Поставки F-16 Україні – пріоритет для Сполучених Штатів Америки. Реалізація такого плану почнеться вже у найближчі місяці, повідомив речник Держдепартаменту Метью Міллер. Навчання на винищувачах українські пілоти вже почали на європейських полігонах. Наступним кроком є передача американських літаків Україні.
Наразі на озброєнні Україна має лише радянські винищувачі, які потребують заміни. То ж яку перевагу матиме в небі, коли в нас з’являться F-16 розповіла наша кореспондентка.
Тактична авіація України: яка вона?
Два типи винищувачів Мі-29 та Су-27, штурмовик Су-25 та бомбардувальник Су-24. Це ті літаки, що є в України на озброєнні. Всі чотири типи ще радянські і, як кажуть у Повітряних силах, морально і фізично застарілі, адже наймолодший з них – 1991 року.
"Звісно, вони в порівняні з російськими на покоління старіші, менш технологічні. Наші льотчики коли виходять на двобій з ворогами, вони йдуть дійсно на смерть. Перемагають вони виключно за рахунок дуже високої майстерності", - розповів військовий експерт Павло Лакійчук.
Які перевагти має F-16?
Саме тому Україна від початку повномасштабного вторгнення просила наших партнерів про підсилення авіаційного парку саме західними сучаснішими винищувачами. Але чому ж ми хотіли саме F-16? Це багатоцільовий винищувач четвертого покоління, який може один виконувати функцію одразу чотирьох радянських винищувачів - тих, що у нас на озброєнні.
"F-16 може бути і добрим винищувачем, і бомбардувальником, і запускати ракети Storm Shadow, я вже не кажу про ракети HARM (антирадарні). Завдавати удари вже не по передових позиціях, а вже виносити ворогу ближній тил, придушувати ворожу логістику", - додав авіаційний експерт, провідний науковий співробітник НАУ Валерій Роменко.
Саме таким літаком надефективно збивати російські крилаті ракети та дрони, які окупанти атакують наші землі.
"F-16 створений для того, щоб бути частиною протиповітряної оборони і здійснювати винищувальне прикриття. На жаль, сьогодні ні Мі-29, ні Су-27 не можуть ефективно знищувати саме крилаті ракети і дрони-камікадзе, якими атакує сьогодні росія", - заявив речник Повітряних сил Юрій Ігнат.
Саме ці літаки можуть протидіяти маневрувальним бомбам, які окупанти постійно запускають по прифронтових містах. F-16 також зможе легко збити носій бомби – російський винищувач.
Також F-16 виконуватиме функції морського охоронця, оскільки бойові батареї ракет "Гарпун" в районі Одеси перекривають лише південно-західну частину Чорного моря на відстані 150 кілометрів від берега. Тоді як F-16 не наближаючись до тимчасово окупованого Криму може контролювати більшу частину всього моря.
З використанням такої машини зростає ефективність застосування вже наявних ракет HARM.
Однак при передачі винищувачів є і умови – американські F-16 не будуть використовуватися для ударів по території рф. Про це Володимир Зеленський запевнив Джо Байдена на саміті G-7.
Коли і скільки Україна отримає F-16?
Та коли саме і скільки F-16 отримає Україна публічно наші партнери ще не роз’яснювали. Як заявив радник міністра оборони України Юрій Сак, нашим повітряним силам для переваги в небі потрібно кілька ескадрилій – це пів сотні винищувачів. Про готовність поставляти їх нам вже заявила: Данія, Бельгія та Нідерланди. Розпочалося навчання українських пілотів на європейських полігонах.
Як писав "Ми-Україна" раніше, подоляк вважає, що росія хоче знизити інтенсивність війни та підморозити конфлікт.