Допомога США Україні на паузі: які програми зупинили на 90 днів і що це означає

Допомога США Україні на паузі: які програми зупинили на 90 днів і що це означає

Американська допомога Україні, які і решті держав, на паузі – її мають переоцінити протягом 90 днів. Чому та яку допомогу зупинили та чи можна її розблокувати? Розбирався "Ми – Україна".

Про що указ Трампа та меморандум Рубіо?

У день інавгурації у2017 році, коли Дональд Трамп уперше обійняв посаду президента, з-під його пера вийшов лише один указ, який стосувався закону про доступне лікування. 20 січня 2025 року, у день інавгурації та початку другої каденції, він підписав 26 розпоряджень. Зокрема, про збільшення виробництва в енергетиці, скасування громадянства за фактом народження, переоцінку та перебудову іноземної допомоги.

Розпорядженням встановлена:

"90-денна пауза в міжнародній допомозі США на розвиток для оцінки програмної ефективності та узгодженості із зовнішньою політикою Сполучених Штатів".

Згідно з документом, держсекретар, яким став Марко Рубіо, надає вказівки керівникам департаментів та агенцій, які керують програмами допомоги на розвиток, як саме їх оцінювати. Через 90 днів має бути висновок: які та у якому вигляді погодити, а які згорнути. Якщо перегляд буде швидшим, і рішення може бути ухвалено раніше.

Протягом цього 90-денного терміну Марко Рубіо може скасувати призупинення для конкретних програм. Процедуру у розпорядженні не виписали.

Марко Рубіо заступив на посаду 21 січня та у перший день зробив низку заяв стосовно допомоги. Щоб зняти паузу, іноземна допомога США має відповідати трьом ключовим принципам, викладеними у передвиборчій програмі Трампа America First – робити США "сильнішими, безпечнішими чи процвітаючими".

Таке співвідношення допомоги із інтересами Америки Рубіо озвучував давно, ще будучи сенатором.

"Глобальна участь США та зовнішня допомога є критично важливими, тому що якщо США відступлять, можуть втрутитися противники, такі як Китай, Росія, Північна Корея та Іран, що призведе до менш стабільного, більш небезпечного світу", - казав він.

Тобто Рубіо вірить в іноземну допомогу, проте тільки якщо вона служить інтересам США та з увагою до кожного долара. Понад десять років тому він став співавтором закону про прозорість та підзвітність іноземної допомоги. Що ж до допомоги безпосередньо Україні під час війни, то Рубіо у 2022 році голосував за неї, а у 2024 році – вже проти.

У 2022 році новопризначений держсекретар був серед підписантів резолюції Сенату із закликом притягнути путіна та представників російського режиму до відповідальності за акти війни та порушення прав людини під час вторгнення. У листопаді 2024 року Рубіо вже казав про те, що війна у глухому куті та їй треба покласти край. Стосувалася ця заява й фінансування з боку Штатів.

"Я вважаю, що українці були неймовірно сміливими та сильними у своїй позиції проти Росії, — сказав Рубіо, - Але зрештою те, що ми тут фінансуємо, знаходиться в глухому куті, і цьому потрібно покласти край. Я вважаю, що здоровий глузд повинен взяти верх. Вам не обов’язково бути фанатом Володимира Путіна, щоб хотіти закінчити війну".

У п'ятницю 24 січня офіс держсекретаря розповсюдив у своїх офісах та бюро меморандум про іноземну допомогу – про те, як саме трактувати розпорядження Трампа щодо переоцінки та перебудови.

Меморандум вимагає від будь-якого працівника, який працює з іноземною допомогою, утримуватися від призначення нового фінансування та прийому заявок, а також видавати накази про припинення роботи групам, які отримали гранти. У тексті є окремий рядок, присвячений Ізраїлю та Єгипту, яким військову допомогу не припинено.

Як Україна отримує допомогу від США?

Володимир Зеленський сказав, що військова допомога від США Україні не зупинена.

"Військова допомога США для України продовжується, зокрема за пакетами військової допомоги, які були ухвалені раніше", - заспокоїв керівник Центру протидії дезінформації РНБОУ Андрій Коваленко.

Не зупинена, бо йде з джерел, які прямо не залежать від офісу держсекретаря та на пряму не залежать від його меморандуму. Хоча стосується це не усіх напрямків.

Presidential Drawdown Authority (PDA). Це президентське повноваження на вилучення/скорочення засобів із запасів. Використовується відповідно до закону США про іноземну допомогу (ст. 506). Згідно із законом президент сповіщає Конгрес про надзвичайну ситуацію, яка потребує негайної військової підтримки та виконати її не можна відповідно до закону про контроль за експортом зброї.

З серпня 2021 р. цим механізмом, відповідно до офіційної інформації, скористалися 55 разів на загальну суму близько $31,7 млрд. Тож на таку суму поділилися запасами. Цієї програми пауза не торкнулася та її використання у руках президента.

"Попередня адміністрація, адміністрація Байдена, використала усі гроші в рамках бюджетних повноважень, - сказав у коментарі в ефірі "Ми – Україна" екскерівник бюджетного управління Міноборони США Марк Кансіан, - Так, тепер знадобиться багато місяців, щоб усе це обладнання прибуло в Україну. Я не чув нічого, щоб вказувало на те, що адміністрація Трампа зупинить допомогу про яку вже було оголошено".

Ukraine Security Assistance Initiative (USAI). Ініціатива сприяння безпеці України працює так: міністр оборони США за погодженням із держекретарем надає відповідну безпекову допомогу. Міністр оборони уповноважений за згодою держсекретаря надавати зброю з запасів та інших джерел. Згідно із цим механізмом працює програма замовлень американським виробникам зброї та закупівель зброї у країнах-партнерах.

У 2023 р. за цією ініціативою фінансування на користь України становило $12,1 млрд. Нижче дві таблиці із договірними діями USAI та їхньою зміною станом на 19 грудня 2024 року.

контракти_usai.jpg (205 KB)

зміна_контрактів.png (189 KB)

USAI, як і допомога в межах PDA, не оголошена як така, що поставлена на паузу.

"DSCA (Управління воєнного співробітництва міністерства оборони США, - авт.) та SAG-U )Группа сприяння безпеці України, - авт.) продовжують доставляти оборонні вироби, надані через PDA, і виконувати дії, укладені через USAI", - сказав координатор проекту Liberty Ukraine Джон Рідж.

Foreign Military Financing (FMF). Програма іноземного військового фінансування передбачена відповідно до закону США про експорт зброї та за нею держсекретар визначає, в яких країнах такі програми діятимуть, а міністр оборони ці програми виконує. FMF – це механізм грантів та позик дружним державам. Зокрема, у травні минулого року $2 млрд держсекретарем Ентоні Блінкеном було спрямовано Україні на спецфонд ОПК саме у межах цієї програми.

Оскільки FMF напряму залежить від держсекретаря, меморандум Рубіо прямо впливає на це фінансування.

"Директива Рубіо стосується іноземної допомоги, що фінансується Державним департаментом, включаючи іноземне військове фінансування (FMF), - підтвердив оглядач The Insider та Defense Archives Колбі Бедвор, - FMF є найменш важливою програмою безпеки для України. На рахунках FMF майже не залишилося фінансування, яке теоретично може бути зобов'язаним для України. Директива Рубіо не впливає на керовані Міністерством оборони програми PDA та USAI (це також підтвердив Пентагон). Тож некоректно говорити, що адміністрація Трампа скоротила допомогу Україні будь-яким реальним чи значущим чином".

Хоча PDA та USAI в якості програм військової допомоги не на паузі, ризики й для них є. І про це також сказав Бедвор:

"Тепер, коли Гегсет був затверджений на посаді секретаря оборони, він, звичайно, міг би видати власну директиву призупинити програми підтримки безпеки, керовані Міністерством оборони, для України чи в усьому світі".

Тут питання в тому, як новий лідер Пентагону витлумачить загальне розпорядження президента. Міністерство оборони 25 січня очолив Піт Гегсет. Судячи з його заяв, він сповнений рішучості скорочувати.

"Він (Дональд Трамп, - авт.), як і я, хоче, щоб Пентагон був лазерно зосереджений на летальності, меритократії, війні, підзвітності та готовності… Ми виграли Другу світову війну з сімома чотиризірковими генералами, - сказав він, -Сьогодні у нас 44… Існує зворотна залежність між розміром штабів і перемогою на полі бою. Нам не потрібно більше бюрократії нагорі… Отже, це буде моїм завданням … визначити ті місця, де жир можна скоротити".

The United States Agency for International Development (USAID). Це вже назва не програми, яких багато, а Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), яке знаходиться під прямим керуванням держсекретаря.

Згідно з даними спеціального генерального інспектора з операції "Атлантична рішучість", а 2022-2024 фінансових роках за програмами допомоги USAID на користь Україну булоасигнувань на $39,8 млрд.

На сайті USAID вказано, що перегляд та обробку програм іноземної допомоги зупинили на виконання указу Трампа та додаткових вказівок Рубіо. Програми USAID реалізували у понад 120 країнах, зокрема й в Україні.

В Україні Агентство працювало з програмами у таких сферах:

  • Демократія, права людини та врядування. Програми за напрямками: громадянське суспільство та ЗМІ, цифровізація (у тому числі кібербезпека критично важливої інфраструктури), протидія корупції, децентралізація та місцеве самоврядування, верховенство права та права людини, співпраця з молоддю, вибори та політичні процеси;
  • Економічний розвиток. Програми за напрямками: підтримка сільського господарства, підтримка приватного сектора, підзвітність держсектора та управління активами (зокрема й проєкт з реформування держпідприємств);
  • Ініціатива стійкості сільського господарства. Це підтримка українських фермерів насінням, добривами, засобами захисту рослин, їхнє фінансування;
  • Критична інфраструктура. Програми за напрямками: енергетика, інженерія та інфраструктура;
  • Охорона здоров'я. Програми за напрямками: прискорення реформи охорони здоров'я, протидія інфекційним захворюванням (проєкти щодо туберкульозу та ВІЛ), соціальний сектор (ментальне здоров'я та інвалідність), імунізація (закупівля, доставка, зберігання вакцин для уразливих верств населення);
  • Перехідний період та гуманітарна допомога. Продукти харчування, вода, допомога з тимчасовим розміщенням, санітарно-гігієнічні послуги, невідкладна меддопомога.

Видихнувши, принаймні поки, щодо військової допомоги, паузу щодо програм USAID в Україні сприйняли по-різному.

"Не хочу бути невдячним – безумовно, потужна пряма матеріально-фінансова допомога у вигляді обладнання або ж прямого фінансування конкретних проектів були в принципі дуже позитивними і за це велика подяка. Але всі спроби зовнішнього реформування стосовно системних та болючих секторів економіки країни на жаль закінчилися нічим, - сказав народний депутат Олексій Кучеренко, - І стали яскравим прикладом абсолютно неефективного використання значних коштів американських платників податків під правильними, красивими, але абсолютно неробочими гаслами, презентаціями та нескінченними круглими столами. Натомість у спадщину Україна отримає цілу "плеяду" абсолютно нікчемних не непотрібних грантожерів та демагогів, які звикли отримувати ні за що великі гонорари, ні на що практично не здатні, не мають жодного практичного досвіду та зв'язку з реальністю і по суті стали великим і дуже коштовним гальмом на шляху природнього  розвитку країни".

Проте, окрім грантів, USAID – це відчута конкретна предметна гуманітарна допомога: відбудова шкіл, ремонт тепломереж, мобільні котельні, обладнання лікарням, карети швидкої допомоги, дрова, машини енергетикам і багато чого іншого. Цього, принаймні 90 днів, не буде. А якщо повернеться, то, можливо, геть в іншому вигляді. Адже тепер ключ – саме інтереси США та їхнє посилення.

Держсекретар має повноваження зняти паузу щодо програм до того, як спливуть три місяці. У Financial Times повідомили про звернення американських дипломатів відносно того, щоб для України зробили виключення.

"Протягом багатьох років республіканці в Конгресі засуджували те, що вони вважають відсутністю довіри до США в таких країнах, як Китай, Росія та Іран. Зараз наша довіра поставлена на кон, і, схоже, ми відмовимося від американських зобов'язань перед нашими партнерами по всьому світу. Довільно блокуючи нашу іноземну допомогу, ми втрачаємо довіру: з боку людей, які покладаються на цю допомогу для виживання, чи то в Газі, Судані, Гаїті, Україні, чи тих, хто стоїть на шляху доставки цієї допомоги", - написали у листі держсекретарю представники Демократичної партії Грегорі Мікс та Лоїс Франкель.

Рубіо закликали зважити, що допомога дозволяє вирішувати кризи і не дає їм поширюватися на поріг США. Це не подачка, а інвестиція в майбутнє, яка важлива для американського лідерства. Тож інтересам США не суперечить. Проте держсекретар поки не зробив авансів та не сказав про поступки.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, що у цьому році пишуть про Україну у звітах Всесвітнього економічного форуму в Давосі.

Головне