Візит Байдена до Києва: у чому зміст та знаковість події

Візит Байдена до Києва: у чому зміст та знаковість події

Неанонсований візит Президента США Дж. Байдена до Києва 20 лютого 2023 року точно увійде в історію як важлива символічна подія, що продемонструвала підтримку України та її військово-політичного керівництва у часи найважчої війни проти російських загарбників.

Звісно, всі звертають увагу на символічний характер візиту, і тут справді є багато знакових моментів.

Показовий крок слабкості росії

По-перше, це демонстрація стратегічної поразки росії. Ще рік тому, очікуючи на початок широкомасштабної війни, США (разом з іншими західними державами) евакуювали власні посольства, а також пропонували українському керівництву терміново залишити державу. Фактично, усі чекали, що найближчим часом у Києві будуть російській війська, російська влада, а згодом – приїде “інспектувати” захоплені території і сам путін. Але “бункерний дід” так і не приїхав, і, очевидно, уже ніколи не приїде, а президент США приїхав, і це, очевидно, символізує перемогу цивілізованого світу у протистоянні з росією.

По-друге, це демонстрація того, що росію та її погрози ніхто не боїться. Так, усі знають, що Україна продовжує зазнавати масованих ракетних обстрілів. Але це не зупинило лідера США. Очевидно, у США розуміють, що, виголошуючи свої гучні пропагандистські погрози США та НАТО, насправді у Москві найбільше бояться реальної війни з США і НАТО, і ніколи не підуть на її провокування, бо самі прекрасно розуміють слабкість власних позицій. Тепер це відчуття власної слабкості москвою зрозуміли і на Заході, і не просто зрозуміли – продемонстрували.

По-третє, це підтримка українському військово-політичному керівництву та особисто президенту В. Зеленському. За останній рік між лідерами України та США склалися міцні товариські відносини. Перший дзвінок у Київ 24 лютого минулого року був саме від президента Байдена. Президенти постійно перебувають на звʼязку як один з одним, так і на рівні своїх команд. У час президентства Байдена і Зеленського відносини між Україною і США стали найбільш змістовними, ніж будь-коли, і де-факто союзницькими. Тож не дивно, що, незважаючи на важкість воєнного часу, через 15 років після останнього візиту Президент США знову у Києві.

Петро Олещук блог. Байден Зеленський
Зустріч Зеленського і Байдена
Не лише словами

Звісно, не лише про символічне наповнення треба вести мову, бо, очевидно, обговорювалися і цілком конкретні речі, які стосуються подальшої підтримки для України. Результати візитів як президента Зеленського у Вашингтон, так і президента Байдена в Україну відчують наші воїни на фронті. Власне, про очікуване посилення наших можливостей за підсумками зустрічі говорив і сам президент В. Зеленський. Це відкриває можливості для України продовжити кроки з активного визволення окупованих росією територій.

Україно-американські відносини за останні десятиліття пройшли досить непростий шлях, починаючи від Chicken Kyiv speech – промови Дж. Буша старшого у Києві, виголошеної незадовго до розпаду СРСР, де українців вмовляли не відокремлюватися від радянської імперії, і завершуючи нинішнім етапом, коли відносини справді можна охарактеризувати як союзницькі, і це союзництво проявляється на всіх рівнях: дипломатичному, економічному, рівні військової та військово-технічної співпраці. На жаль, на цьому шляху було багато всього, що стримувало цей рух, але зараз ми все ж прийшли у ту точку, коли можна говорити про перспективи плідної, багаторічної та взаємовигідної співпраці.

Петро Олещук, політолог, експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна”

Головне