На час воєнного стану деякі права і свободи українців можуть бути обмежені. Але ані одруження, ані розлучення вони не стосуються. Розірвати шлюб можна кількома способами, хоча деякі обставини воєнного часу на процедуру можуть впливати. Один з подружжя може бути за кордоном, чи не має змоги подати документи з інших причин. Якою є процедура розірвання шлюбу з огляду на складнощі?
Шляхи розірвання шлюбу
Розірвання шлюбу, або розлучення можливе у позасудовому та у судовому порядку. Вибір не завжди залежить від бажання чоловіка та жінки.
Не звертаючись до суду, розірвати шлюб можна, подавши заяву до органу державної реєстрації актів цивільного стану – ДРАЦС. Але так можуть вчинити пари, у яких немає неповнолітніх дітей та протиріч.
До російської агресії був відкритий варіант онлайн розлучення: через інтернет можна було подати заяви. Але пілотний проект згорнули через війну, з огляду на можливі несанкціоновані дії з інформацією, яка у ньому містилася.
В тому випадку, якщо діти є, Сімейний кодекс України одностайний – розлучення можливе тільки через суд.
Розлучення у ДРАЦС
Розірвати шлюб у ДРАЦС можуть пари які не мають дітей. Термін розгляду заяв подружжя – один місяць. Наявність якогось майнового спору між чоловіком та дружиною такому способу не перешкоджає.
Розірвати шлюб через ДРАЦС на підставі заяви тільки одного з подружжя можна тільки у двох випадках. Якщо другий з подружжя:
- визнаний безвісно відсутнім;
- визнаний недієздатним.
Статус безвісно відсутнього та статус недієздатного встановлюють тільки через суд. У першому випадку, якщо про особу немає даних за місцем проживання, якщо про неї нікому нічого невідомо протягом року. Підстава для визнання людини недієздатною тільки одна – наявність хронічного стійкого психічного розладу.
Проте під час війни хтось з двох може й не мати можливості подати заяви, наприклад, знаходиться в іншому місті або за кордоном. У цьому випадку потрібна нотаріально завірена заява або прирівняна до неї. Документ в такому випадку треба відправити поштою іншому з подружжя. Тоді одна людина подасть до ДРАЦС обидві заяви.
Окрім заяв, бланки яких можна взяти у ДРАЦС, до органу також треба подати свідоцтво про шлюб. Чоловіку та дружині дають місяць на роздуми. Протягом цього часу заяву можна відкликати. Якщо цього не відбулося, у ДРАЦС складають акт про розірвання шлюбу та видають свідоцтво про розірвання шлюбу.
За результатом треба з’явитися через місяць. Якщо хтось один не може, про це треба попередити ДРАЦС письмово: або одночасно із поданням заяв, або протягом місяця, поки їх розглядають.
У тому разі, якщо не з’являються обидва та не повідомляють про причину, через три місяці після подання заяв їх анулюють. Подружжя може подати письмове прохання про те, щоб перенести дату розлучення. Але максимальне відтермінування – рік з часу подання документів.
Оформлюючи заяви, треба враховувати, що у ній жінка зазначає, чи хоче змінити прізвище. Законодавчо її ніхто не зобов’язує позбуватися того, яка вона мала у шлюбі. Також до розірвання шлюбу треба вказати, куди саме треба відправити свідоцтво, якщо чоловік чи жінка не можуть з’явитися по нього.
Звертатися у ДАРЦС треба за місцем проживання подружжя або одного з подружжя. За реєстрацію розлучення справляється держмито. Якщо за взаємною згодою – 0,5 неоподатковуваного розміру доходів.
Розлучення у суді
Пари, які не мають дітей, можуть розлучитися через ДРАЦС, але також можуть зробити це у судовому порядку. У подружжя, яке має неповнолітніх дітей, є можливість розірвати шлюб тільки через суд. За Сімейним кодексом України є два шляхи розгляду.
За спільною заявою подружжя. Це окреме провадження, під час якого не з’ясовуватимуть причини розлучення, суд не шукає способів примирення. Розмір судового збору в межах окремого провадження, якщо у чоловіка чи жінки немає пільг щодо його сплати, – 0,2 прожитмінімуму для працездатних (536,8 грн у 2023 р.)
Швидко вирішити питання можна тільки в тому разі, якщо на етапі подання спільної заяви до суду чоловік та жінка вирішили суперечності. Має бути договір про те, із ким проживатимуть діти, яку участь братиме у їхньому забезпеченні та вихованні той з батьків, який житиме окремо. Також має бути нотаріально засвідчений договір про розмір аліментів.
"Спочатку укладається нотаріальний договір щодо дітей, потім подається спільна заява до суду. При цьому законодавством передбачено можливість розлучення з погодженням обох сторін та визначення місця проживання дитини в одному судовому процесі. Чисто практично, платити за нотаріальний договір – це зайві витрати, з урахування того, що наступним кроком є пред'явлення до суду спільної заяви та сплата судового збору за неї. Судова практика таких спорів вже стала та, відповідно до даних Єдиного державного реєстру судових рішень, позов про розлучення подається одною стороною. Інша сторона заявляє про погодження з позовом. Та, підчас ухвалення рішення про розірвання шлюбу судом, вирішується питання місця проживання дитини", - каже правник Юлія Щербицька.
Отже, розповсюджена практика – це розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя. Якщо немає пільг щодо сплати судового збору, то у цьому випадку треба сплатити 0,4 розміру прожитмінімуму для працездатних (1073,6 грн у 2023 р.) Ініціатор має подати копії паспорту, податкового коду, свідоцтва про народження дитини чи дітей та оригінал свідоцтва про шлюб. Якщо свідоцтво втрачене, то треба зробити дублікат, наприклад, через "Дію" (отримати можна особисто у ДРАЦС або поштою).
Чоловік чи дружина також подає позовну заяву, де має зазначити дані про шлюб, підстави, з яких хоче його розірвати, вказати, чи є діти (діти, яким виповнилося 14 років, мають право обирати із ким житимуть, це треба враховувати).
Під час провадження за загальними правилами суд вже може шукати шляхи до примирення, надавати термін для роздумів (до 6 місяців). А потім, якщо чоловік та жінка згоди не досягнуть, вже розглядати справу по суті.
Проте коли справа стосується розлучення, можна оформити клопотання, щоб її розглядали у порядку спрощеного позовного провадження, тобто швидше (у розумні терміни, але не довше 60 днів). Це треба зробити разом із поданням позовної заяви.
Треба враховувати, що суд свідоцтво про розлучення не видає. У цьому випадку документ, який засвідчує розлучення – це рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили. Щоб зазначити нові дані у Держреєстрі актів цивільного стану, суд сам відправляє рішення до ДРАЦС. Свідоцтво про розірвання шлюбу у ДРАЦС за місцем проживання, якщо у ньому з якоїсь причини виникне необхідність, треба буде отримувати особисто на підставі рішення суду.
Як судитися дистанційно?
Якщо немає можливості бути присутнім в Україні та вирішувати питання особисто, є різні способи, які залежать від обставин.
Можна укласти договір про надання правової допомоги з адвокатом, зокрема, поштою, який представлятиме інтереси в Україні: підготовить заяву, подасть позов, отримає відзив від другого з подружжя на позов, представлятиме у суді.
Можна подати заяву на сайті Електронного суду. Для реєстрації необхідний електронний цифровий підпис. Треба обрати вид судочинства ( у випадку розлучення – цивільне), категорію та підкатегорію справи, форму заяви, регіон та суд, до якого подається заява (за зареєстрованим місцем проживання).
Паспортні та контактні дані (номер телефону, електронна пошта) та податковий номер заповнюються під час реєстрації та підтягуються, коли система визначає позивача. Якщо заява подається дистанційно, але у суді буде представник, треба вказати дані про нього (паспортні та контактні дані, податковий номер).
Далі треба обрати відповідача (у випадку розлучення – фізособа) та внести дані про нього: ПІБ, адреса проживання обов’язкові, податковий номер, номер телефона та електронна пошта, якщо інформація відома.
Якщо є вимоги матеріального характеру, треба їх вказати: людина визначає їх самостійно та вносить цифрами. Необхідно додати текст заяви (можна сформувати самостійно чи скористатися зразком у системі), підтвердити, що немає іншого позову, та додати скан-копії документів : свідоцтва про народження дітей, свідоцтва про шлюб. Після цього сплатити судовий збір карткою, зберігти квитанцію. Перебіг справи відображатиметься у особистому кабінеті.
Розглядати справу про розлучення суд може без присутності одної чи обох сторін на підставі клопотання. У ньому треба зазначити, що із позовом, часом та місцем його розгляду ознайомлені.
"Сторона, яка ініціює процес, може подати клопотання про розгляд без участі, разом із позовом", - уточнює Щербицька.
Якщо є бажання бути присутнім на засіданнях, зокрема, якщо сторони згоди не досягли, але немає можливості, то подається клопотання про участь у режимі відеоконференції.
"Суди погоджуються на режим відеоконференції. Але частіше вони йдуть у формат спрощеного позовного провадження без виклику сторін, щоб не затягувати судовий розгляд, - констатує юристка. - Зі спрощеного провадження можна вийти у загальне позовне, і тоді вже буде розгляд із викликом сторін, із можливістю участі сторін в режимі відеоконференції".
Раніше адвокат Катерина Власюк розповідала у студії "Ми - Україна" про те, як війна випробовує шлюб та чи збільшилась через неї кількість розлучень.