В Україні спростили покупку автомобілів: що варто знати про нові правила реєстрації транспорту

В Україні спростили покупку автомобілів: що варто знати про нові правила реєстрації транспорту

З 6 серпня в Україні змінилися правила реєстрації авто. Нововведення стосуються як покупців нових машин в автосалонах, так і перереєстрації машин на вторинному ринку. Крім того, скасовуються обов'язкові транзитні номери, доручення та акти приймання-передачі. Докладніше про ці зміни — у матеріалі "Ми-Україна".

Чому купувати авто стало дешевше

Фото: pixabay.com

Кабінет міністрів України ухвалив постанову №437 у травні 2023 року з метою спростити реєстрацію автомобілів. Для цього з Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами прибрали кілька застарілих норм.

Тепер покупець нового автомобіля в автосалоні може делегувати йому право реєстрації придбаної автівки. Власник нової машини отримує свідоцтво про реєстрацію та номерний знак. Тобто при придбанні нового авто зникає необхідність отримувати "транзитні номери";

Власник автомобіля (покупець) може прямо у договорі купівлі-продажу вказати особу, якій він довіряє її зареєструвати. Нотаріальне доручення на реєстрацію від власника автотранспорту більше не потрібно.

Таким чином відпадає необхідність складати нотаріальне доручення від власника на співробітника автосалону на реєстрацію нового автомобіля у територіальному сервісному центрі МВС. Оплачувати послуги нотаріуса в цьому випадку більше не потрібно.

При покупці авто на вторинному ринку більше не треба оформляти від попереднього власника нотаріальне доручення на реєстрацію автомобіля – тепер достатньо вказати в договорі купівлі-продажу особу, яка реєструватиме авто.

Нові правила дозволяють купити вже зареєстровані нові автомобілі з номерними знаками й техпаспортом. Для цього при оформленні угоди з автосалоном у договорі необхідно делегувати право реєстрації працівникам автосалону.

При покупці нового автомобіля можна буде заощадити на транзитних номерах. Вони знадобляться лише в тому випадку, якщо покупець вирішить сам поїхати до сервісного центру МВС та поставити там авто на облік своїми силами. Якщо автівка до місця державної реєстрації доставляється не своїм ходом, то й транзитні номери не потрібні.

Водночас якщо номерний знак для разових поїздок або номерний знак “Транзит” не видавався, в акті огляду автомобіля та в оформленому в електронному реєстрі акті приймання-передачі робиться відповідна помітка: "Не видавався".

Нові правила скасовують акти приймання – передачі (зелені акти), які раніше завод – автовиробник видавав покупцю автомобіля або своєму дилеру. Тепер ці акти будуть лише в електронному форматі, тоді як раніше водіям видавався також паперовий екземпляр документа.

Зміни у перереєстрації транспортних засобів

Фото з відкритих джерел

13 червня Кабмін вніс зміни до того самого Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів. Нововведення скасовують необхідність обов'язкового проведення експертного дослідження транспортних засобів і реєстраційних документів.

Відтепер таке дослідження здійснюватиметься за бажанням власника транспортного засобу. Експертизу залишили лише для першої реєстрації автотранспорту, завезеного з-за кордону.

Транспортний засіб, зареєстрований в Україні, не треба везти до сервісного центру для перереєстрації. Для цієї процедури достатньо свідоцтва про реєстрацію ТЗ (техпаспорта), присутності його власника або доручення від нього.

Після перереєстрації новому власнику видадуть техпаспорт і номерні знаки, якщо він не захотів залишити старі номери. Якщо транспортний засіб зареєстрували до 2013 року, то процедура дещо затягнеться. Потрібно буде дочекатися, доки прийде підтвердження з місця реєстрації, що даний транспорт перебуває на обліку в старих базах.

За такої процедури переоформлення відповідальність за маніпуляції з номерними знаками лягає на нового власника. Тому краще провести експертне дослідження, щоб бути впевненим, що номери транспортного засобу є відповідними.

Нагадаємо, що експертна служба МВС відокремила процедуру перереєстрації авто від процесу реєстрації в сервісному центрі. Раніше громадянам доводилося відвідувати сервісний центр МВС, Експертну службу МВС, а потім знову повертатися до сервісного центру МВС.

Тепер продавець спочатку звертається до Експертної служби МВС, потім він разом з покупцем або їхні представники звертаються до сервісного центру МВС.

Також можна проводити експертизу в одному місті, а реєструвати автомобіль в іншому. Ця процедура спрямована на перевірку автентичності ідентифікаційних номерів автомобіля та реєстраційних документів.

Для оформлення договору купівлі-продажу сторони мають відвідати сервісний центр МВС. Після завершення перереєстрації з продавця на покупця транспортного засобу новий власник може отримати нове свідоцтво про реєстрацію автомобіля на своє ім’я, а також нові номерні знаки.

У деяких випадках проходження техогляду не потрібне. Зокрема при реєстрації нового автомобіля, зміни персональних даних власника та інші подібні ситуації. Перелік документів для реєстрації/перереєстрації транспортного засобу опублікований на сайті Головного сервісного центру МВС.

Які ще нововведення готують автомобілістам

Фото з відкритих джерел

У вересні цього року в Україні планують запровадити можливість купівлі та продажу автомобілів через мобільний додаток "Дія". За словами очільника МВС Ігоря Клименка, під час процедури купівлі-продажу потрібну будуть лише продавець, покупець та два смартфони.

Продавці та покупці автомобілів формуватимуть договори купівлі-продажу в "Дії", а Головний сервісний центр МВС автоматично проводитиме перевірку. Після перевірки продавці та покупці зможуть підписувати документи.

Крім того, до кінця року в "Дії" планують запровадити можливість  розмитнювати автомобілі на іноземній реєстрації. Технічно ця опція вже готова, однак Верховна Рада має затвердити відповідний законопроєкт.

У Мінцифри запевняють, що процедура оформлення теж суттєво зміниться. Зробити це можна буде за пʼять хвилин і навіть за кордоном. "Достатньо буде ввести VIN-код, а розрахунок відбудеться автоматично. З "Дією" швидше проходитимуть митний контроль, митне оформлення і постановка на облік у сервіс-центрі МВС", – зазначають у відомстві.

Заповнена декларація потраплятиме до митної служби через автоматизовану систему митних оформлень. Оплата розмитнення буде проводитися не одразу. Спочатку необхідна сума блокуватиметься на рахунку, а після закінчення оформлення кошти спишуться. Таким чином, "Дія" прибере можливість зловживань і корупції на митниці при розмитненні авто.

У Мінцифри навіть створили калькулятор, який через просту формулу розраховує вартість розмитнення за новою системою. Ним можна скористатися, аби дізнатись вартість розмитнення вашого авто.

Нагадаємо, "Ми-Україна" поспілкувався з юристом щодо проблем з роботою евакуаторів під час війни.

Головне