Як ВПО зможуть отримати субсидію на оренду житла: вимоги, розміри, строки – все про умови

Як ВПО зможуть отримати субсидію на оренду житла: вимоги, розміри, строки – все про умови

Кілька місяців тому в Міністерстві соціальної політики обіцяли запустити субсидію на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб. 25 жовтня уряд нарешті затвердив її порядок. Коли, кому, де та в який спосіб надаватимуть субсидію, розбирався "Ми – Україна".

Які обмеження щодо субсидії на оренду?

Населений пункт. Субсидію можна буде оформити на оренду житла не в усіх областях, а лише у визначених:

  • Дніпропетровська
  • Донецька
  • Запорізька
  • Луганська
  • Миколаївська
  • Сумська
  • Харківська
  • Херсонська
  • Чернігівська

Території, де знаходяться населені пункти у цих областях, не мають бути в переліку Мінреінтеграції (наказ №309) як такі, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.

Площа житла. Загальна площа орендованої квартири не може перевищувати 130 кв. м, а загальна площа орендованого будинку – 230 кв. м. Є кілька виключень. Обмеження не стосуються приміщень:

  • дитячих будинків сімейного типу;
  • прийомних сімей;
  • багатодітних сімей;
  • сімей, в яких троє та більше дітей;
  • з двома та більше окремими рахунками на оплату ЖКП за умови, що один рахунок на площу не більше 130 кв. м для квартири та 230 кв. м для будинка;
  • якими забезпечено за рахунок бюджету чи благодійних організацій людей з інвалідністю, які переміщуються на колісних кріслах.

Строки. Уряд ухвалив постанову про порядок субсидії 25 жовтня. Експериментальний проєкт стартуватиме через три місяці – тоді він набере чинності. Тобто субсидії запустять у другій половині січня 2025 року.

Субсидії, як і допомога на проживання ВПО, не безстрокові навіть в межах дії експериментального проєкту. Субсидію призначатимуть на шість місяців, але не більше двох шестимісячних термінів підряд.

Майнові вимоги. Субсидію не нададуть або припинять виплачувати, якщо хтось із сім'ї:

  • протягом останніх трьох місяців придбав транспортний засіб віком менше п'яти років. Не рахуються мотоцикли вартістю менше 13 прожитмінімумів для працездатних (до 30 693 грн), самостійно зібрані ТЗ, придбані особою з інвалідністю І чи ІІ групи ТЗ, ТЗ одержані безоплатно, на пільгових умовах, які перебувають у розшуку, знищені або ТЗ придбані батьками-вихователями, багатодітними сім'ями, сім'ями з дітьми з інвалідністю або з особами з інвалідністю І чи ІІ групи віком від 80 років;
  • протягом останніх трьох місяців витратив понад 100 тис. грн на придбання нерухомості (крім тієї, що в зоні бойових дій), цінних паперів, фінансових інструментів, віртуальних активів, товарів довгострокового вжитку, а також на оплату робіт і послуг. Тут не мають рахувати витрати на будматеріали для пошкодженого або знищеного житла, оплату будівельних робіт і послуг для відновлення такого житла, а також витрати на медицину, освіту та ЖКП;
  • протягом трьох місяців витрачено понад 100 тис. на платіж, в результаті якого набуваються майнові права на нерухомість або транспортний засіб. Крім спадщини та дарування;
  • має на території, де не ведуться бойові дії та яка не є тимчасово окупованою, є житло площею понад 35,22 кв. м. Знищене або непридатне для проживання не рахується. Про це має бути позначка у Реєстрі пошкодженого та знищеного майна або офіційний звіт;
  • має 100 тис. грн на депозиті або в ОВДП, чи таку суму витратив на придбання валюти.

Аліменти. Борг за аліментами понад три місяці – підстава відмовити у субсидії на оренду. Його не враховуватимуть, якщо борг частинами повертається за рішенням суду, боржник є одиноким непрацездатним і аліменти стягують у розмірі 50% від мінімальної пенсії, боржника відсторонили від роботи за кримінальним провадженням, тримають під домашнім арештом чи під вартою, якщо це не злочин проти основ нацбезпеки.

Робота. Загалом до сім'ї є вимога, щоб усі працездатні у віці 18 років і старше мали дохід або за них було сплачено ЄСВ не нижче мінімального протягом останніх трьох місяців. Проте є загальні виключення і вимоги не висувають до:

  • студентів, які навчаються за денною або дуальною формою;
  • того, хто доглядає за людиною з інвалідністю або дитиною з інвалідність;
  • того, хто надає соціальні послуги з догляду;
  • людей з інвалідністю І та ІІ групи;
  • тяжкохворої особи, якій не встановлена інвалідність (має бути підтвердний документ);
  • однієї особи, яка доглядає за дитиною до шести років, або виховує малолітню дитину, яка навчається в режимі онлайн, або доглядає за важкохворою дитиною без інвалідності.

Немає вимог до мінімальної сплати ЄСВ, якщо працездатна повнолітня людина на військовій службі або у роботодавця борг зі сплати ЄСВ.

Субсидію можуть призначити на шість місяців, якщо людина не має доходів та за неї не сплачено ЄСВ, але при цьому вона має стояти на обліку у службі зайнятості. Якщо протягом двох місяців на облік не стане чи не буде сприяти своїй занятості, виплату субсидії припинять.

Якщо за перші шість місяців виплати субсидії працевлаштуватися чи зареєструватися ФОПом або особою, яка веде незалежну діяльність, не вийде, субсидію далі не виплачуватимуть. Призначити на наступний строк її зможуть, якщо будуть якісь доходи, які входять до сукупного (про сукупний дохід нижче) або сплачено ЄСВ не менше мінімального за три місяці. Не вимагатимуть доходів, якщо:

  • одна працездатна особа доглядає за дитиною у віці до 14 років, або за дитиною з інвалідністю, або за особою з інвалідністю, або за особою у віці 80років+;
  • працездатна людина живе на території, де завершилися бойові дії або на території, якої немає у переліку з наказу №309, але там дитина у дитсадку чи у школі або навчається онлайн, або її взагалі не можна влаштувати на навчання. Це треба підтвердити документом.

Хто ж зможе оформити субсидію?

Субсидію на оренду зможуть оформити внутрішньо переміщені особи і наймачем може бути хтось один із сім'ї. Щоб мати на неї право ВПО має стояти на обліку, але не отримувати допомогу на проживання чи відмовитися від неї.

Наймати житло, щоб розраховувати на субсидію, ВПО не може у людини, яка отримує компенсацію за розміщення ВПО або є її родичем.

До складу сім'ї наймача включатимуть тих, хто проживає разом у приміщенні та пов'язаний родинними зв'язками. Але до складу сім'ї не включатимуть:

  • людей, які знаходяться на повному державному утриманні;
  • школярів або студентів, які живуть у гуртожитках;
  • людей, які не проживають разом та не пов'язані спільним побутом;
  • тих, хто перебуває за кордоном;
  • зниклі безвісти, депортовані за межі України, полонені;
  • військові, які служать понад 30 днів поспіль.

Як розрахують розмір субсидії на оренду?

Розмір субсидії на оренду, як і у випадку із субсидією на комуналку, не фіксований. Це різниця між граничною вартістю оренди в населеному пункті, яку встановлює уряд, та обов'язковим платежем, який за формулою визначають для сім'ї.

Гранична вартість оренди. В Кабміні взяли за основу показник Держстата про середню вартість оренди в однокімнатній квартирі станом на січень 2024 року. Це 193,6 грн за квадратний метр.

Цей показник помножують на соціальну норму житла: 13,65 кв. м на наймача та на кожну людину у домогосподарстві. Мінімум на домогосподарство – 35,22 кв. м. Максимум – загальна площа житла в оренді. Проте не треба забувати про обмеження щодо площі на рівні 130 кв. м для квартири та 230 кв. м для будинка.

До прикладу сім'я орендує квартиру площею 45,3 кв. м – це двокімнатна у хрущовці. Гранична вартість оренди в такому випадку – 8770 грн на місяць.

Проте це не усе, бо до граничної вартості оренди застосують ще й регіональний коефіцієнт. Майже в усіх випадках він менше одиниці, отже її зменшує.

коригувальні_коефіцієнти.jpg (131 KB)

Виключення – коефіцієнт 1,16 для міста в Дніпропетровській області із населенням понад 1 млн осіб. Вочевидь йдеться про Дніпро. Чисельність населення там до повномасштабного вторгнення була 968,5 тис. осіб. Станом на липень 2024 мер Борис Філатов казав, що в місті стало "плюс 200 тисяч людей", але "об'єктивно немає в нас можливості порахувати" скільки ж місті мешканців. 

Якщо ж не рахувати можливу граничну вартість оренди для Дніпра, то для решти населених пунктів в регіонах гранична вартість оренди квартири площею 45,3 кв. м буде від 3858 грн до 6577 грн.

Обов'язковий платіж. У Мінсоцполітики, ще коли розробляли порядок, попереджали, що відштовхуються від того, що витрати на оренду не мають перевищувати 30% від доходу сім'ї. У формулі обов'язкового платежу цей відсоток враховують. Також враховують різницю між коефіцієнтом доходу сім'ї (співвідношення розміру середнього доходу до прожитмінімуму на одну особу) та базовим коефіцієнтом доходу (двома розмірами прожитмінімуму на одну особу).

Коефіцієнт доходу сім'ї треба поділити на 2 (два прожитмінімуми) та помножити базову норму плати за оренду: 30% середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Зараз узагальнений прожитмінімум на одну особу становить 2920 грн. У 2025 році за проєктом бюджету соціальні показники змінювати не збираються, тож він буде таким самим. Мінімалка – 8000 грн на місяць і також змінювати її не планують.


Візьмемо для орієнтовних розрахунків два варіанти доходу для сім'ї з трьох осіб: мати, батько і дитина, які орендуватимуть житло площею 45,3 кв. м – наш приклад.

У першому випадку на кожного члена сім'ї візьмемо дохід, який дорівнює прожитмінімуму - 2920. Тобто батько і мати разом заробляють 8760 грн на місяць. У такому випадку за формулою їхній обов'язковий платіж за оренду буде 1314 грн на місяць. Якщо взяти наш приклад оренди квартири площею 45,3 кв. м, тоді субсидія становитиме від 2544 грн до 5263 грн на місяць в залежності від області та населеного пункту. Буде 8859 грн, якщо Дніпро вважатимуть містом-мільйонником та 45,3 кв. м орендуватимуть там. 

У другому випадку на кожного члена сім'ї візьмемо дохід 5333 грн, бо уявімо, що батько і мати отримують кожен мінімальну зарплату на місяць. У такому випадку за формулою обов'язковий платіж за оренду буде 4320 грн на місяць. Максимум, який зможуть у такому випадку отримати – 2257 грн на місяць, якщо знімуть житло у Дніпропетровській області. Буде 5853 грн на місяць, якщо Дніпро рахуватимуть як місто-мільйонник і квартира 45,3 кв. м буде там. Субсидія на житло площею 45,3 кв. м їм взагалі не передбачена, якщо знімуть таке у Сумській та Чернігівській областях, бо там найнижчі коригувальні коефіцієнти до вартості оренди.

Важливою є ще й вартість оренди, яка визначена у договорі. Неможливо змусити встановити суму відповідно до середнього показника станом на січень-2024 та ще й з урахуванням коефіцієнтів.

  1. Вартість оренди за договором може бути більшою за розмір субсидії. Тоді решту наймачі покриватимуть за власний рахунок.
  2. Вартість оренди може бути меншою за розрахований розмір субсидії. Тоді виплачуватимуть не розрахований розмір субсидії, а суму щомісячної плати за оренду.
  3. Також за порядком субсидію можуть надавати не на всю вартість оренди, а на її частину.

Як розраховують дохід сім'ї для субсидії на оренду?

В Кабміні загалом йтимуть за стандартними вимогами. Вони є в порядку обчислення сукупного доходу для всіх видів державної соцдопомоги (постанова №632). До доходів включають зарплати, пенсії, стипендії, грошове забезпечення військових, перекази з-за кордону, соціальні виплати. Для ФОПів на спрощенці – від одного до трьох розмірів мінімалки на місяць, залежно від групи. Не включають до доходу, зокрема:

  • виплачену одноразово частину допомоги при народженні чи усиновленні дитини;
  • одноразову винагороду матерям-героїням;
  • дитячі виплати при встановленні опіки чи піклування, на дітей-сиріт, тимчасові на дітей без батьківського піклування, які тимчасово влаштовані в сім'ї чи дитбудиноку сімейного типу;
  • соцдопомогу з надбавкою на догляд;
  • пільги на оплату ЖКП та придбання твердого палива та скрапленого газу;
  • суми аліментів;
  • допомоги від благодійних організацій;
  • допомогу на поховання;
  • допомогу дитячим будинкам сімейного типу, прийомним сім'ям, сім'ям з трьома дітьми та більше за рахунок місцевих бюджетів.

Для тих, хто претендуватиме на субсидію не будуть включати до доходів:

  • допомогу одиноким матерям;
  • допомогу малозабезпеченим сім'ям;
  • допомогу дітям-сиротам та дітям позбавленим батьківського піклування;
  • соціальну допомогу інших видів, якщо на день звернення за субсидією їхню виплату припинять.

Рахуватимуть дохід за два попередні квартали перед зверненням.

Які вимоги до оформлення субсидії до ВПО та того, хто здає житло?

Куди подавати документи? Людина, яка здає житло в оренду, та внутрішньо-переміщена особа, яка представляє свою сім'ю, одночасно мають подати заяву та підписати договір найму, який до свого реєстру внесе орган Пенсійного фонду. Саме у Пенсійному фонді субсидію і надаватимуть.

До порядку додають докладний договір найму. Його треба підписувати у паперовій формі або в електронній електронним підписом, якщо відкриється технічна можливість.

Заяви, договори та копії потрібних для субсидії документів, а вони залежать від особливостей у сім'ї, можна буде подавати у ПФУ, ЦНАП чи уповноважений банк, який погодиться їх обробляти і передавати ПФУ. Якщо буде технічна можливість, то можна буде в електронній формі – через веб-портал електронних послуг ПФУ або соціальний веб-портал електронних послуг Мінсоцполітики.

Що після оформлення? Протягом 10 днів після оформлення договору найму наймач і уся його родина повинні будуть проінформувати про заселення або структурний підрозділ із соцзахисту місцевої ради, або виконком місцевої ради, або ЦНАП і отримати нову довідку про взяття на облік ВПО за новою адресою. Копію довідки треба буде надати Пенсійному фонду.

Субсидію будуть перераховувати на рахунок ВПО в уповноваженому банку. Той, хто наймає житло, має щомісяця сплачувати за оренду та за комуналку. Той, хто здає житло, має щокварталу на веб-порталі ПФУ в електронному кабінети або через сервісні центри ПФУ підтверджувати сплату податку на доходи фізосіб і військовий збір та повідомляти, якщо ВПО припинить сплачувати за оренду і заборгує за понад два місяці. В разі боргу ПФУ вимагатимуть пояснень. Або треба буде підтвердити оплату квитанціями, чеками, розписками чи іншими документами, або виплату субсидії та компенсації припинять. Якщо буде борг за оренду чи ЖКП, той, хто здає житло, може в односторонньому порядку розірвати договір.

На комуналку в орендованому житлі можна оформити субсидію. Але таке право є у того, хто знімає житло, а не у того, хто його здає. І субсидію за ЖКП нараховуватимуть саме ВПО.

Дохід від оренди оподатковується ПДФО та ВЗ. Але ПФУ буде щокварталу компенсувати їх тому, хто здає житло в оренду, виходячи з розміру субсидії. Тобто не усю сплачену суму, а її частину.

Якщо той, хто здає житло, не буде сплачувати ПДФО та ВЗ або суми будуть меншими за компенсацію, ПФУ вимагатиме повернути компенсацію. Якщо при цьому ВПО справно буде сплачувати за оренду житла, йому мають продовжити субсидію, а от виплату компенсації щодо податків припинять.

Звісно, щоб отримувати субсидію родина має жити у найнятому житлі. Контролювати, чи проживають внутрішньо переміщені особи за адресою буде Нацсоцслужба кожні три місяці або на вимогу ПФУ. Якщо виявиться, що понад місяць люди або не проживають, або проживають не усі визначені у договорі члени сім'ї, виплату субсидії припинять.

Чому субсидія не вирішить усі проблемиВПО із житлом?

Строки. Згідно із опитуванням Міжнародної організації з міграції, 53% ВПО перебувають за межами звичного місця проживання понад два роки, 22% - протягом 1,5-2 років, 8% - протягом 1-1,5 років. Тоді як програма субсидій, так само як і виплата компенсацій на проживання, обмежена двома шестимісячними термінами.

Географія. Найбільше внутрішньо переміщених осіб приймають Харківська (13%) та Дніпропетровська (12%) області, які є у переліку за порядком про субсидію. Далі за обсягами – Київ, який приймає 10% ВПО та Київська область, яка приймає 8%. Їх у переліку немає, тобто субсидію ВПО там оформити не зможуть.

Робота. 34% ВПО вказують на потребу у роботі, тобто у можливості для заробітку. Для 31% внутрішньо переміщених осіб перевагою у допомозі є створення нових робочих місць, а для 28% - освітня підготовка. Тобто люди не хочуть сидіти склавши руки. Питання у тому, де і на який рівень заробітку їм влаштовуватися.

Згідно із характеристиками ринку праці Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД), чим далі від лінії фронту, тим більше вакансій і тим активніше зростає їхня кількість з часом. У Херсонській, Донецькій, Харківській областях, які є в урядовому переліку та де готові надавати субсидії, з січня по червень або не було, або був мінімальним приріст вакансій. Там пропозицій щодо працевлаштування найменше в Україні.

Запорізька, Миколаївська, Сумська мали приріст вакансій, але вони також серед регіонів, де пропозицій найменше. Приріст та відносно пристойна кількість нових вакансій, проте далеко не найбільша в країні, у ще двох областях зі списку – Дніпропетровській та Чернігівській. Щодо Луганської даних, звісно, немає, бо вона майже уся окупована.

Станом на квітень цього року з 2,1 млн ВПО працездатного віку працевлаштованими були 800 тис. У першому півріччі цього року 67,3 тис. отримали послуги служби зайнятості.

"Проблема реінтеграції ВПО в трудову сферу залишається значною, - вказують в НІСД, - Причинами низького рівня їх працевлаштування є: психологічні травми; невідповідність наявних кваліфікацій потребам місцевих ринків праці; недостатність робочих місць та їх невідповідність очікуванням за якісними характеристиками; недостатньо розвинена система професійної перепідготовки; розбіжність між компетенціями ВПО та потребами ринку праці громад, що приймають; утруднений доступ до служб з догляду за дітьми та іншими членами родини, які потребують піклування; розбіжності між очікуваною заробітною платою і ринковою оцінкою компетенцій з боку роботодавців; бюрократичні перепони, на які натрапляють претенденти на працевлаштування, тощо. Збереження цих проблем становить серйозний ризик для інтеграції ВПО в трудову сферу, добробуту домогосподарств, відновлення економіки країни".

Об'єктивних причин, чому ВПО не можуть знайти роботу, чимало. Проте за порядком про субсидії вимоги до зайнятості висувають ідентичні тим, які зараз є для виплати допомоги на проживання за постановою №332. Тобто не працює – не отримаєш.

Вартість оренди. При визначенні субсидії відштовхуватися будуть від застарілого показника середньої вартості оренди. Тоді як станом на вересень цього року офіційний від Держстата був 201,5 грн за квадратний метр замість встановлених урядом 193,6 грн. До січня наступного року, коли розпочнуть надавати субсидію, показник буде ще більшим.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, як оформити податкову знижку у 2024 році: у зв'язку із якими витратами держава може повернути частину ПДФО.

Головне