Як оформити бронювання працівників за оновленим порядком, скільки діятимуть нинішні відстрочки, яким умовам мають відповідати критично важливі підприємства та їхні працівники і в чому ризики для тих, хто заброньований за старими правилам? Розбирався "Ми – Україна".
Коли закінчується бронювання?
28 лютого 2025 року – останній день дії броні, виданої за старим порядком та строк якої на той час не сплине.
На місяць, але не довше ніж до 28 лютого, пролонгація стосується відстрочок, наданих Міністерством економіки та через "Дію", термін яких спливає з 19 грудня 2024 року (постанова №1489). Наприклад, якщо бронь мала звершитися 20 грудня, її пролонгують до 20 січня, а якщо має завершитися 30 січня, то до 28 лютого.
1 грудня 2024 року набрала чинності постанова №1332, якою оновили порядок бронювання (№76). Оформлювати відповідну відстрочку відтоді можна лише в "Дії".
Відстрочки, які оформлені за оновленим порядком після 1 грудня, вже діють на строк, який залежить від того, який статус у підприємства:
- 12 місяців – працівники підприємств, установ, організацій, які визнані критично важливими для економіки чи життєдіяльності в особливий період, працівники операторів протимінної діяльності;
- на строк дії договору чи контракту – працівники підприємств, критично важливі для забезпечення ЗСУ, спецустанов ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом яких є Україна відповідно до міжнародних договорів;
- на строк проведення мобілізації – працівники та службовці органів держвлади, держорганів, органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів.
Які критерії критично важливого підприємства?
Для того, щоб мати можливість забронювати до 50% військовозобов'язаних працівників, підприємство має відповідати трьом з восьми загальних критеріїв критичності. Двом з них – обов'язково:
- не має бути боргів зі сплати ЄСВ, податків до державного та міських бюджетів. Ця вимога не діє тільки для державних чи комунальних підприємств, де відповідна частка понад 50%;
- нарахована середня зарплата на підприємстві за останній календарний квартал, тобто за жовтень, листопад, грудень 2024 року, не має бути нижчою 20 000 грн. Знову виключення для державних та комунальних підприємств.
З решти шістьох критеріїв один може бути на вибір, і це має бути щось з наступного:
- сплата податків протягом року на суму понад 1,5 млн євро;
- сума надходжень в інвалюті протягом року понад 32 млн євро;
- присутність в переліку стратегічних об'єктів держвласності;
- резидентство Дія.Сіті;
- мобільний оператор з чистим доходом понад 200 млн грн або оператор фіксованого зв'язку із доходом понад 20 млн грн;
- відповідність галузевим чи регіональним критеріям бронювання.
До 28 лютого або на строк, на який їх видали, діють рішення про визнання підприємств критично важливими, які ухвалили за старими критеріями. Тобто до кінця зими підприємства мають оновити статус. Без оновленого, але чинного, забронювати працівників в "Дії" можна лише до 28 лютого. Після оновлення забронювати можна на строк до 12 місяців.
Міністерства, відомства та обласні військові адміністрації мають ухвалити нові галузеві та регіональні критерії для бронювання. Погоджують регіональні та галузеві критерії Мінекономіки та Міноборони.
Які галузеві та регіональні критерії бронювання встановили?
Органи влади, які вже встановили чи встановлюють нові галузеві критерії для бронювання (за посиланням у назві):
Набрали чинності:
Не набрали чинності станом на 9 січня:
- Пенсійний фонд
- Міністерство закордонних справ
- Держспецзв'язку
- Державне космічне агентство
- Держстат
- Мінветеранів
- Мінсоцполітики
- Міненерго
- Мінстратегпром
Обласні військові адміністрації, які встановили чи встановлюють регіональні критерії для бронювання (за посиланням у назві):
Набрали чинності:
- Київська ОВА
- Львівська ОВА
- Закарпатська ОВА
- Тернопільська ОВА
- Полтавська ОВА
- Одеська ОВА
- Рівненська ОВА
- Сумська ОВА
Проєкти:
Скількох працівників можна забронювати?
Всіх військовозобов'язаних бронюють в тому випадку, якщо вони:
- держслужбовці категорії "А";
- штатні працівники патронатних служб;
- держслужбовці категорії "Б", які тимчасово виконують обов'язки за вакантною посадою категорії "А";
- голови обласних, районних рад, сільські, селищні, міські голови;
- кінцеві бенефіціарні власники критичних підприємств, які не є їхніми працівниками;
- члени наглядових рад стратегічних об'єктів з доходом чи вартістю чистих активів понад 200 млн грн на рік. Або якщо це особливо важливе для економіки підприємство з активами понад 2 млрд грн чи доходом понад 1,5 млрд грн;
- працівники критично важливих підприємств у сфері ОПК за визначенням Мінстратегпрому;
- працівники спецустанов ООН, дипустанов в Україні, представництв міжнародних організацій, які критично важливі, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, створених за міжнародними договорами;
- працівники критично важливих установ у складі яких є штатні збірні команди з переліку Мінмолодьспорту;
- працівники критично важливих установ ПЕК та їхніх підрядників, які працюють на безперебійну роботу об'єднаної енергетичної системи та ГТС з переліку Міненерго;
- працівники комунікаційних критично важливих підприємств та підприємств у сфері цифровізації, визначених Мінцифри, склад аварійно-відновлювальних бригад, які відновлюють комунікації під час знеструмлень в Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Київській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях та у Києві;
- священники;
- протезисти-ортезисти, техніки-протезисти-ортезисти, інженери-технологи-протезисти, інженери-протезисти, механіки протезно-ортопедичних виробів, якщо виконують мінімум 50% норми робочого часу.
Половину від військовозобов'язаних працівників можна забронювати, якщо вони:
- держслужбовці категорій "Б", "В";
- правоохоронці. Більшу кількість можуть забронювати за рішенням міністра оборони;
- працівники органів місцевого самоврядування;
- працівники критично важливих підприємств. Більшу кількість можуть забронювати за рішенням міністра оборони;
- працівники постійних представництв іноземних компаній та організацій (крім іноземних медіа). В іноземних медіа, якщо кількість військовозобов'язаних менше 15, тоді бронюють усіх, якщо більше 15, тоді 15 військовозобов'язаних та ще не більше половини від кількості, яка перевищує 15 осіб;
- працівники Товариства Червоного Хреста України та інших гуманітарних неурядових установ, які втілюють проєкти за іноземні кошти. Більшу кількість можуть забронювати за рішенням міністра оборони.
У списках військовозобов'язаних, від яких відштовхуються при формуванні квоти у 50%, не враховують:
- військовозобов'язаних жінок;
- держслужбовців категорії "А";
- працівників патронатних служб;
- керівників місцевих держадміністрацій;
- голів населених пунктів;
- держслужбовців категорії "Б", які виконую обов'язки за посадою "А";
- голів обласних та районних рад.
У списках військовозобов'язаних враховують тих, хто підлягає бронюванню за постановою №45 – порядком бронювання за органами держвлади, іншими держорганами, органами місцевого самоврядування. Він чинний, але не в загальному доступі – для службового користування.
Яким вимогам для бронювання мають відповідати працівники?
Щоб забронювати працівників, потрібен їхній список. Діють вимоги, яким військовозобов'язані мають відповідати, щоб на нього оформили бронь.
Зарплата. У першому варіанті оновленого порядку норма була виписана так, що новоприйнятих працівників не вийшло б забронювати: зарплата мала становити 20 000 грн (мінімалка з коефіцієнтом 2,5) кожного місяця протягом останнього звітного кварталу. Постановою №1362 це виправили. Зарплата 20 000 грн має бути нарахована протягом дії відстрочки.
Як пояснили у Мінцифри, роботодавець "має декларативно підтвердити, що нарахована зарплата працівника до сплати всіх податків буде не менше 20 тис. грн".
Облік. Для автоматичного бронювання, а лиш таке передбачене, працівник має одночасно: перебувати на військовому обліку, мати уточнені персональні дані, бути у трудових відносинах (договір або контракт) з роботодавцем, не бути у розшуку.
Відстрочка. Бронювання – один з видів відстрочки. Решта визначена у ст. 23 закону про мобпідготовку та мобілізацію. Якщо у працівника є дійсна відстрочка з якоїсь іншої підстави, його не можна забронювати.
Дефіцитна військово-облікова спеціальність. Вже не за порядком бронювання, а за порядком ведення військового обліку (постанова №1487), Генштаб ЗСУ визначає перелік дефіцитних ВОС та військовозобов'язаних, які їх мають, не можна бронювати. Дефіцитні ВОС – у листі Генштабу. Номери спеціальностей для співставлення – у наказі №317.
Як забронювати працівника в "Дії"?
Якщо одним з критеріїв є важливість для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, потрібно оновити рішення за новими галузевими чи регіональними критеріями: подати заяву у відповідне міністерство чи військову адміністрацію та отримати відповідь протягом десяти робочих днів.
Галузеві органи та військові адміністрації передають інформацію про рішення щодо підприємств у Мінекономіки і там вже їх вносять у єдиний перелік.
Щоб вважатися критично важливим, має бути відповідність двом обов'язковим критеріям щодо рівня середньої зарплати та відсутності податкових боргів. Рекомендації про те, як розраховувати середню зарплату, є в листі Мінекономіки. Відсутність заборгованості підтверджує довідка, порядок отримання якої є в наказі Міністерства фінансів №733.
У списку працівників для бронювання мають бути ті, які підпадають під вимоги.
Тоді вже можна йти за алгоритмом:
- на порталі "Дія" в електронному кабінеті громадянина авторизуватися електронним підписом;
- обрати опцію "подати заяву" в розділах "Бізнесу" та "Бронювання";
- вказати дані про працівників, які підлягають бронюванню;
- підтвердити дані про розмір зарплати;
- перевірити заяву та поставити електронний підпис – це робить керівник.
Далі треба чекати на обробку заяви. Термін – 72 години. Після цього працівника вносять на спецоблік та у Резерв+ має відборазитися статус.
Чи можуть мобілізувати під час нового бронювання?
За нормами закону про мобпідготовку та мобілізацію (ст. 23), заброньовані не підлягають призову. Практика ж показує, що ТЦК та СП мобілізують заброньованих всупереч закону та за наявності підтвердження факту бронювання, хоча це точкові випадки, а не система.
Проте є питання щодо мобілізаці одразу після 28 лютого. Тоді у тисяч людей одночасно сплине строк дії відстрочки. Перебронювати їх, поки чинні нинішні, не можна – така процедура не передбачена.
"Мене бентежить механізм перебронювання, - зазначив народний депутат, член безпекового комітету ВРУ Олександр Федієнко, - Тобто чи буде можливість це зробити до 28 лютого. Бо після 28 лютого, користуючись порталом "Дія", керівники підприємства будуть мати можливість перебронювати своїх працівників протягом 72 години. Але той самий ТЦК має право мобілізувати цих військовозобов'язаних".
В Міноборони депутату підтвердили: давати 72 години фори після 28 лютого не будуть.
"Законодавством України не передбачено відтермінування заходів мобілізації на період оформлення бронювання", - вказав у листі парламентарю заступник міністра оборони Сергій Мельник.
Це не означає, що усіх, у кого закінчиться бронювання, одразу відправлять у військо та критично важливі підприємства не матимуть працівників. Проте ризик, що мобілізують суттєву частку та економіка суттєво постраждає, є. Вирішити проблему може Кабмін, змінивши порядок за постановою №76 та визначивши процедуру перебронювання: або заздалегідь, до завершення дії чинної відстрочки, або дати ту саму фору у 72 годи після 28 лютого.
"Вже підготував запити до КМУ щодо удосконалення цього питання", - сказав Федієнко.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про інші зміни у питаннях мобілізації: нові відстрочки, переогляд обмежено придатних та додатковий дозвіл на перетин кордону чоловікам.