Як і коли сплачувати податки у 2025 році: що треба знати фізичним особам та ФОПам

Як і коли сплачувати податки у 2025 році: що треба знати фізичним особам та ФОПам

Що буде зі сплатою основних податків та зборів для фізичних осіб та ФОПів у наступному році вже можна прогнозувати. Хоча поки остаточно не ухвалений бюджет-2025, важливі для оподаткування норми, прожитковий мінімум, мінімальна зарплата та Єдиний соціальний внесок для ФОПів, не є предметом палких дискусій. На столі у президента також законопроект 11416-д про підвищення військового збору, з огляду на який зараз зверстаний проєкт бюджету. Врахувати варто як сценарій, за якого Володимир Зеленський його підпише, так і той варіант, якщо забракує. Як саме фізособи та малі підприємці сплачуватимуть податки та звітуватимуть щодо них наступного року, розповідає "Ми – Україна".

Ліміти по доходам ФОПів

Для фізосіб-підприємців на єдиному податку у наступному році зростуть річні ліміти доходів. Хоча чинна мінімалка на рівні 8000 грн у бюджеті-2025 не має змінитися, цьогоріч ліміти рахували від мінімальної зарплати 7100 грн, яка діяла на 1 січня 2024 року. Наступного року рахуватимуть вже відштовхуючись від 8000 грн.

Річні ліміти доходів ФОПів у 2025 році:

  • першої групи – 167 мінімалок, 1 336 000 грн;
  • другої групи – 834 мінімалки, 6 672 000 грн;
  • третьої групи – 1167 мінімалок, 9 336 000 грн.

Єдиний податок

Перша група ФОП. 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня – ставка єдиного податку (ЄП). У 2025 році, як і цьогорічна, вона становитиме 302,8 грн.

Друга група ФОП. Ставка податку прив'язана до розміру мінімалки станом на 1 січня і становить 20% від її розміру. У 2025 р. мінімалка буде 8000 грн, тому єдиний податок для другої групи зросте з 1420 грн до 1600 грн на місяць.

Розмір ставки можуть змінювати місцеві ради, проте вони мають бути не вищим за передбачені максимальні розміри. Щодо розміру в громаді запит можна робити або до місцевої ради, або слідкувати за рішеннями на сайті ДПС у відповідному розділі. Проте максимальна ставка діє, якщо ФОПи першої або другої груп продають товари чи надають послуги:

  • не у тому населеному пункті, в якому зареєстровані;
  • через інтернет.

Перша та друга група мають сплачувати ЄП до 20 числа поточного місяця авансом. Якщо крайній термін випадає на святковий або вихідний день, сплатити потрібно в останній будній день напередодні. Наступного року останні строки настануть не 20 числа поточного місяця, а раніше у такі місяці:

  • квітень – 18.04;
  • липень – 18.07;
  • вересень – 19.09;
  • грудень – 19.12.

Перша та друга група на ЄП звітують щодо його сплати протягом 60 днів після закінчення року. У тому випадку, якщо термін випадає на свято або вихідний, день подачі – наступний робочий. У 2025 р. належить подати звіт за 2024 рік, а термін – до 1 березня 2025 р.

На щоквартальне звітування перша та друга група переходять, якщо перевищують ліміт доходів, відмовляються від спрощенки, припиняють підприємницьку діяльність, переходять на вищу групу.

Від сплати єдиного податку звільняються ФОПи першої та другої груп, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях чи у зоні ведення бойових дій. Має бути відповідність трьом умовам:

  • адреса реєстрації на території з наказу №309 Мінреінтеграції;
  • дата реєстрації ФОПа має бути до початку тимчасової окупації чи початку бойових дій;
  • податок не сплачується за період з першого числа місяця, в якому почалася тимчасова окупація або бойові дії.

Третя група ФОП. Ставки єдиного податку: 3% доходу, якщо ФОП є платником ПДВ, 5% доходу, якщо ФОП не сплачує ПДВ.

Звітують щодо єдиного податку ФОПи третьої групи щокварталу. Граничні строки – максимум через 40 днів після завершення. Якщо крайні строк припадає на вихідний або свято, тоді наступного робочого дня

За ЄП ФОПам цієї групи потрібно звітувати максимум через 40 днів після закінчення кварталу. Якщо крайній термін випадає на свято або вихідний, то наступного робочого дня. Річну декларацію треба подавати також через 40 днів після завершення періоду. Тож граничні терміни звіту:

  • за 2024 рік – 10 лютого 2025 року;
  • I квартал 2025 року – 12 травня;
  • II квартал – 11 серпня;
  • III квартал – 10 листопада;
  • IV квартал – 9 лютого 2026 року.

Сплата єдиного податку – максимум через 10 днів після подання звіту:

  • IV квартал 2024 року – 20 лютого 2025 року;
  • I квартал 2025 року – 22 травня;
  • II квартал – 21 серпня;
  • III квартал – 20 листопада;
  • IV квартал – 19 лютого 2026 року.

Єдиний соціальний внесок

За поки що чинними нормами законодавства, під час воєнного стану та ще рік після його завершення ФОПи можуть не сплачувати ЄСВ, враховуючи, що у разі несплати не зараховується страховий стаж. Але у законопроєкті про бюджет-2025 дію положення про добровільну сплату припиняють. Тож ФОПи, а також самозайняті особи та члени фермерських господарств, знову сплачуватимуть ЄСВ.

Мінімальний ЄСВ – це 22% від мінімальної зарплати. На відміну від ЄП для другої групи ФОП, він прив'язаний до чинного показника мінімалки, а не станом на 1 січня року. У 2025 році мінімальний ЄСВ становитиме 1760 грн на місяць.

Сплата щоквартальна, до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом. Отже, у 2025 р. крайні квартальні терміни сплати ЄСВ:

  • 19 січня 2025 року – IV квартал 2024 року;
  • 19 квітня – I квартал 2025 року;
  • 19 липня – II квартал;
  • 19 жовтня – III квартал;
  • 19 січня 2026 року – IV квартал.

Звіт з ЄСВ подають щорічно та разом із декларацією по єдиному податку.

Військовий збір

ФОПи на загальній системі оподаткування та самозайняті вже є платниками військового збору за ставкою 1,5%. Звітний період для них – календарний рік. Якщо законопроєкт про підвищення податків 11416-д не набере чинності, вимоги будуть саме такими. Якщо ж набере, тоді вони зміняться для усіх ФОПів та самозайнятих.

ФОПи-загальники та самозайняті сплачуватимуть військовий збір за ставкою 5%. Звітуватимуть не за 2024 рік, а за 2025 рік.

ФОПи на єдиному податку першої та другої груп сплачуватимуть ВЗ за ставкою 10% від мінімальної зарплати – 800 грн на місяць. Граничні терміни сплати ідентичні єдиному податку – авансом до 20 числа поточного місяця. Звітувати треба у річній декларації.

ФОПи третьої групи на спрощенці сплачуватимуть військовий збір за ставкою 1% від доходу, незалежно від того, чи є вони платниками ПДВ. Граничні терміни сплати – раз на квартал разом із ЄП. Звіт – разом із щорічною декларацією.

Для найманих працівників ставка ВЗ зросте з 1,5% до 5%, крім військовослужбовців. Проте звітують та сплачують податкові агенти – роботодавці. До того ж рівня підвищиться ставка ВЗ з інших доходів фізосіб. Проте їхні доходи оподатковуються за новою ставкою, якщо вони будуть отримані в періоди після набрання законом чинності. Якщо доходи отримані до набрання, наприклад орендна плата чи дивіденди, то ВЗ із них має бути за ставкою 1,5%, незалежно від того, коли ці доходи людина отримає.

Про сплату ВЗ, разом зі сплатою податку на доходи фізичних осіб, українці звітують у щорічній декларації про майновий стан і доходи.

Декларація про майновий стан і доходи

Кампанія з декларування стартує з 1 січня і триває до 1 травня. У 2025 році українці звітуватимуть за 2024 рік. Вимоги декларувати немає, якщо людина є найманим працівником чи оформлена ФОПом на спрощенці.

Основні випадки подання декларації фізичними особами:

  • оформлені як такі, що ведуть незалежну професійну діяльність;
  • є ФОПами на загальній системі оподаткування;
  • виїжджають за кордон на постійне місце проживання, але у такому випадку подавати треба за 60 днів до виїзду, а не до 1 травня;
  • є іноземцями, які стали резидентами України у 2024 році;
  • претендують на податкову знижку, але у такому випадку строк подання декларації до кінця року, а не до 1 травня;
  • отримали у 2024 році доходи, які підпадають під обов'язкове декларування.

Основні види доходів, які передбачають обов'язок подавати декларацію:

  • здача в оренду рухомого або нерухомого майна. Виключення: людина є ФОПом на спрощенці та оренда – його господарська діяльність; орендар – податковий агент, який утримав податок;
  • продаж чи обмін майна. Перший за рік рухомого не оподатковується, другий – за ставкою ПДФО 5%, третій та більше – вже за стандартною ставкою ПДФО. Не оподатковується продаж чи обмін нерухомого майна, якщо перед тим було у власності більше трьох років, першого за рік;
  • спадщина або подарунок. Декларуються ті, вартість яких перевищує 25% від мінімалки, станом на 1 січня звітного року, тобто понад 2000 грн. Оподатковується сума перевищення, тобто те, що понад 2000 грн. Не треба декларувати подарки або спадщину від членів сім'ї першого чи другого ступенів споріднення;
  • від незалежної професійної діяльності або фізособи-підприємця на загальній системі;
  • нецільова благодійна допомога, розмір якої перевищує граничний дохід для отримання податкової соціальної пільги – 4240 грн. Це розмір прожитмінімуму для працездатної особи, помножений на 1,4 та заокруглений до найближчих 10 грн;
  • інвестиційний прибуток. Наприклад від операцій із цінними паперами, деривативами, корпоративними правами, у тому числі якщо вони проходили через банки та брокерів;
  • доходи від продажу власної сільськогосподарської продукції, якщо вони перевищили 12 мінімалок станом на 1 січня звітного року, оскільки звіт буде за 2024 рік, тоді понад 85 200 грн.

Де сплачується ПДФО, там і військовий збір. Ставка ПДФО, окрім деяких випадків – 18%, ВЗ – 1,5% за доходи, отримані до набрання чинності законопроєктом 11416-д, 5% – за доходи, отримані після набрання ним чинності. Якщо до кінця 2024 року закон про підвищення податків не набере чинності, то за всі доходи 2024 року у декларації, яку подаватимуть у 2025 році, треба буде сплатити ВЗ за ставкою 1,5%.

У людини можуть бути доходи, які передбачають обов'язкове подання декларації, а також ті, щодо яких не треба звітувати. Наприклад, продаж нерухомості та зарплата. Але в декларації вказувати треба усі доходи, у тому числі й ті, за якими розрахувався податковий агент.

Строк сплати податків за доходами, які зазначені в декларації – до 1 серпня.

Податки на нерухомість і транспорт

В одну групу ці податки об'єднані тому, що українці мають сплачувати їх на підставі отриманого від податківців повідомлення-рішення, яке повинні надіслати до 1 липня. Тобто вони не мають самі розраховувати суму до сплати. В обох випадках сплатити треба протягом 60 днів після отримання повідомлення-рішення. Але є різниця у розмірах і принципах нарахування.

Податок на нерухомість. Його треба сплачувати за надлишок загальної площі. Тобто за квадратні метри понад ліміти:

  • квартири, за площу понад 60 кв. м;
  • будинку, за площу понад 120 кв. м;
  • квартири і будинку, за площу понад 180 кв. м.

Ставки податків та пільги щодо площі встановлює місцева влада. Свої рішення вони мають ухвалити до 25 грудня. Актуальний перелік – за посиланням на сайті ДПС. Податковий кодекс встановлює максимальний розмір ставки за кожен квадратний метр понад ліміти. Це 1,5% від мінімалки станом на 1 січня звітного року. Сплата буде за 2024 рік, тож максимальний розмір у 2025 році – 106,5 грн за квадратний метр.

Транспортний податок. Ставка є фіксованою – 25 тис. грн за кожен легковий транспортний засіб, вартість якого перевищує 375 розмірів мінімалки станом на 1 січня податкового року. Сплата буде у 2025 р., тож оподатковувати мають ті, які коштують понад 3 млн грн. Але перелік легковиків, які підпадають під оподаткування, має щороку затверджувати Мінекономіки. Його опублікують за посиланням до 1 лютого 2025 року.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, які вимоги до стажу при виході на пенсії, умови індексації та перерахунку пенсій у 2025 році.

Головне