органічний амнестичний синдром, психічні розлади внаслідок ураження головного мозку або внаслідок соматичної хвороби; розлади особистості та поведінки внаслідок ураження головного мозку). Непридатність раніше була в разі помірних стійких психічних проявів. Тепер це передбачає придатність до служби у тилових частинах;
  • Стаття 42. Хвороби артерій, артеріол та капілярів I70-I79, набутий артеріовенозний свищ, спадкова гемолітична телеангіектазія, непухлинний невус; хвороби вен, лімфатичних судин та вузлів I80-I89. Раніше було два підвиди: непридатність та придатність для служби у тилу, якщо порушення незначні чи об'єктивні дані без порушень кровообігу чи функцій. Тепер за наявності об'єктивних даних без порушень кровообігу та функцій повна придатність;
  • Стаття 50. Гінгівіт та хвороба пародонту К05, інші ураження ясен. Раніше було розділення на придатних та тимчасово непридатних з лікуванням. Останніх – в разі пародонтиту, пародонтозу, стоматиту, гінгівіту та інших захворювань слизової оболонки рота, залоз, язика, які піддаються лікуванню. Тепер придатні усі;
  • Стаття 52. Хвороби стравоходу, шлунку, дванадцятипалої кишки К20-К31, хвороби апендикса К35- К38; неінфекційний ентерит та коліт К50-К52, інші хвороби кишечника та очеревини. Раніше придатними до служби у тилу були в разі помірних та незначних порушень функцій. Тепер лише в разі помірних. Якщо ж порушення незначні або відсутні – придатні;
  • Стаття 63. Відсутність кінцівок внаслідок ампутації. Переписали причини для ступеню непридатності і тепер вона така: ампутаційна кукса верхньої кінцівки з рівня кистьового суглобу і вище; ампутаційна кукса нижньої кінцівки з рівня суглобу Шопара і вище;
  • Стаття 76. Травми хребта, спинного мозку, кровоносних судин, нервових сплетінь та периферичних нервів S22, S24, S25, S32. В разі значних порушень була та лишається непридатність, а далі зміни. В разі помірних порушень була непридатність з переоглядом через 6-12 місяців, а тепер придатність до служби у тилу. В разі незначних порушень раніше була придатність до служби у тилу, а тепер повна придатність;
  • Стаття 87. Стани після трансплантації частини або цілого органу, що потребує пожиттєвого прийому імуносупресивної терапії Y83.02-Y83.08. Раніше такої статті у розкладі хвороб не було, а тепер додали. Це передбачає непридатність до військової служби.

Під службою у тилу чи у тилових частинах ми маємо на увазі у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ (вищих воєнних навчальних закладах), навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, як змінились правила та умови бронювання та що буде з відстрочками по бронюванню, які видали раніше.

Головне