Як Ілон Маск ламає уряд США: що таке його служба DOGE та чому налякала увесь світ

Як Ілон Маск ламає уряд США: що таке його служба DOGE та чому налякала увесь світ

Чим підкріплена та чому небезпечна бурхлива діяльність мільярдера Ілона Маска та його DOGE в США? Розбирався "Ми – Україна".

Що таке DOGE?

Про створення Департаменту ефективності уряду (DOGE), на чолі якого стануть Ілон Маск та колишній кандидат у президенти від Республіканської партії Вівек Рамасвамі, Дональд Трамп офіційно проголосив у листопаді минулого року. З його слів виходило, що орган мав стати дорадчим, бути укомплектований волонтерами. Він мав би надавати вказівки департаменту Білого дому з питань управління та бюджету, який відповідає за укладання бюджетного запиту президента до Конгресу. Все задля скорочення на кілька мільярдів державних витрат на неефективну, шахрайську, марнотратну бюрократію.

маск_рамасвамі.jpg (168 KB)

Ще до офіційного створення структури, Рамасвамі її полишив. Офіційно – щоб боротися за крісло губернатора Огайо. Неофіційно – бо дратував як Трампа, так і Маска, про що мільярдер казав у приватних розмовах.

DOGE – це не тільки абревіатура, але й відсилка до мемкоїна Dogecoin, з собакою Кабос породи шиба-іну на логотипі. Маск почав писати твіти про Dogecoin з грудня 2020 року, щоразу впливаючи повідомленнями на його вартість.

Наказ про створення департаменту Трамп підписав у день інавгурації, 20 січня. Виявилося, що плани на DOGE дещо відрізнялися від реальності.

Згідно з рішенням, новий департамент став не дорадчим комітетом, а органом виконавчої влади президента. Задля нього було реорганізовано Цифрову службу США, яка працювала з 2014 року, займалася розширенням цифрових можливостей федерального уряду та в якій станом на минулий рік було 220 співробітників.

Тепер цифрова служба має назву US DOGE Service (USDS) та виконую 18-місячну президентську програму DOGE. Свою дію ця структура припинить 4 липня 2026 року.

Адміністратор агентства, роль яка відведена Ілону Маску, та керівна команда мають статус спеціальних держслужбовців. Адміністратор напряму підпорядковується Білому дому.

Також кожне федеральне агентство до кінця лютого має створити команду DOGE – це принаймні чотири співробітника також зі статусом спеціальних держслужбовців. Вони повинні мати швидкий і повний доступ "до всіх незасекречених записів агентства, систем програмного забезпечення та ІТ-систем".

Спеціальні держслужбовці – це радники, експерти, консультанти, які за законодавством США можуть працювати із федеральним урядом. Тобто залученні з приватного сектора фахівці, які можуть працювати не більше 130 днів на рік на оплачуваній чи неоплачуваній основі. Щороку для співпраці залучають близько 2000 спеціальних держслужбовців. Але Ілон Маск став найвідомішим із них.

Речниця Білого дому Керолайн Лівітт підтвердила, що Ілон Маск має статус спеціального держслужбовця. Щоправда про його призначення адміністратором служби з виконання DOGE поки не має офіційного підтвердження. Попри те, що ЗМІ усього світу його так називають та саме такі звернення до нього роблять окремі американські політики.

Немає ані офіційної та оголошеної інформації про штат служби DOGE, ані самої 18-місячної президентської програми, яку вона буде втілювати. Навіть у дослідницької служби Конгресу США запитання  про нову структуру є, але немає відповідей.

"Як USDS взаємодіятиме з Білим домом, бюджетним управлінням, агентствами та нефедеральними особами? Крім того, чи існують відмінності між "порядком денним DOGE", який має запровадити USDS, і "18-місячним планом денним DOGE", який має запровадити Тимчасова організація служби DOGE США?... Чи будуть зусилля DOGE залучати нефедеральних осіб до дорадчих функцій? Яка прозорість щодо персоналу та діяльності DOGE очікується?... Як Закон про конфіденційність та інші закони про захист інформації стосуватимуться доступу служби до записів агентства?... Деякі урядовці повинні дотримуватися законів і нормативних актів щодо конфлікту інтересів, зокрема Закону про етику в уряді, який вимагає розкриття фінансової інформації, і положення про кримінальний конфлікт інтересів. Чи поширюються ці угоди на осіб, залучених до DOGE?", - запитали в дослідницькі службі Конгресу.

Хоча зрозумілого мало, діяльність DOGE бурхлива та скандальна від самого початку.

Куди встиг вторгнутися Ілон Маск із DOGE?

Куди саме встигли дістатися із самої служби чи через неї, офіційно не оголошено. Є дані про успіхи, але деталі точкові.

"Чудова координація між 35 агентствами протягом останніх двох днів, щоб розірвати 199 марнотратних контрактів, заощадивши близько $250 млн", - йшлося в пості облікового запису DOGE в X.

Оскільки нічого офіційного на підтвердження немає, ЗМІ самі вишукують, куди встигли дотягнутися щупальця нової структури. Окремі випадки у нас загальновідомі.

маск_тайм.jpg (205 KB)

USAID. Про закриття Агентства США з міжнародного розвитку Маск заявив 2 лютого. У різних країнах налічується близько 10 тис. співробітників. Сайт зачинено, програми припинено для перегляду за розпорядженням держсекретаря Марко Рубіо, співробітників звільняють чи відправляють в адміністративну відпустку. Проте 7 лютого є судовий припис, який забороняє адмінвідпустку 2200 співробітників.

Центр з контролю та профілактики захворювань в США (CDC). DOGE подала запит на інформацію про нещодавно найнятих працівників та тих, які на випробувальному терміні.

Центри надання послуг Medicare & Medicaid (CMS). Залучені співробітники DOGE вивчають технологічні системи та фінансову документацію без можливості вносити зміни та отримати доступ до особистої інформації про стан здоров'я.

Міністерство торгівлі. Є інформація, що отримано доступ до ІТ-систем NOAA, федерального агентства, яке відповідає за прогнозування погоди, дослідження та аналіз даних про клімат, моніторинг і відстеження екстремальних погодних явищ.

Пентагон. Трамп сказав 7 лютого, що доручив Маску дослідити витрати Міноборони, проте немає інформації, що їх вже почали вивчати.

Міністерство освіти. Трамп взагалі хоче його ліквідувати, хоча на це потрібне схвалення Конгресу. Є дані, що команда DOGE проводила аналіз особистих та фінансових даних, зокрема студентів та їхніх батьків, з використанням штучного інтелекту. Є судовий позов про блокування доступу.

Міністерство енергетики. Міністр енергетики, попри заперечення своїх фахівців, надав доступ до ІТ-системи 23-річному колишньому стажеру SpaceX без його попереднього протокольного вивчення.

Агенція з охорони довкілля (ЕРА). Масштаби залучення DOGE до систем невідомі, але в агенції вже новий адміністратор, який переформовує його діяльність.

Федеральне управління авіації (FAA). Міністр транспорту Шон Даффі сказав, що він "розмовляв з командою DOGE" і "вони збираються підключитися, щоб допомогти оновити нашу авіаційну систему". Тут варто згадати, що у Маска було кілька конфліктів з FAA через SpaceX.

Федеральне агентство з надзвичайних ситуацій (FEMA). Співробітники DOGE вивчали грантові програми та отримали доступ до конфіденційних даних десятків тисяч жертв катастроф. Відомо, що значок FEMA отримав 19-річний представник DOGE Едвард Корістін. Фігура вельми цікава не тільки з огляду на його вік. Згідно з інформацією із соцмереж, його звільняли з однієї з попередніх робот через розголошення секретів компанії. "Підліток DOGE", як його тепер називають у ЗМІ, зареєстрував кілька підприємств. Одне з них, Sexy LLC, керує десятками веб-доменів, у тому числі сайтів, зареєстрованих у росії. Один із них Helfie, бот Discord на основі ШІ. Він діє в росії і може створювати проблеми з перевіркою безпеки.

Міністерство охорони здоров'я і соціальних служб (HHS). Згідно з неофіційними даними, а джерела ЗМІ побоюються розповідати про себе через ризик помсти, у пошуках шахрайства і марнотратства агенти нової служби отримали доступ принаймні до декількох систем оплати та укладання контрактів. На це вказує й один з дописів DOGE про скасування 62 контрактів на суму $182 млн, проте усі вони стосувалися виключно адміністративних витрат, а не охорони здоров'я.

Міністерство праці. Профспілки намагалися у судовому порядку оскаржити доступ DOGE до конфіденційних даних. Хоча це не вийшло зробити в такому порядку, саме міністерство погодилося тимчасово доступ не надавати і згодом ухвалити якесь рішення.

Національне управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA). Новій службі надано повний доступ до ІТ-системи.

Офіс управління персоналом (OPM). Тут розгорнулися справжні баталії. Офіс має інформацію про 2,1 млн урядових службовців та про кілька мільйонів американців, які хотіли ними стати, плюс керує фінансами на суму $1 трлн, до яких входять пенсійні рахунки та фонди медичної допомоги федеральних працівників. 28 січня більшість федеральних працівників отримали листа з пропозицією звільнитися в обмін на виплати зарплати за вісім місяців. Або ж за вісім місяців вони будуть звільнені. Профспілки подали позов і такий "викуп" зараз у підвішеному стані. Проте доступ до інформації про службовців і тих, хто хотів стати службовцем DOGE отримав.

Адміністрація соціального захисту (SSA). Трамп запевнив, що DOGE не буде чіпати соцзабезпечення, але доступ потрібен, щоб виключити зі списку пільговиків іммігрантів без документів.

Міністерство фінансів. Воно надало DOGE доступ до величезної федеральної платіжної системи, відповідальної за обробку трильйонів доларів державних витрат, після того, як звільнили чиновника, який відмовився його надавати.

Платіжна система обробляє відшкодування податків, виплати соцстрахування, виплати ветеранам і багато іншого. Водночас вона зберігає величезну кількість особистих і фінансових даних американців.

Ризики, які вбачають експерти у зв'язку із необачним доступом: можливий витік особистих даних, перенаправлення платежів та збір інформації про політичних суперників.

протест_міністерство_фінансів.jpg (602 KB)

Акція протесту біля Міністерства фінансів США через DOGE

У міністерстві фінансів діяльність нового департаменту стала чи не найдраматичнішою. Міністр фінансів Скотт Бессет надав доступ DOGE. Як запевняли, тільки для читання, а не для внесення змін. Але цікаво, кому саме.

Один з інженерів нової структури 25-річний Марко Елез після отриманого доступу звільнився через скандал навколо його расистських твітів. Такий вибір співробітників, кожен з яких має проходити навчання та перевірку, показовий, як і у випадку з "підлітком DOGE". Ще цікавіше, що за даними джерел Елез мав можливість не лише читати, але й писати код.

"Платіжні системи казначейства містять інформацію про мільйони фізичних та юридичних осіб. Схоже, що ці зусилля виходять за рамки ІТ та HR-ініціатив і охоплюють такі сфери, як закупівлі, нерухоме майно та основні операції агентств, - зазначили у дослідницькій службі Конгресу, -У додаткових звітах говориться, що команди DOGE отримали доступ до секретних записів".

19 прокурорів подали позов проти адміністрації Трампа через те, що надання доступу DOGE порушує федеральне законодавство. 8 лютого окружний суддя відреагував на позов тимчасовою судовою забороною на нього, а отримані до цього часу копії підлягають знищенню.

"Корумпований суддя захищає корупцію, - відреагував Маск, -Йому потрібно оголошувати імпічмент негайно!"

Не так безапеляційно, але вельми брутально в бік судді висловився й віцепрезидент Джей Ді Венс:

"Якби суддя намагався вказувати генералу, як вести військову операцію, це було б незаконно. Якби суддя намагався вказувати генеральній прокурорці, як використовувати її повноваження як прокурора, це теж незаконно. Судді не мають права контролювати законну владу урядовців".

Наступне слухання відбудеться 14 лютого. Ти часом бурхлива діяльність Ілона Маска і DOGE – одна з провідних політичних тем.

Багатій, який ламає уряд

Політичні експерти вказують, що Маск став фігурою, проти якої гуртуються позбавлені лідера американські демократи. Принаймні допоки у них не сформувався основний посил проти Трампа.

"Ілон Маск витратив 277 мільйонів доларів на обрання Дональда Трампа президентом. З дня виборів він став багатшим на 154 мільярди доларів. Непогана віддача від його інвестицій", - констатував сенатор Берні Сандерс.

Крім заробітку, Сандерс дорікнув Маску й незаконністю дій.

"Ви не можете піти в таке агентство, як USAID, фактично звільнити всіх і позбутися цього агентства, -сказав він, - Це агентство було створено Конгресом. Вони хочуть позбутися USAID? Добре. Приходьте на Конгрес. Висловлюйте свої аргументи. Ви не можете зробити це в односторонньому порядку".

В унісон провідні світові ЗМІ кажуть про те, що Ілон Маск зараз застосовує ту саму тактику, як і при викупі Twitter у 2022 році: масові звільнення, оренда плата не сплачується, на аукціон виставляється крам.

"Він переніс ліжка в штаб-квартиру федерального кадрового управління за кілька кварталів від Білого дому, щоб він і його співробітники, працюючи допізна, могли спати там, повторюючи тактику, яку він застосував у Twitter і Tesla", - посилаючись на джерела, вказують у The New York Times.

Це вже схоже на тактику клану Корлеоне з "Хрещеного батька" – залягти на матраци, тобто вступити у війну. Бій за скорочення державного боргу проти бюрократії, шахрайства і марнотратства – справа добра. Проте коли вона законна і прозора, принаймні для систем безпеки.

"Ніхто не заперечує, що у виконавчій владі є марнотратство, шахрайство та зловживання. І це нормально, що більшість федеральних службовців, які традиційно мають доступ до цих систем, невідомі громадськості. Що є ненормальним, так це те, що такий доступ надається людям, які невідомі службам безпеки, які перевіряють державних службовців, які не навчаються державним системам і приймають вказівки від такої особи, як Маск, яка не має законних повноважень приймати рішення, що стосуються федерального бюджету та федерального персоналу, і має величезний потенційний конфлікт інтересів", - вказали науковці Інституту Брукінгса – професор міжнародних відносин Джеймс Голдгайер та професорка політології Елізабет Сондерс.

Ще під час президентських перегонів Маск обіцяв, що його діяльність в уряді хоча б буде відкритою

"Це не буде якась закулісна таємниця, - казав він, - Це буде максимально прозорим".

В реальності ані плану, ані затвердженої програми дій, ані затвердження на посаді, навіть сайту DOGE немає, тоді як є доступ до шаленого обсягу даних, включно із конфіденційними. Підконтрольність є тільки Білому дому. Точніше, безпосередньо Дональду Трампу.

"Іноді ми не погоджуємося з цим і не підемо туди, куди він хоче. Але я думаю, що він робить чудову роботу. Він розумний хлопець", - сказав президент США про Маска.

ілон_маск_дональд_трамп.jpg (135 KB)

Підпорядкування Конгресу та узгодження із ним дій, прозорість в діяльності та гарантії, що не буде конфлікту інтересів – розумні вимоги, які висувають до Маска та його DOGE помірковані експерти. Нині ж законність дій під сумнівом. Нижче низка порушень, на які вказав професор адміністративного права Джорджтаунської юридичної школи Девід Супер:

  • за рішенням Верховного суду, коли Конгрес ухвалює певні витрати, президент зобов'язаний це робити. Він може надсилати Конгресу рекомендації щодо скорочення витрат і їх розглядати мають за прискореною процедурою, але односторонніх повноважень у президента немає;
  • розформування таких агенцій, як USAID, без Конгресу порушує його статут;
  • є низка правил доброчесності уряду, які передбачають, що бізнесмени не контролюють державні кошти, які мають до них стосунок. Але статус Ілона Маска невідомий і питання з конфліктом інтересів відкрите;
  • немає підстав вважати, що дані в системах, до яких має доступ DOGE, дозволяють визначити, які платежі чи витрати є законними чи незаконними і Маск не уповноважений ухвалювати такі рішення. В першу чергу це стосується Міністерства фінансів.

На додачу до обґрунтованих претензії до законності, ризиків корупції та конфлікту інтересів, експерти б'ють на сполох тому, що діяльність Маска є кошмаром для національної безпеки. Співробітники DOGE вимагали і отримали доступ до секретної інформаційної служби USAID, тож і до даних про співробітництво США із найближчими союзниками. Міністерство фінансів також є важливим елементом зовнішньої політики США, бо грає важливу роль у політиці санкційній. Відомо, що принаймні один звільнений через расизм співробітник DOGE  міг не тільки читати дані міністерства, але й писати код. Тут ризики для кібербезпеки та конфіденційності важко перебільшити.

"Ворожі розвідувальні служби, ймовірно, вже працюють, намагаючись визначити, хто з членів команди Маска може неохайно поводитися зі своїми цифровими пристроями або бути вразливими до пастки чи примусу", - зазначили науковці Інституту Брукінгса.

Вони нагадали, що зовнішня політика має бути нудною, рутинною. Союзники та партнери США, до яких відноситься й Україна, обмінюються розвідданими, консультуються, планують. Як вони можуть звернутися до США так і навпаки. В основі цього лежить довіра, під яку зараз закладено бомбу.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про те, які ще відомі особи, крім Ілона Маска, підмочили свою репутацію нацистським вітанням.

Головне