За яких умов вступники можуть отримати від держави грант на навчання та чому можуть втратити? Вимоги вивчав "Ми – Україна".
Що таке гранти на навчання?
За два тижні учасники НМТ-2025 отримають запрошення на тестування. Проходитимуть його в основну сесію 312 тис. випускників шкіл цього року та минулих років. Також подавати заяви на вступ матимуть право учасники додаткової сесії, реєстрація на яку триватиме 9-14 травня, та учасники НМТ 2022 р., 2023 р. і 2024 р. Тож претендентів на місця у вишах чимало і навіть високі тестові бали не гарантують вступ на бюджет.
19 липня 2024 року уряд запустив дворічний експериментальний проєкт (до 19 липня 2026 року) із надання вступникам грантів, які частково або повністю можуть покрити вартість навчання у закладах фахової передвищої та вищої освіти. Ступінь покриття залежить від категорії гранту і розміру оплати, яку встановлює навчальний заклад.
Подекуди заклади освіти вже почали переглядати вартість освітніх послуг студентам-контрактникам з урахуванням минулорічної інфляції, яка склала 12%. За порядком про гранти на навчання, розмір для тих, хто вже їх оформив минулого року мають переглядати з урахуванням зміни вартості навчання, але не більше, ніж на офіційний рівень інфляції.
Натомість розміри грантів, які цьогоріч будуть оформлювати вперше, в уряді принаймні поки не переглядали. Для зарахованих у 2024/25 навчальному році передбачили два рівні:
- 25 000 грн;
- 15 000 грн.
"Зараз якраз у Верховній Раді готується до остаточного ухвалення законопроєкт, яким гранти узаконюємо вже на рівні закону, а не через постанову Кабміну", - сказав заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький.
Законопроєкт 10399, про який каже заступник міністра, пройшов перше читання у березні минулого року, зараз очікує на друге. За порівняльною таблицею до другого читання розмір гранту для вступників мають визначати кожного року. Здебільшого ж умови державного гранту в законопроєкті рамкові та усі деталі, як і зараз, визначають урядовим порядком.
Від чого залежить розмір гранту на навчання?
Гранти двох рівнів, тобто у двох розмірах, призначають на навчальний рік і МОН перераховує їх закладам освіти двома траншами – до 1 грудня та до 1 квітня, по 50% від визначеної суми.
Сума гранту залежить від того, які бали на НМТ отримав вступник. Йдеться про тестові, які вже переведені у шкалу 100-200 балів, а не про конкурсні, з урахуванням предметних коефіцієнтів спеціальностей.
Щоб отримати грант першого чи другого рівня саме за кожен з двох предметів НМТ має бути відповідна кількість балів, а не в середньому за два предмети.
Грант другого рівня. Наразі встановлений в сумі 25 000 грн на рік. Надають в тому разі, якщо з двох предметів НМТ результат був не нижче 170 балів.
Грант першого рівня. Наразі встановлений в сумі 15 000 грн на навчальний рік. Надають в тому разі, якщо результати з двох предметів НМТ не нижче 150 балів і при цьому немає права на грант другого рівня.
Грант першого рівня не надають вступникам на кон'юнктурні спеціальності за такими галузями знань:
- Журналістика
- Управління та адміністрування
- Право
- Сфера обслуговування
- Публічне управління та адміністрування
- Міжнародні відносини
Також грант першого рівня не надають вступникам на такі спеціальності:
- Менеджмент соціокультурної діяльності
- Економіка
- Стоматологія
- Філологія (крім української мови та літератури, кримськотатарської мови та літератури, фольклористики)
Коефіцієнти спеціальності. До гранті другого і першого рівня мають застосовувати коефіцієнти 1,3 та 1,5. Тобто вони підвищують до 32 500 грн та 37 500 грн грант другого рівня, до 19 500 грн та 22 500 грн грант першого рівня для деяких спеціальностей:
- коефіцієнт 1,3. Для спеціальностей: Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація; Хореографія; Музичне мистецтво; Сценічне мистецтво; Філологія (українська мова та література, кримськотатарська мова та література, фольклористика). Для спеціальностей галузей знань : Інформаційні технології; Ветеринарія; Охорона здоров'я (крім терапії та реабілітації, громадського здоров'я);
- коефіцієнт 1,5. Для спеціальностей галузей знань: Освіта/Педагогіка; Біологія; Природничі науки (крім екології та географії); Математика та статистика; Механічна інженерія; Електрична інженерія; Хімічна інженерія та біоінженерія; Електроніка, автоматизація та електронні комунікації; Виробництво та технології; Архітектура та будівництво; Аграрні науки та продовольство. Спеціальності: Терапія та реабілітація.
Наводимо переліки галузей знань та спеціальностей і щодо гранту першого рівня, і щодо коефіцієнтів за чинним порядком. Але вважаємо, що в МОН ще будуть їх змінювати до вступної кампанії-2025 або під час неї. Адже з 1 листопада 2024 року діє новий перелік галузей знань та спеціальностей, за яким абітурієнти вступатимуть цього року. За ним, до прикладу, "Журналістика" та "Міжнародні відносини" вже не є окремими галузями знань, а є частинами галузі знань "Соціальні науки, журналістика, інформація та міжнародні відносини". "Право" не є окремою галуззю, а є частиною галузі знань "Бізнес, адміністрування та право". "Управління та адміністрування" також не є галуззю знань, а є спеціальність "Публічне управління та адміністрування". Галузь "Сфера обслуговування" відсутня в новому переліку.
До речі
Скільки грантів надали за перший рік?
Договори про участь у грантовому проєкті підписали 196 вишів. Минулого року 14 190 вступників отримали право на грант, а оформили його 13 179 студентів першого курсу. За навчальний рік 2% першокурсників (290 студентів) перестали отримувати грант, бо були відраховані, пішли в академку чи змінили джерело фінансування. Три найпопулярніші спеціальності, за якими першокурсники оформили грант минулого року: Психологія, Комп'ютерні науки, Право.
Як подати заяву у виш, щоб отримати грант?
Той, хто вступає у вищий навчальний заклад, може отримати грант, якщо вперше йде на бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямування) та вчитиметься за денною (дуальною) формою.
Щоб оформити грант, треба:
- скласти НМТ-2025, якщо не буде вступу за сертифікатами 2022, 2023 або 2024 років;
- з 1 липня створити особистий електронний кабінет в системі Вступ-2025 ЄДЕБО;
- зареєструвати заяви з 19 липня ( на участь у співбесідах та творчих конкурсах – з 3 липня).
У заявах до вишів абітурієнти вказують, на яку саме участь у конкурсі вони претендують:
- на місце державного або регіонального замовлення і на участь у конкурсі на місця за кошти фізосіб чи юросіб. Тобто це заява на бюджет, а якщо не вийде пройти на бюджет, тоді буде участь у конкурсі на контракт. Цього року можна подати максимум 5 заяв на бюджет;
- на місце за кошти фізосіб чи юросіб. Це заява виключно на контракт. Цього року загальна кількість заяв, яку можна подати – 15, з яких 5 заяв – на бюджет.
Грант – це повна чи часткова оплата навчання за контрактом. Минулого року деякі вступники, яких брали на бюджет, відмовилися від бюджетних місць та обрали контрактну форму з грантом. Через це виші втратили фінансування від держави на такі бюджетні місця. У 2025 році попередили, що якщо відмовитися від бюджетного місця, гранту на навчання вже не буде. Тобто обирати виш та спеціальність треба зважено.
Подаючи заяви під час вступної кампанії-2025 абітурієнти будуть розставляти пріоритет від 1 до 5 не тільки щодо заяв на бюджет, але й щодо заяв на контракт. До усіх заяв без виключення треба додавати мотиваційний лист за формою і вимогами навчального закладу.
Тобто вже після того, як вступник знатиме, що він не пройшов на бюджет, вирішить, куди саме вступатиме на контракт, дізнається, чи уклав вищий навчальний заклад договір про участь в експериментальному проєкті щодо грантів (тут попередній перелік, в ЄДЕБО буде позначка про участь і самі виші про це одразу сповіщають), буде ясність щодо гранту.
Грант надають вже після того, як:
- абітурієнта, який набрав потрібну кількість балів та вступає на належну спеціальність, зараховано на навчання у виш;
- договір про навчання укладено із навчальним закладом;
- студент приступив до занять згідно з графіком.
Тобто грант вже після зарахування та початку навчального року.
Як оформлюють грант на навчання?
За порядком про надання грантів тому, хто на нього заслуговує, у мобільний застосунок "Дія" автоматично має надійти сертифікат про навчання. Потрібно оновити застосунок, увійти до нього і обрати серед документів сертифікат на навчання. Треба підтвердити його або відмовитися від нього.
За порядком підтверджують надання гранту:
- першокурсники – з 15 вересня до 5 листопада;
- студенти другого курсу, які оформили грант у 2024 році – з 1 до 30 вересня.
Грант за перше півріччя надходить аж до 1 грудня. В МОН від самого початку радили вишам у студентів-контрактників із грантами не вимагати одразу оплату за навчання за рік чи за семестр. На практиці ж виходило так, що за перший семестр батьки заплатили усю суму, а далі переплату, враховуючи грант, зарахували на оплату наступних періодів.
Переведення в інший університет і академвідпустка: що з грантами?
Переведення. Воно не має скасовувати грант. В разі зміни однієї освітньої програми на іншу в одному виші або переведенні в інший виш грант переоформлюється.
"Особа має провчитися один рік. Якщо під час канікулярного періоду хоче перевестися в інший заклад, це абсолютно не проблема, – і бере з собою грант", - пояснював Михайло Винницький.
В реальності переведення в інший навчальний заклад як такого немає. Контрактник може відрахуватися з одного і поновитися в іншому. Щоб при цьому не втратити грант, поновитися треба протягом 30 днів після відрахування. В такому разі в "Дію" має автоматично надійти сертифікат на навчання і його знову треба підтвердити.
Треба також врахувати, що в разі відрахування з одного університету та поновлення в іншомі, інший виш також має брати участь в експериментальному проєкті. До того ж при переведенні:
- не продовжується строк надання гранту (це два роки дії експериментального проєкту);
- розмір гранту переглядають, враховуючи спеціальність.
Академічна відпустка. На цей період виплату припиняють, але після завершення строку академки надання мають поновити. При цьому строк надання не продовжується.
Хто та чому може втратити грант на навчання?
Є п'ять причин, з яких призначений грант можуть припинити:
- переведення з контракту на бюджет;
- особисте звернення про припинення виплати до МОН;
- переведення з денної чи дуальної форми на іншу – вечірню, заочну, дистанційну, мережеву;
- відрахування з вишу, якщо протягом 30 днів не поновитися в іншому;
- недостовірна інформація у документах.
Недостовірна інформація – це причина відмовити у наданні чи продовженні гранту. Також відмовлять чи не продовжать, якщо вчасно не підтвердити сертифікат на навчання в "Дії".
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про функції нового освітнього застосунку "Мрія".