Дональд Трамп заявив, що США виділили Україні допомоги на $350 млрд. Скільки та яку допомогу виділили США та чи маємо її повертати? Розбирався "Ми – Україна".
Які реальні суми допомоги?
"Президент Зеленський минулого тижня заявив, що не отримав і половини коштів, які США передали Україні. Ми надали Києву, здається, $350 мільярдів. Ну, можливо, трохи менше, але це значна сума. Але де всі ці гроші? Куди вони йдуть? Я ніколи не бачив жодного звіту про це", - заявив під час пресконференції 18 лютого Дональд Трамп.
$350 млрд – несподівана сума, яка так само наближена до реального обсягу допомоги США, наданої Україні з початку повномасштабного вторгнення, як і до $500 млрд, які президент США хоче отримати внаслідок угоди щодо українських рідкоземів.
"Заява президента США не має абсолютного нічого спільного з реальністю, - каже голова Комітету економістів України Андрій Новак, - За офіційними даними США надали Україні за час повномасштабного вторгнення допомоги приблизно на $115 млрд. Я бачу два варіанти появи суми у $350 млрд. Або Трампу надали неточні дані, або він відштовхується від пропозиції щодо розробки рідкоземельних металів України на $500 млрд і таким чином підтягує обсяг допомоги до цього числа".
Економіст пояснює, що допомога і США, і десятків інших країн для України під час війни не є бізнесом і предметом таких угод. Йдеться про захист демократичного світу від авторитарного і в площині "ми даємо – ви повертаєте" це розглядати неможливо. Не виписані так і самі умови фінансування Штатами.
"Переважно, надана США допомога поверненню не підлягає, бо її більша частина йде назад в американську економіку, - пояснює Новак, - За ці гроші закуповувалася американська зброя, амуніція, підготовка військових. Американський уряд платив за це американським же компаніям. Фактично, це реінвестиція уряду США в американську економіку. Тож це навіть не можна розцінювати в якості чистої допомоги Україні. Це допомога Україні на розвиток американського оборонно-промислового комплексу".
Який обсяг допомоги США?
Якщо зводити допомогу Україні до двох рівнів – військової та бюджетної, то за офіційним даними Пентагону, станом на січень цього року та від початку повномасштабного вторгнення надійшло $65,9 млрд. За офіційними даними Міністерства фінансів, обсяг фінансування від США Україні за 2022-2025 роки склав $31,24 млрд. Разом $97,14 млрд. Але це не все обіцяне.
З початку повномасштабного вторгнення Конгрес США ухвалив п'ять законів стосовно допомоги Україні, на загальну суму $175 млрд. З цієї суми безпосередньо на допомогу Україні – $106 млрд. З останньої суми $69,8 млрд припадає на військову підтримку $33,3 млрд – бюджетна, $2,8 млрд – гуманітарна.
Останній закон з асигнуваннями Україні ухвалили у квітні минулого року на загальну суму $61 млрд. Він передбачає найбільший обсяг допомоги, порівняно з іншими. П проте, по-перше, не тільки Україні, по-друге, не напряму Україні, по-третє, не одразу.
$61 млрд останнього обсягу – це на $23,2 млрд поповнення запасів США, на $11,3 млрд на поточні операції США, на $13,8 млрд на закупівлю оборонки для України у американських компаній, на $1,6 млрд гранти й позики.
Двопартійний американський Комітет відповідального федерального бюджету сповістив, що з останнього закону про фінансування лише $5,9 млрд витратили у 2024 фінансовому році, $16,3 млрд – у 2025 фінансовому рокі. 60% затверджених коштів використають до кінця 2026 ФР, а до кінця 2028 ФР – понад 90%.
Нижче – дані з останнього звіту Конгресу США від генерального інспектора американської операції "Атлантична рішучість" про асигнування в інтересах України за усіма напрямками та "активностями", на додачу до основного фінансування, ухваленого п'ятьма законами Конгресу.
Загальна сума військової, урядової та гуманітарної допомоги у 2022, 2023 та 2024 фінансових роках – $183 млрд. Проте станом на листопад минулого року зобов'язань за ними $130 млрд, а виплачено було $86,7 млрд. Як і вказували вище, не усе та не одразу.
Тож навіть якщо брати стелю, тільки прописані, а не виплачені кошти, виходить $183 млрд, а не $350 млрд, які озвучив президент США.
США vs Європа: хто більше допомагає?
Найвідоміший та найавторитетніший трекер допомоги Україні – від Кільського інституту світової економіки. Щоправда розрахунки там ведуть у євро (1 євро станом на зараз – це 1,04 долара).
З січня 2022 року по грудень 2024 року там зафіксували обсяг допомоги США на рівні 114 млрд євро або $118,56 млрд за нинішнім курсом. З них 64,1 млрд євро ($66,7 млрд) – військова, 46,6 млрд ($48,5 млрд) – фінансова, а решта – гуманітарна.
Серед країн світу, США за сумою допомоги найперші. Європа загалом виділила 132,3 млрд євро, більше ніж США, але ж і країн багато: члени ЄС, плюс Великобританія, Норвегія, Швейцарія та Ісландія.
Проте не тільки абсолютні суми мають значення, а й те, скільки цей внесок вартував тій чи іншій державі.
Естонія та Данія віддають на підтримку України найбільшу частку від свого ВВП – 2,2%, плюс ще 0,3 в.п. за рахунок своєї частки у допомозі від Євросоюзу. 1,8% ВВП йде від Литви, 1,5% - від Латвії 1% - від Фінляндії. 0,3% від ВВП в усіх державах-членах ЄС, обов'язковий внесок на додачу до власних витрат на допомогу. Деякі, як-от Угорщина і Кіпр, десь на цьому рівні й тримаються.
Загальні двосторонні асигнування на підтримку України за часткою від їхнього ВВП
"Сума допомоги є порівняно низькою, якщо її виміряти як частку ВВП донорів. Німеччина, Велика Британія та США, наприклад, мобілізували менше 0,2% свого ВВП на рік для підтримки України, тоді як інші багаті країни-донори, такі як Франція, Італія чи Іспанія, виділяли лише близько 0,1% свого річного ВВП. Навіть маленькі внутрішньополітичні пріоритети в рази дорожчі за те, що робиться для України. Наприклад, податкові субсидії Німеччини на дизельне паливо ("дизельні пільги") обходяться платникам податків утричі дорожче на рік, ніж військова допомога Німеччини Україні", - констатують в Кільському інституті в останньому звіті, підготовленому до третьої річниці повномасштабного вторгнення.
Звідки 350 млрд та чи маємо хвилюватися через такі заяви?
Навряд чи хтось забув, як рік тому у Конгресі США на кілька місяців застряг останній закон про допомогу у тому числі Україні. Через це з середини 2023 року було скорочення частки США у допомозі Україні. Потім підтримка зросла. Проте після приходу у Білий дім Дональда Трампа вона очікувано має знизитися. Про це прямо кажуть в Кільському інституті економіки, отже, це не є таємницею чи несподіванкою й для європейських лідерів.
Керуючий партнер "Національної антикризової групи" Тарас Загородній каже, що саме для того, аби нагадати Європі про потребу платити, й пролунала заява Трампа щодо незрозуміло великого обсягу допомоги Україні на рівні $350 млрд.
"Трамп любить великі цифри, - каже експерт, - Там усе пов'язано із грошима: "Ми, американці, дали більше, ніж європейці, тож платіть більше грошей". І я впевнений, що Трамп готовий дати зброю Україні, але якщо за це заплатять. Вся його політика крутиться саме навколо цього".
Загародній конcтатує, що лазити в голові Трампа і шукати там розгадку суми $350 млрд – справа невдячна. Важливіше розуміти, чому він це сказав. І тут пояснення може бути не таким вже поганим, як здається після такого специфічного наїзду американського президента.
"Це говорить нам про те, що Трамп з розмаху вдарився у бетону стіну в перемовинах з росіянами в Саудівській Аравії. Росіяни як завжди висунули свої необґрунтовані вимоги. Трамп розуміє, що не може їх виконати та виглядає, як лох. Тому й шукає слабку ланку. Звідси наїзд на Зеленського щодо допомоги, - пояснює Загородній, - Очевидно, що у росіян гальм немає та вони починають висувати на додачу до попередніх необґрунтованих, ще й нові вимоги. Наприклад, сказали, що ніяких миротворців в Україні не буде. До речі, Трамп у своєму виступі заочно із ними почав сперечатися, сказав, що миротворці мають бути. Це був їхній план від самого початку. ЗСУ , озброєні американською зброєю за європейські гроші, як гарант безпеки Європи. Американці скорочують свою присутність в Європі, а українська армія в деяких аспектах замінює американців. І вводяться миротворці. Плюс-мінус про цей сценарій казав очільник Пентагону. Суперечка у тому, чи буде на миротворців розповсюджуватися стаття 5 Північноатлантичного договору. Є позиція, що повинна, голова Пентагону сказав, що ні, але це питання дискусій і торгів".
Через заяву Трампа експерт не радить влаштовувати істерику і каже, що стан справ не такий, щоб в падати в депресію. Санкції проти росії діють та їх не знімають, Україна автономна у праві наносити удари по території ворога.
"Трамп хоче бути миротворцем і, щоб не казали про його проросійськість, не хоче йти на умови росіян. Зброя у достатній кількості є тільки у американців. Європейці мають скинутися грошима та заплатити за неї. Адже ж Трамп казав, що продасть, - резюмує Загородній, - Тут європейцям варто згадати, що вони на ковід витратили 3 трлн євро, 1,5 трлн була пряма емісія європейського центробанку. Якщо вони укладуть контракт на 500 млрд з американцями на постачання зброї в Європу, переозброєння американської та української армії, Трамп скаже, що це правильна угода. І те, що росіяни пропонують йому якусь Арктику – це вже далеке питання. З питанням допомоги йде саме така суперечка. Його заява – це реакція на зіткнення з реальністю: залізобетонною плитою росіян у перемовинах".
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розбирався, чи всі війни завершуються припиненням вогню та мирною угодою.