Як оформити податкову знижку-2024: за що держава компенсує частину податку на доходи фізосіб

Як оформити податкову знижку-2024: за що держава компенсує частину податку на доходи фізосіб

До кінця 2024 року українці можуть оформити компенсацію частини своїх витрат на навчання, іпотечний кредит, переобладнання автівки та низку інших. Це механізм податкової знижки, коли держава повертає частину сплаченого людиною податку на доходи фізичних осіб. Як ним скористатися, розповідає "Ми – Україна".

Що таке податкова знижка і хто може отримати?

Податкова знижка – це компенсація державою частини сплаченого людиною податку на доходи фізосіб (ПДФО). Вже із цього пояснення зрозуміло, що оформити її можуть фізичні особи, які є платниками саме цього податку, тобто ті, хто не оформлений як суб'єкт господарювання, а є найманим працівником.

Оскільки за найманих працівників податки сплачує податковий агент – роботодавець, у них немає обов'язку подавати щорічно декларацію про доходи до кінця квітня. Але для того, щоб отримати податкову знижку, це треба зробити. Щоправда строки подання інші – до кінця року, декларація відповідно маркується і додавати до неї потрібно підтвердні документи.

Принцип розрахунку податкової знижки такий. Є отриманий дохід у вигляді зарплати, до прикладу 220 тис. грн на рік. З неї сплачено 18% ПДФО – за рік це 39,6 тис. грн. Проте людина здійснила офіційні витрати, які дають їй право на податкову знижку. До прикладу, за навчання дитини 30 тис. грн та страхові внески у недержавний пенсійний фонд 15 тис. грн за рік. Якщо ці витрати відняти від доходів, отримуємо 205 тис. грн і без витрат було б сплачено ПДФО 36,9 тис. грн.

Маємо фактично сплачений ПДФО 39,6 тис. грн і той, який сплатили би, якщо виключити витрати – 36,9 тис. Різниця між ними, 2,7 тис. грн, і є орієнтовний розрахунок податкової знижки.

Які витрати дають право на податкову знижку?

Податковій знижці присвячена ст. 166 Податкового кодексу. Переліку витрат, які дають на неї право – пункт 166.3.

Проценти, сплачені за користування іпотечним кредитом. Враховуються не усі проценти, а частина. І відсилають позичальників до ст. 175 ПКУ, де є нюанси.

Знижку нададуть, якщо квартира, будинок чи кімната, які будуються чи купуються, є основним місцем проживання, це житло не відчужили протягом року, розмір зарплати, після вирахування ЄСВ та обов'язкових страхових внесків, вищий за суму податкової знижки.

У випадку із сумою витрат на проценти за кредитом, до неї застосовують коефіцієнт. Його розмір залежить від площі житла. Коефіцієнт рахують по формулі: 100 кв. м (мінімальна загальна сума житла) поділений на фактичну загальну площу житла в іпотеці.

  • Якщо проща житла менше 100 кв. м., коефіцієнт буде вище одиниці. В такому випадку його до суми сплачених процентів не застосують. Тобто усю суму сплачених процентів врахують для знижки.
  • Якщо площа житла більше 100 кв.м, коефіцієнт буде нижче одиниці. На нього помножать суму сплачених процентів. І саме суму після коефіцієнту застосовують при розрахунку знижки.

Податкову знижку можуть надавати, якщо в договорі окремо визначені тіло кредиту і проценти по ньому. Розраховувати на неї можна за одним іпотечним кредитом і лише протягом 10 років послідовно. Право на знижку за новим буде після погашення основної суми та процентів попереднього кредиту.

Під знижку підпадають і пільгові іпотечні кредити, і надані в іноземній валюті. Якщо кредит валютний, проценти за кредитом рахують за офіційним курсом НБУ на день їхньої сплати.

Сума коштів на благодійність: гроші або пожертвуване майно. Йдеться лише про благодійні внески, які передані неприбутковим організаціям, а не фізособам. Тобто вони мають бути у відповідному реєстрі і неприбутковість має бути визначена в установчих документах.

Подати на знижку можна благодійні витрати, сума яких не перевищує 4% загального оподатковуваного доходу. Наприклад, якщо зарплата була 220 тис. грн за рік, не більше 8,8 тис. грн.

За результатами 2022 року, тобто коли подавали декларацію на знижку у 2023 році, подати на знижку можна було внески на суму до 16% від доходу. Тоді держава урахувала, що українці багато донатять. Але цього року вже діє звичайне обмеження.

Сума коштів, сплачених за навчання. Йдеться про вітчизняні дошкільні, позашкільні заклади освіти, школи, заклади професійної, професійно-технічної та вищої освіти. Немає обмежень щодо їхньої власності. Але оплата навчання за кордоном не відшкодовується.

Оформити знижку може сам студент, якщо є платником ПДФО, або хтось із членів сім'ї першого ступеня споріднення– мати, батько, чоловік чи дружина, діти, опікуни чи піклувальники.

Камінь спотикання у випадку із податковою знижкою та навчанням – це військова кафедра. З одного боку в описі послуги на порталі "Дія" вказано, що додаткові курси та військова кафедра не відшкодовуються.

Проте у податковій службі давали роз'яснення, що за законом про вищу освіту (ст. 33) кафедра військової підготовки є складовою структури вищої освіти. За урядовим порядком про військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу (№48), військова кафедра – це платна послуга галузі вищої освіти. Навчання відбувається за договором, де визначена оплата. Тому такі витрати мають підпадати під відшкодування.

Сума коштів, сплачених за лікування, протезування, реабілітацію. В статті про податкову знижку ці умови є, вони виписані доволі детально, але занурюватися у них немає сенсу. Бо положення про податкову знижку з прив'язкою до лікування і витрат на нього набере чинності разом із законом про загальнообов'язкове державне соціальне медичне страхування.

Це вказали у пункті 1 розділу ХІХ "Прикінцеві положення" ПКУ. Закон не ухвалили, чинності він не набрав, ба більше, і законопроєкти наразі не розглядають. 

Сума витрат на страхові та пенсійні внески. Йдеться про ті, які люди сплачують страховикам-резидентам, недержавним пенсійним фондам, банківським установам за договорами (довгостроковими) страхування життя, на банківський пенсійний депозитний рахунок.

Але зарахувати можна не усю суму, а частину. Розмір залежить від прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 1 січня звітного податкового року. Цьогоріч вітуємо за 2023 рік, тому ПМ станом на початок минулого року – 2684 грн.

  • Якщо були витрати на власне страхування або за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, на банківський пенсійний рахунок, пенсійний вклад, на рахунок учасника фонду банківського управління – це ПМ помножений на 1,4 та заокруглений до 10 грн. Тобто 3760 грн на місяць максимум.
  • Якщо були витрати на члена сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, діти, чоловік або дружина), , тоді сума на місяць – це половина від вирахуваних вище 3760 грн, тобто 1880 грн.

Сума витрат на оренду житла внутрішньо переміщеною особою. Йдеться про офіційно оформлену оренду – за договором, саме для проживання і зі сплатою усіх належних податків. Сума не може перевищувати 30 розмірів мінімалки на рік. Оскільки звітувати будемо за 2023 рік, то не більше 201 тис. грн на рік (мінімалка була 6700 грн). Проте до ВПО також висувають дві вимоги:

  • людина не отримує виплати від держави на проживання;
  • у власності немає придатного для проживання житла за межами окупованої території. Житло у зоні бойових дій не рахується.

Сума витрат на переобладнання транспортного засобу. Мається на увазі переобладнання автівки на біопаливо – моторне сумішеве, біоетанол, біодизель, стиснутий газ, скраплений газ.

Підставою застосувати податкову знижку також є ще чотири види витрат:

  • на допоміжні репродуктивні технології, якщо сума не більше третини від зарплати за податковий рік;
  • на оплату державних послуг з усиновлення;
  • на придбання акцій чи інших корпоративних прав юрособи, яка є резидентом Дія Сіті. Але сума витрат на акції має буте не більшою за суму доходу від отриманих дивідендів;
  • на видатки на будівництво доступного житла, на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту на доступне житло.

Які умови податкової знижки?

Знижку надають тільки резидентам з реєстраційним номером облікової картки платника податку. Якщо людина з релігійних переконань від номеру відмовилася, має бути відповідна позначка у паспорті.

ФОП має право на знижку тільки якщо є найманим працівником, отримує зарплату або дивіденди по акціям Дія Сіті.

Декларацію про доходи на податкову знижку треба подавати до кінця цього року за попередній. Тобто у 2024 році за 2023 рік. На наступний рік право не переносять, тобто у 2024 році не можна подати декларацію про доходи і реалізувати право на знижку за 2022 рік, а у 2025 році не можна буде подати за 2023 рік.

Подаючи декларацію, людина буде вказувати витрати, які дають право на знижку. Можна застосувати декілька. Але вони мають бути із урахуванням окремих обмежень, про які ми вказали, а загальна сума витрат, яку включають до податкової знижки, не може перевищувати зарплату за рік після вирахування з неї страхових внесків.

Декларацію про доходи та витрати подають до кінця року за попередній. Суму відшкодування мають виплатити протягом 60 календарних днів, якщо із документами все добре.

Які підтвердні документи про витрати потрібні?

Для оформлення знижки потрібна декларація, копія паспорту та податкового номеру, довідка про зарплату за формою 3, тобто з включенням суми сплачених податків. Плюс підтвердні документи про витрати.

Витрати на іпотечний кредит:

  • кредитний договір та нотаріально завірений договір іпотеки;
  • платіжні документи, в яких визначена сума сплачених відсотків та ПІБ платника: рахунок з відбитком каси про перерахування коштів, платіжне доручення банку з відміткою про перерахування коштів.

Благодійні внески або пожертва:

  • якщо благодійні грошові перекази – платіжні документи, які підтверджують факт платежу, найменування відправника та отримувача, а також призначення такого платежу;
  • якщо пожертва майна – договір пожертви із зазначенням вартості пожертвуваного майна.

Витрати на навчання:

  • договір з навчальним закладом;
  • квитанції, чеки, платіжні доручення про сплату за навчання;
  • документи про ступінь споріднення. Якщо сплачують батьки – свідоцтво про народження дитини, якщо чоловік або дружина – свідоцтво про шлюб.

Витрати на страхування та пенсійні внески:

  • договір, де вказано скільки за що та за який період сплачується;
  • платіжні документи, які ідентифікують страховика чи банк та платника.

Витрати на оренду внутрішньо переміщеною особою:

  • довідка про взяття на облік ВПО;
  • договір оренди житла;
  • розрахункові документи про сплату;
  • заява у довільній формі про відсутність житла на неокупованій території та про те, що людина не отримує державну допомогу.

Витрати на переобладнання ТЗ:

  • сертифікат відповідності переобладнаного ТЗ або акт технічної експертизи;
  • техпаспорт;
  • розрахункові документи про сплату.

Витрати на допоміжні репродуктивні технології:

  • договір на надання допоміжних репродуктивних технологій;
  • документи про оплату послуг з реквізитами медзакладу, зазначенням процедури, її вартості та дати оплати.

Витрати на доступне житло:

  • договір про обслуговування коштів для будівництва (придбання) доступного житла, між людиною та та регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву";
  • квитанція, фіскальний або товарний чек, прибутковий касовий ордер та інші первинні документи, які ідентифікують продавця товарів, робіт, послуг та людину, яка їх купує.

Як подати декларацію на знижку?

Можна звернутися до відділення податкової особисто з усім пакетом необхідних документів. Але декларацію можна оформити і в електронному кабінеті платника податків. Для цього потрібний електронний цифровий підпис.

Якщо подавати онлайн, то річний оподатковуваний дохід разом із сумами сплачених податків найманих працівників має підтягнутися. Проте варто перевірити, чи усе правильно, попередньо подавши запит про суми виплачених доходів.

Треба буде вказати, чи був інших дохід, який не оподатковується ПДФО – це доходи від спрощенки, від продажу чи обміну рухомого або нерухомого майна чи інші. Треба буде зазначити суму, якщо такі були.

У формі 3 (Ф3) треба буде вказати, тобто перед тим самостійно розрахувати, витрати, які дають право на знижку, а загальну суму обрахує система. Потім необхідно внести суму витрат та зазначити правильно суму нарахованої зарплати, з якої сплачено 18% ПДФО в розділі 4.1. Якщо правильно заповнити усі поля, система автоматично прораховує базу оподаткування за вирахуванням витрат, розрахункову суму ПДФО від цієї суми та суму податку на яку зменшуються податкові зобов'язання. Тобто ту, яку держава має повернути.

У розділі VIII треба бути сказати про рухоме та нерухоме майно у власності. Саме у цьому розділі можна прикріпити додатки довільного формату. Тобто ті самі підтвердні про витрати в форматі pdf. Про них необхідно вказати назву, номер, дату. Через "плюс" можна додавати необхідну кількість документах. Проте треба зважити, що обсяг усіх додатків не має перевищувати 5 мегабайт. Можна усі підтвердні документи вкласти в один файл в форматі pdf та обсягом до 5 МБ.

У розділ VII додають номер банківського рахунку у форматі IBAN і мають підтягнутися назва та ідентифікаційний код банку.

Оформлену декларацію можна зберегти і не відправляти – ще перевірити, внести зміни чи взагалі видалити і заповнити нову. Якщо ж усе добре, тоді можна підписувати електронним підписом і відправляти.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, як за новим законом про підвищення податків підняли військовий збір та скільки платитимуть ФОПи.

Головне