Культовий фестиваль мистецтва Burning Man цьогоріч закінчився трагічно. Десятки тисяч відвідувачів застрягли у пустелі Невада через сильні зливи, а одна людина загинула.
Однак до початку негоди на фестивалі встигли відкрити дві українські інсталяції, одну з яких символічно спалили. Докладніше про цьогорічний Burning Man та участь у ньому наших співвітчизників — у матеріалі "Ми-Україна".
Burning Man 2023: концепція цьогорічного фестивалю
Фестиваль Burning Man — це щорічний захід, що проводиться з 1986 року в пустелі Блек-Рок у Неваді (США). На час проведення заходу в пустелі виникає тимчасове місто з населенням близько 80 000 осіб. Фестиваль найбільш відомий своїм фінальним перформансом, під час якого підпалюють велику дерев'яну скульптуру людини.
Цьогоріч тема фестивалю — тварини (“animalia”). Burning Man цього року мав "прославляти тваринний світ і наше місце в ньому”. Захід мав проходити з 27 серпня по 4 вересня.
Передбачалося, що на фестивалі говоритимуть про реальних, уявних і міфічних тварин. А також досліджуватимуть ментальні конструкції, які дають нам змогу вірити в те, що "уявні тварини реальні, справжні тварини уявні".
Так, організатори у своєму блозі навели цитату з твору Дж. Орвела “Колгосп тварин”: “Тварини переводили погляд зі свині на людину, з людини на свиню і знову зі свині на людину. Але вже годі було розібрати, де людина, а де свиня”.
Щороку тема фестивалю визначається згідно з 10 принципами Burning Man. Ось вони:
- Радикальне включення — кожна людина має стати частиною спільноти учасників фестивалю;
- Дарування — треба дарувати подарунки й не чекати повернення чи обмін;
- Декомодифікація — на фестивалі немає грошей;
- Радикальна самостійність — Burning Man заохочує людину покладатися на свої внутрішні ресурси;
- Радикальне самовираження — учасники повинні проявляти себе у будь-якій формі;
- Громадські зусилля — члени спільноти повинні брати участь у створенні, популяризації та захисті артоб'єктів, соціальних зв'язків та публічних просторів;
- Громадянська відповідальність — захід відбувається відповідно до місцевих, державних та федеральних законів;
- Без слідів — спільнота зобов'язується не залишати слідів своєї діяльності;
- Участь — кожна людина згодна на глибоку особисту участь;
- Безпосередність — прагнення подолати бар'єри, які стоять між людьми, внутрішньою сутністю, суспільством та світом природи.
Цьогоріч організатори зробили акцент на останньому принципі. За їхніми словами, принцип безпосередності Burning Man говорить про прийняття світу природи, який перевершує людські можливості. Вважається, що гуманістичні цінності людей не відображають і не можуть розповісти всю історію нашої культури. Саме тому було вирішено підняти тему тваринного світу.
Чим здивували українські митці
Україна на фестивалі була представлена двома скульптурами — "Храм їжака" та "Український Фенікс". Першу інсталяцію представила "Спільнота бьорнерів України". Скульптура є меморіалом пам'яті українців, які загинули у повномасштабній війні з російськими окупантами.
"Ми відкрили меморіал на найбільшому в Світі заході для вільних людей — Burning Man… Ми привезли десятки історій загиблих діячів культури, щоб показати, що ця війна не просто "військовий конфлікт", це — народна війна, в якій бере участь кожен свідомий українець", — розповів художник Олександр Слободянюк.
Всередині "храму", який створили з протитанкових їжаків, зібрані історії загиблих художників, артистів, музикантів та інших людей мистецтва. Їхні історії надсилали близькі та рідні, які хотіли нагадати світові про свою втрату та наголосити, що війна досі триває.
"За два дні я виплакав усі сльози, бо по-іншому просто неможливо. Дуже багато людей, дуже багато слів підтримки й розуміння. Здається, ми влучили прямо в серце", — написав Слободянюк.
Другу інсталяцію у вигляді птаха-Фенікса, що нагадує герб України, відкрили 31 серпня. Її появу до останнього тримали в секреті. Інсталяція була обшита дошками, які потім спалили, аби вогонь відкрив саму скульптуру. Про це розповів засновник фонду "Повернись живим", нині заступник Міністра оборони України Віталій Дейнега.
"Алегорія цього твору дуже проста. Нас як націю хотіли знищити. Але вогонь нас загартував. Ми вийшли з вогню, і він тільки зробив нашу шкіру грубшою, а нас — сильнішими. Ми переродились через вогонь. І нехай ми цього для себе не вибирали — але ми впорались і продовжуємо це робити кожного дня", — написав він.
За його словами, коли глядачі побачили, що за вогняним стовпом щось є і короб не порожній — натовп голосно зойкнув.
"Мені здається, що ми як нація десь в цій точці. Вогонь ще обпікає і намагається нас знищити. Нам боляче. Нас обпікає полумʼя війни й смерті. Але ми стаємо сильнішими, ніж будь-коли були", — зазначив Дейнега.
Злива в пустелі: як негода влаштувала пастку людям
1 вересня в пустелі Блек-Рок почались сильні зливи, які перетворили пісок у багнюку з калюжами. Того ж дня організатори почали зупиняти авто, які їхали на Burning Man.
"На Playa (площі у пустелі, де проходить фестиваль) заборонено керувати автомобілем, за винятком автомобілів екстреної допомоги. Якщо ви перебуваєте в Блек-Рок-Сіті, будь ласка, сховайтеся та залишайтеся в безпеці" — заявили організатори.
Деякі відвідувачі намагалися подолати великі відстані зі сподіванням, що прогнозовані шторми не погіршать ситуацію. Багато людей покладалися на допомогу інших, щоб дістатися бодай до головної дороги, подалі від місця проведення фестивалю. Там їх підбирали інші люди та евакуаційні автобуси.
Решті учасників у пустелі порадили берегти їжу та воду. Вони залишаються заблокованими. До того ж в’їзд у найближче місто Ріно залишається закритим. Аеропорт у ньому теж не працює через негоду. За даними Національної метеорологічної служби, 1 вересня на місці проведення фестивалю, розташованому приблизно в 170 кілометрах на північ від Ріно, випало більше сантиметра дощу.
За словами організаторів, очікуються подальші зливи. Вони заявили, що може пройти кілька днів, перш ніж земля просохне настільки, що люди зможуть виїхати. Пересуватися по території фестивалю дозволено тільки екстреним службам. Влада також працює над поліпшенням стільникового зв'язку в цьому районі, щоб люди могли телефонувати своїм близьким.
Згодом стало відомо, що організатори почали нормувати продаж льоду, і що рух транспорту на розгалуженій території фестивалю було зупинено. Через це постала проблема обслуговування біотуалетів.
Не обійшлося й без жертв. Під час зливи на фестивалі загинула одна людина. Поліція почала розслідування інциденту й відкрила провадження, але жодних деталей правоохоронці не розповіли.
Через негоду скасували масштабні спалювання витворів мистецтва, зокрема й величезної статуї людини та "Храму серця". Burning Man офіційно закінчився 4 вересня, але багато відвідувачів починали роз’їжджатися в суботу ввечері або в неділю.
Нагадаємо, з 8 по 10 вересня у Києві відбудеться книжковий фестиваль Kyiv Book Fest у форматах виставки-продажу і галузевого форуму.