Які зміни чекають на українців у квітні? Головні зібрав "Ми – Україна".
Бронювання
З 1 квітня втратять відстрочку працівники, яких забронювали до 1 грудня 2024 року, якщо після цієї дати їх не перебронювали через "Дію" за оновленим порядком (постанова КМУ №76 зі змінами). Чинність таких відстрочок до 31 березня затвердили постановою №208.
Нове бронювання за стандартними умовами можна оформити за 72 години, проте до 1 квітня перевести заброньованих працівників на спецоблік військовозобов'язаних можна без урахування цього строку.
З 1 квітня 72 години на оформлення бронювання буде діяти для усіх, окрім тих, хто працює або служить в державних органах, Національній поліції, НАБУ, ДБР, органах прокуратури, БЕБ, ДСНС, кримінально-виконавчій службі, Службі судової охорони, судах, установах системи правосуддя, органах досудового розслідування, на штатних посадах патронатних служб.
Після 31 березня не втратять відстрочку ті працівники, яких після 1 грудня забронювали через "Дію" на підставі нових критеріїв критичності.
На спецоблік військовозобов'язаних заброньованих мають перевести автоматично, якщо вони одночасно:
- стоять на обліку;
- перебувають у трудових відносинах із держорганом чи критично важливим підприємством;
- вчасно уточнили персональні дані, як це передбачили у мобілізаційному законі 3633-IX;
- не перебувають у розшуку.
Перерахунок пенсії
З 1 квітня автоматично без звернення мають перерахувати пенсію працюючим пенсіонерам, у яких станом на 1 березня цього року додалося не менше 24 місяців страхового стажу або після призначення пенсії, або після її останнього перерахунку.
Для розрахунку пенсії за віком мають значення три складові:
- усереднений показник середньої зарплати в Україні за три роки перед призначенням пенсії;
- коефіцієнт зарплати за кожен місяць страхового стажу: співвідношення зарплати, яку отримувала людина, до середньої по країні на той місяць, з якої було сплачено страхові внески;
- коефіцієнт страхового стажу: роки та місяці стажу при виході на пенсію. Десять років стажу дають в коефіцієнті значення 0,1, рік стажу – 0,01.
При перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам 24 місяці нового стажу додають саме до коефіцієнта страхового.
Хоча перерахунок відбувається з 1 квітня, за цей місяць та за травень це відобразиться у червні. Оскільки значення матиме стаж до 1 березня, потрібні звіти про сплату ЄСВ. За перший квартал року їх подають протягом 40 днів після його завершення, тобто у травні.
Акцизи на сигарети та спирт
З 1 квітня діють дві зміни щодо підакцизних товарів.
Акциз на сигарети. До кінця 2025 роки до мінімального акцизного податкового зобов'язання виробників та імпортерів сигарет з фільтром та без фільтру треба застосовувати коефіцієнт 1,1.
Відповідно до Податкового кодексу, у середньозваженій роздрібній ціні на сигарети частка суми податкових зобов'язань з акцизу має бути не менше 60%. За минулий рік вона склала 55,8%, тобто у ціні сигарет саме така частка акцизу. Тож з 1 квітня її підвищать через новий коефіцієнт.
Акциз на спирт. Буде введений у дію закон про гарантоване податкове зобов'язання (ГПЗ) з акцизу для виробників спирту. Виробники мають самі визначати ГПЗ, виходячи з:
- максимальної продуктивності обладнання;
- кількості днів, протягом якого воно працювало;
- обсягів реалізації спирту, у тому числі тих, які не підлягали оподаткуванню акцизом.
У податковій декларації суму податкового зобов'язання з акцизу на спирт треба збільшувати на суму ГПЗ.
Першим звітним періодом для виробників буде травень-2025, а декларацію потрібно буде подати до 20 червня.
Обчислювати акциз з такими особливостями будуть до вступу України в ЄС, але не довше, ніж до 1 січня 2030 року.
Зарплати держслужбовців та суддів
1 квітня набере чинності закон про оплату праці держслужбовців на основі класифікації посад. Відтоді до зарплат держслужбовців мають входити стала та варіативна складові. До сталої зарплати входять посадовий оклад та надбавки за ранг та за вислугу. До варіативної – премія.
Розмір премії за місяць – не більше 30% посадового окладу, з квартал – не більше 90% окладу за фактично відпрацьований час, за рік – не більше 30% сталої зарплати.
Протягом воєнного стану та ще шість місяців після нього Кабмін може встановлювати до оплати праці чиновників коригуючі коефіцієнти.
Мінімальний посадовий оклад держслужбовця не може бути менше 2,5 прожитмінімумів для працездатних, тобто не нижче 7570 грн.
Надбавка за вислугу років становитиме 2% посадового окладу за кожен рік, але сумарно не більше 30% окладу.
Грошова допомога при відпустці дорівнюватиме не розміру середньої зарплати, а сумі посадового окладу, надбавок за вислугу і ранг станом на кінець місяця перед відпусткою.
Законом з 1 квітня також підвищили юрисдикцію судів. Обласні, тобто апеляційні, відносять до держорганів з юрисдикцією на всю територію України. Районні, міські, районні в містах, міськрайонні віднесені до держорганів обласного рівня. Після такого підвищення зростають й посадові оклади у них. У апаратах місцевих загальних судів – на 20%, в апеляційних та місцевих спеціалізованих – на 46-87%.
Станом на 26 березня президент ще не підписав документ, проте за його прикінцевими та перехідними положеннями він все одно набирає чинності з 1 квітня 2025 року.
Страхові виплати
4 квітня наберуть чинності зміни у законодавство про загальнообов'язкове державне соцстрахування.
Страхові виплати та соцпослуги за державним соцстрахуванням у зв'язку із нещасним випадком на виробництві чи профзахворюванням призначатимуть ВПО та людям, які втратили житло через агресію в ПФУ за місцем їхнього фактичного проживання.
Зміни полягають у тому, що додали людей, які втратили житло. Також вказали, що вони та ВПО мають подавати підтвердні документи про своє право, а якщо їх немає, то шляхом інформаційної взаємодії будуть дізнаватися:
- про встановлення інвалідності;
- про народження, походження, укладання та розірвання шлюбу, зміну імені, смерть та інші дані – з реєстру актів цивільного стану;
- про працевлаштування, зарплату (дохід), страхові внески – з реєстру державного соцстрахування;
- про акти розслідування нещасного випадку чи профзахворювання;
- про зареєстроване чи задеклароване місце проживання (перебування);
- про навчання – з ЄДЕБО;
- про борги зі сплати аліментів – з держреєстру боржників;
- про статус ВПО – з бази даних про ВПО;
- про статус з реєстру юросіб, ФОПів та громадських формувань;
- про податкову звітність за 4 квартал 2021 р чи річну звітність за 2021 р.
Якщо усіх потрібних даних немає, страхові виплати – у мінімальних розмірах. Перерахують після надання документів, яких не вистачає.
За листками непрацездатності допомогу по тимчасовій надаватимуть за основним місцем роботи та за місцем роботи за сумісництвом.
В разі нещасного випадку, допомогу по тимчасовій непрацездатності виплачують у розмірі 100% середньої зарплати і перші 17 днів – за рахунок роботодавця. Якщо потерпілий є сумісником, на тій роботі, де не було нещасного випадку, оплачуються за рахунок такого роботодавця перші 5 днів тимчасової непрацездатності.
Реєстрація на НМТ-2025
До 3 квітня триває реєстрація на основну сесію НМТ-2025 на сайті Українського центру оцінювання якості освіти у розділі "Персональний кабінет учасника". Авторизуватися у ньому можна як самостійно, так і через "Дію".
До 8 квітня можна буде виправити такі реєстраційні дані:
- місце проведення;
- вибір четвертого предмета;
- мова тестування;
- потреба пройти тестування під час додаткової сесії.
Запрошення на участь в основній сесії надійде з 4 травня. Триватиме вона з 14 травня по 25 червня.
Оформлення паспортів після полону
15 квітня набере чинності закон про безкоштовне оформлення паспортів для колишніх полонених.
Українців, які перебували в місцях несвободи через російську агресію, звільняють від адмінзбору за оформлення внутрішнього паспорта. Також їм мають видати паспорт не пізніше, ніж через три дні після подання анкети-заяви та у тому разі, якщо це відбувається протягом року після звільнення.
Щоб не сплачувати збір та отримати паспорт швидко, колишні полонені мають додати до заяви на оформлення довідку про перебування у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України. Порядок її отримання – у постанові №55.
Щоб отримати таку довідку, треба подати заяву у довільній формі до:
- Міноборони;
- іншого центрального органу виконавчої влади, що здійснює керівництво військовими формуваннями, утвореними відповідно до закону;
- правоохоронного органу чи державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями;
- командира підрозділу ЗСУ;
- іншого утвореного відповідно до закону військового формування чи органу, що належить до складу сил безпеки і сил оборони України.
У заяві обов'язково треба вказати:
- військове (спеціальне) звання (у разі наявності) полоненого, його ПІБ;
- поштову адресу та/або адресу електронної пошти, номер телефону;
- військове формування, правоохоронний чи інший державний орган (із зазначенням структурного підрозділу, якщо така інформація відома), у штаті якого перебувала людина на момент полону;
- період перебування у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України.
Подавати заяву на довідку можна особисто або через законного представника. Оформити її мають протягом 30 днів.
Завершення опалювального сезону: субсидія і тарифи
15 квітня – дата, до якої розраховують субсидію на тепло, газ, електроенергію для опалення. До 30 квітня призначають та розраховують субсидію на опалювальний сезон.
З 1 травня призначають та розраховують на неопалювальний, який триватиме до 30 вересня.
Щоб субсидію призначили з 1 травня, знову подавати заяву треба, якщо:
- у складі сім'ї є ВПО;
- отримувачі орендують житло, сплачуючи при цьому комуналку;
- у квартирі чи будинку проживає менше людей, ніж зареєстровано;
- субсидія передбачена на зріджений газ, тверде або рідке пічне паливо.
30 квітня спливає строк дії:
- пільгової ціни на електроенергію, якщо вона використовується для опалення;
- фіксованої ціни електроенергії для населення 4,32 грн за 1 кВт-год;
- тарифу на постачання газу "Фіксований" – 7,96 грн за кубометр від "Нафтогаз".
Пільгова ціна в разі опалення на електроенергії спливе гарантовано. Ціна на газ для побутових споживачів за законом заморожена на час воєнного стану та шість місяців після нього.
Проте тарифи на електроенергію переглядати не заборонено. Щоб зберегти чинний тариф після 30 квітня чи переглянути його, уряд має затвердити зміни до постанови №483. Поки про підвищення заяв не було: неодноразово підтверджували тільки збереження тарифів до кінця опалювального сезону.
Декларація про доходи
Протягом квітня, тобто до 1 травня, треба задекларувати доходи.
Декларацію за 2024 рік подають:
- іноземці, які минулого року стали резидентами України;
- фізособи, які ведуть підприємницьку діяльність за загальною системою оподаткування;
- фізособи, які ведуть незалежну професійну діяльність;
- фізособи, які не є самозайнятими, є резидентами України, проте у 2024 році вони отримали певні доходи, які передбачають подання декларації.
Українцям треба подати декларацію, якщо:
- був дохід не від податкового агента. Не вважається податковим агентом фізособа, яка не є підприємцем або самозайнятою, або нерезидент. До прикладу, це певні випадки спадщини, доходів від продажу чи обміну майна з ними;
- були іноземні доходи, як-от зарплата від іноземного роботодавця, доходи від іноземних інвестицій чи оренди нерухомості за кордоном;
- були доходи, які не оподатковувалися одразу, наприклад, додаткове благо, нецільова благодійна допомога, борги зі строком давності, який сплинув, орендна плата, інвестиції.
З доходів сплачують 18% податку на доходи фізичних осіб та військовий збір. Оскільки він зріс з 1,5% до 5% з 1 грудня 2024 року, рахують з такими особливостями:
- 1,5% ВЗ – дохід, у тому числі іноземний, за 2024 рік, який нарахований до кінця минулого року;
- 5% ВЗ – дохід від операцій з майном, від успадкування чи дарування майна, отриманий після 1 грудня 2024 р.
Строк сплати податків, які не були сплачені за доходи минулого року – до 1 серпня 2025 року.