Як перейти з одного виду пенсії на інший: що треба знати і врахувати

Як перейти з одного виду пенсії на інший: що треба знати і врахувати

Як змінити вид пенсії, якщо інший є більш вигідним? Умови та особливості вивчав "Ми – Україна".

Які є види пенсій?

За законом про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування 1058-IV (ст.9) призначають такі види пенсій:

  • за віком;
  • по інвалідності;
  • у зв'язку із втратою годувальника.

За законом про пенсійне забезпечення 1788-XII (ст.2) призначають трудові пенсії таких видів:

  • за віком;
  • по інвалідності;
  • в разі втрати годувальника;
  • за вислугу років.

Деякі категорії осіб мають право на так звані спецпенсії, тобто призначені за спеціальними законами. Види ті самі, тоді як різняться особливості призначення. Спецпенсії мають такі категорії:

  • судді за законом про судоустрій і статус суддів. В цьому законі йдеться про пенсію за віком або про довічне грошове утримання;
  • прокурори за законом про прокуратуру. У ньому обумовлені підстави та розміри пенсій за вислугу років, за віком, по інвалідності;
  • військовослужбовці та правоохоронці за законом про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших. Окремі розділи присвячені пенсіям за вислугу років, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника;
  • чорнобильці-ліквідатори за законом про статус і соцзахист постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. За ним враховують особливості пенсії за вислугу, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника.

Надбавки, доплати, підвищення не є видами пенсій, навіть якщо це слово присутнє у назві. Наприклад, пенсія за особливі заслуги – це надбавка, пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю чорнобильцям є додатковою, а не основною.

Що потрібно аби змінити вид пенсії?

Є чотири види пенсій – за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника та за вислугу років. За законом про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування людина може:

  • під час призначення обирати вид пенсії (ст. 10);
  • за заявою переходити з одного виду пенсії на інший (ст.45).

Є рамкові умови подання заяв в законі та більш детальні – за урядовим порядком подання та оформлення документів для призначення пенсії 22-1, який під цей закон розробили.

Щоб перейти з одного виду пенсії на інший, треба подати стандартну заяву (додаток 1 порядку 22-1) до територіального органу ПФУ.

За законом переводити з одного виду на інший можуть за документами, які вже є в пенсійній справі – про страховий стаж, про зарплату/дохід та іншими. Також можна додавати такі документи (перелік у пункті 2.8 порядку 22-1):

  • про страховий стаж до 1 січня 2004 року, який не врахували у пенсійній справі;
  • довідку про зарплату по 30 червня 2000 р., або про зарплату у будь-які 60 календарні місяців стажу до цієї дати, якщо з 1 липня страховий стаж був менше 60 місяців. Вона необхідна, бо персоніфікований облік стартував офіційно лише 1 липня 2000 р. Таку довідку видає організація, підприємство, установа, де працювала людина, а якщо компанії вже не існує, правонаступник або архів;
  • документи про обставини, що впливають на розмір пенсії. До прикладу, про зміну кількості членів сім’ї, які перебували на утриманні пенсіонера чи померлого годувальника, виникнення чи втрату права на надбавку на непрацездатних членів сім’ї і надбавку на догляд за ними, визнання заявника одиноким і таким, що потребує сторонньої допомоги, визнання заявника особою з інвалідністю або учасником війни тощо;
  • виписку з акта огляду МСЕК про встановлення або зміну групи інвалідності, якщо відбувається переведення на пенсію по інвалідності. Чомусь тут нічого не вказано про те, що в якості документа приймають також рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування, які замінили МСЕК після реформи.

На пенсію за віком можна перейти, якщо для цього вистачає стажу. У 2025 р. потрібен 31 рік стажу, щоб вийти у 60 років, від 22 до 32 років – у 63 роки, від 15 до 22 рокі – у 65 років. До 2028 року вимоги ще зростатимуть.

Переходити з одного виду пенсії на інший можна скільки завгодно разів, законодавством це не обмежено. Але треба враховувати, чи це доцільно.

Пенсії по інвалідності та за віком: коли зміна вигідна та що врахувати?

Призначення пенсії по інвалідності залежить від віку, коли вона настала, та наявного на той момент страхового стажу: від 1 до 10 років для І групи, від 1 до 14 років для ІІ і ІІІ групи.

Розмір встановлюють у відсотках до пенсії за віком: 50% – ІІІ група, 90% – ІІ група, 100% – І група. Якщо особа з інвалідністю не працює, то розмір пенсії по інвалідності може дорівнювати пенсії за віком за наявності стажу від 20 до 25 років у жінок, від 25 до 30 років у чоловіків. Вимога до стажу залежить від того, в якому віці до 60 років встановлена інвалідність.

За спецзаконами умови до призначення пенсії по інвалідності та її розмірів різняться. Прокурорам її встановлюють в розмірі 60% від зарплати, якщо стаж не менше 10 років. Військовим та правоохоронцям – у відсотках до грошового забезпечення в залежності від групи та причини інвалідності (від 40% до 100% ГЗ). Чорнобильцям-ліквідаторам, якщо доведено зв'язок інвалідності з ліквідацією аварії на ЧАЕС, встановлені мінімальні розміри пенсії по інвалідності у чітких сумах.

Переходити з пенсії по інвалідності на пенсію за віком не завжди вигідно, хоч одна й встановлюється у відсотках до іншої. ТЩоб зрозуміти, якою може бути пенсія за віком, порівняно із пенсією по інвалідності, можна скористатися "Пенсійним калькулятором" на сайті ПФУ за електронним підписом.

Коли пенсія по інвалідності призначена за законом про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, треба врахувати дві важливі обставини.

Якщо після призначення пенсії людина з інвалідністю продовжувала працювати, їй зараховують додатковий стаж. З урахуванням цього додаткового стажу обчислюється пенсія за віком, від якої залежить розмір пенсії по інвалідності. Якщо ж звернутися по пенсію за віком, додатковий стаж просто зарахують у загальний страховий і розмір пенсії може виявитися меншим.

"У випадках, коли інвалідність встановлено в молодому віці, тривалість додаткового стажу досить велика, тому перехід на пенсію за віком не завжди є доцільним", - вказали у ПФУ.

Якщо переходити на пенсію за віком з пенсії по інвалідності вперше. 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії по інвалідності при переході на пенсію за віком дають право застосувати у пенсійній формулі середню зарплату в країні за три роки перед призначенням і це може бути вигідно.

"Застосовуються правила обчислення розміру пенсії як для нового призначення пенсії (враховується середня заробітна плата за три календарні роки, що передують року звернення за переходом на пенсію за віком)", - зазначили у ПФУ.

Середня зарплати в Україні за три роки перед виходом на пенсію – складова у розрахунку зарплати (доходу), з якого обчислюється пенсія. Якщо стосовно переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за вікомвперше її застосування прописали прямо у законі, в інших випадках все складніше.

Пенсії за вислугу років та за віком: середня зарплата при переході

Пенсію за вислугу років призначають за роботу, виконання якої призводить до втрати професійної працездатності або придатності. Це артисти, льотчики, медики, освітяни, спортсмени, бортпровидники, залізничники, геологи і деякі інші.  Для такої виплати першочергове значення мають стаж відповідної роботи та зарплата.

За спецзаконами право на пенсію за вислугою років мають прокурори, військові, правоохоронці. Для прокурорів – це 60% від зарплати, якщо стаж не менше 10 років. Для військових і правоохоронців значення мають роки вислуги та розмір пенсії встановлюється від грошового забезпечення – від 50% до 70%.

Якщо людина йде на пенсію за вислугу років, але потім знову починає працювати на посаді, яка дає на неї право, виплату припиняють та поновлюють після звільнення.

Часто виходить так, що досягнувши пенсійного віку 60 років (63 роки чи 65 років), у пенсіонера з вислугою стаж достатній, щоб отримувати пенсію за віком. До того ж можна працювати за спеціальністю і отримувати виплату, тоді як з пенсією за вислугу так не вийде.

Тому з пенсії за вислугу українці переходять на пенсію за віком, але виникає питання з її розміром.

"Якщо пенсіонер після призначення пенсії за вислугу років не працював, розрахунок пенсії за віком здійснюється за матеріалами пенсійної справи, тобто фактично розмір пенсії не зміниться – зміниться лише вид пенсії. Якщо ж пенсіонер після призначення пенсії за вислугу років працював, при переведенні на пенсію за віком, за його бажанням, можуть бути враховані стаж і заробіток, набуті після призначення пенсії за вислугу років, тобто зміниться коефіцієнт страхового стажу та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати. Однак і в цьому випадку розрахунок заробітної плати здійснюватиметься з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії за вислугу років. Ця норма стосується також пенсіонерів, яким пенсія призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", - зазначили в ПФУ.

Посилаються там на норми ст. 45 (абзац 2 частини 3) закону про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За ними при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть врахувати зарплату за періоди страхового стажу, застосовуючи при цьому показник середньої зарплати тоді, коли призначали попередній вид пенсії.

Наприклад, якщо людина оформила пенсію за вислугу у 2023 році, то у формулі виплати значення мала середня зарплата за 2020-2022 роки. Якщо буде переходити на пенсію за віком у 2025 році, то як і раніше значення матиме середня зарплата за 2020-2022 рокі. А от якщо просто виходити на пенсію за віком у 2025 році, то значення має середня зарплата за 2022-2024 роки.

Через ці розрахунки відбуваються судові баталії. Зокрема 31 січня 2025 року законної сили набрало рішення Верховного суду щодо переходу з пенсії за вислугу на пенсію за віком у 2023 році, під час якого в ПФУ не застосували показник середньої зарплати за 2020-2022 роки.

Верховний суд дійшов висновку, що пенсія за віком у цьому випадку є не переведенням, а першим призначенням, тому середньо зарплату треба врахувати як належить. Причина в тому, що більшість видів пенсії за вислугу призначають за законом про пенсійне забезпечення. Тоді як в законі про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування прописана пенсія за вислугу тільки артистам театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів при стажі від 20 до 25 років.

Останнім часом середня зарплата в країні за три останні роки для розрахунку пенсії змінювалась так:

  • 2019 р. – 6188,89 грн;
  • 2020 р. – 7763,17 грн;
  • 2021 р. – 9118,81 грн;
  • 2022 р. – 10846,37 грн;
  • 2023 р. – 12236,71 грн;
  • 2024 р. – 13559,41 грн;
  • 2025 р. – 15057,09 грн.

Чим більша середня зарплата, особливо якщо людина далі працювала і непогано заробляла, тим вища пенсія за віком. Тому пенсіонери з виплатою за вислугу й оскаржують у судах відмову ПФУ враховувати показник за три роки перед зверненням.

Перехід на пенсію у зв'язку із втратою годувальника: що треба знати?

Право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника мають непрацездатні члени сім'ї померлої людини, у якої були на утриманні. Є загальні правила призначення такої пенсії за законом про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Непрацездатними членами сім'ї вважають:

  • дітей до 18 років;
  • дітей після 18 років, які до цього віку отримали інвалідність;
  • дружину або чоловіка, батька або мати, які є особами з інвалідністю, або досягли віку 65 років, або пенсійного віку.

Тобто якщо людина вже отримує пенсію по інвалідності чи пенсію за віком, то може перейти з неї на пенсію у зв'язку із втратою годувальника. При цьому свою пенсію вже отримувати не буде, тож треба зважити на розмір нової.

Пенсію у зв'язку із втратою годувальника призначають в розмірі 50% пенсії за віком померлого, без доплат, надбавок. Наприклад, якщо власна пенсія за віком така, як нині отримують 32% пенсіонерів – 3341 грн, а померлий чоловік або дружина отримував 6341 грн – нинішній середній розмір пенсії, то перехід на пенсію у зв'язку із втратою годувальника буде недоцільним.

100% пенсії за віком померлого годувальника призначать, якщо непрацездатних членів сім'ї двоє та більше.

Проте є окремі вимоги до розміру пенсії у зв'язку із втратою годувальника за спеціальними законами і вони становлять:

  • 70% грошового забезпечення, якщо військовий загинув або помер внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини, на одного непрацездатного члена сім'ї; 50% – якщо непрацездатних членів сім'ї два і більше на кожного (крім батьків та чоловіка/дружини); 30% – якщо годувальник помер чи загинув внаслідок нещасного випадку, який не пов'язаний зі службою;
  • якщо стаж прокурора не менше 10 років, то пенсія буде 60% від зарплати такого померлого годувальника одному непрацездатному члену сім'ї або 70% двом і більше;
  • якщо пенсія призначається у зв'язку із втратою годувальника-чорнобильця, то її призначають у розмірі відшкодування фактичних збитків виходячи або із зарплати в зоні відчуження у 1986-1990 рр., або з п'ятикратного розміру мінімальної зарплати;
  • якщо пенсія призначається у зв'язку із тим, що годувальник у полоні або зник безвісти, то до документів про призначення або переведення на інший вид пенсії треба додати витяги з Єдиного реєстру досудових розслідувань, з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (не раніше ніж через місяць після внесення в нього).

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, як виходити на пенсію фізичним особам-підприємцям та чи вони можуть підтвердити стаж.

Головне