З початку року українські автомобілісти спостерігають за зменшенням цін на паливо на АЗС. Розбираємось, чому це відбувається та коли варто чекати на зворотну тенденцію.
Чому знизилися ціни на АЗС?
З 1 по 20 січня в середньому по країні бензин А-95+ подешевшав на 1,54 грн, а-95 – на 2,31 грн, А-92 – на 2,29, дизельне паливо – на 1,65 грн, автогаз – на 1,88 грн.
Очікуючи на складну зиму, запровадження ембарго на російськи нафтопродукти та зростання попиту в Україні через велику кількість генераторів, мережі затоварилися із запасом ще у грудні. В середині січня директор Консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн вказував, що у багатьох мереж запас є на 20-25 днів, отже приблизно до кінця першої декади лютого.
Експерт ринку нафтопродуктів Леонід Косянчук пояснює, що зниження відбулося через дисбаланс попиту та пропозиції.
"Ми всі чекали на зиму, всі знали, що навезли купу генераторів. Йшлося якщо не про збільшення попиту, то точно не про його зменшення. Те, що нам повезло із погодою – це бонус, - каже Косянчук. – У той же час кількість місць зберігання палива різко скоротилася, порівняно із довоєнним періодом. Багато нафтобаз розбомблено, а в умовах війни вони не відновлювалися належним чином. Працюємо десь з коліс, десь понаходили невиличкі місця зберігання, які не афішуються. Але загалом місць стало менше, а запаси у торговельної мережі є доволі серйозними. До того ж всі імпортери вийшли на term -контракти. Отже, це історія з певним терміном, і постачання ще мають рухатися у бік України. Куди дівати той ресурс? В Україні зараз пропозиція перевищує попит. Щоб отримати нову партію, мені терміново потрібно розпродати те, що я вже закупив. Навіть в тому разі, якщо зниження ціни призведе до деяких втрат. Тому і спостерігаємо деяке зниження цін. Та сама ситуація і зі скрапленим газом".
Директор спеціальних проектів Науково-технічного центру "Псіхея" Геннадій Рябцев зазначає, що нафтопродукти здешевшали через зниження вартості нафти. Зрозуміло, що йдеться не про котирування станом на зараз, а про коливання, які були ще в минулому році, і виходячи з яких формувалася вартість нафтопродуктів, якими затоварилися мережі.
Рябцев також додає, що на ринку скрапленого газу ситуація та сама. Зима більш-менш тепла, тоді як скраплений газ в Європі передусім використовується як котельне паливо.
"Є достатні його обсяги, і в основному це польський ресурс, - каже Рябцев. - Постачання здійснюються, хоча й попит зберігається. У нас малі комерційні автомобілі на скрапленому газі, маршрутки. Але це досі привабливий вид палива, хоч він і подорожчав відносно бензину. Зараз немає попередньої двократної різниці, яка була раніше. Але й вище відношення до ціни на бензин не буде, якщо Рада не змінить ставки акцизу. Була інформація, нібито Мінфін готує новелу щодо перерозподілу акцизного навантаження між різними видами нафтопродуктів, і там, наче, передбачається зростання акцизу на скраплений газ. Проте це виломи по воді. Зрозуміло, що час воєнний, але за Бюджетним та Митним кодексами акцизні податки можна змінювати лише двічі на рік: або з 1 січня, або з 1 липня. Якщо ініціатива є, вона ще не пройшла в Кабміні і її нікуди не подали".
Чому вже у лютому ціни можуть піти вгору?
Геннадій Ряцев зазначає, що нинішне здешевлення – результат закупівлі партії нафтопродуктів одразу після зимових свят, а зараз ситуація вже змінюється. Поступово зростають нафтові котирування та вартість нафтопродуктів. Все перебуває в очікування 5 лютого. Саме з цієї дати Євросоюз запроваджує ембарго на російські нафтопродукти.
"У наших трейдерів немає середньострокових та довгострокових контрактів, вони не хочуть їх укладати, посилаючись на нестачу обігових коштів. Це означає, що зберігаються високі ризики здорожчення бензинів і дизельного палива у лютому", - зазначає Рябцев.
Леонід Косянчук також вказує, що ситуація може змінитися докорінно і досить швидко, якщо прийде мороз і у лютому у нас будуть мінусові температури.
Леонід Косянчук каже, що у розумінні цін варто орієнтуватися не на нафтові котирування, адже це фьючерси щодо майбутніх постачань зі своїми нюансами відносно обсягів виконання. Наш орієнтир – котирування нафтопродуктів, а саме Platts. Додати до них треба додати ще й премію, яку отримують постачальники.
"Ті європейські експортери, які відправляють нам паливо, не дуже переймаються нашими проблемами і утримають премію 120-180, а місцями і більше 200 доларів на тоні нафтопродуктів., - каже Косянчук. – Отже, як відбувається ціноутворення? Це ціна Platts, тобто європейського ринку, плюс ще премія. Якщо, наприклад, ресурс коштує 900 доларів за тону, то у розрахунках ми завжди повинні враховувати, що це 900 доларів плюс ще 180 доларів. Для одних війна, для інших мати рідна. Всі борються за грошові знаки".
Нафта дорожчає, котирування нафтопродуктів зростають, лютий і навіть березень цілком можуть бути морозними, отже це вже в плюс, а не в мінус до цін на АЗС. Ще одна внутрішня складова, яка завжди впливала на ціни – це повернення до активності аграріїв. Косянчук чекає на завершення "мертвого сезону" у третій декаді лютого. Рябцев, у свою чергу, вказує, що війна вносить свої сумні корективи у посівну.
"В цьому році посівна якщо відбуватиметься, то на правобережній Україні й те не всюди. Шаленого попиту не буде. Гадаю, через це не буде якоїсь нестачі палива. Скоріше матимемо скорочення попиту не порівняно із минулим, а порівняно із позаминулим роком приблизно на третину щодо дизпалива", - каже Рябцев.
Експерт пояснює, що зараз важко дати прогноз щодо підвищення цін на АЗС у гривнях чи відсотках. Оскільки незрозуміло, скільки нафтопродуктів в лютому буде на спотовому ринку.
Леонід Косянчук вказує, що на ринку нафти і нафтопродуктів прогнозів безліч, проте жодного коректного. Тому закликає орієнтуватися на тенденції. Виходячи із ситуації на даний момент, він не очікує на катастрофічний дефіциту. Але й не радить розраховувати, що будемо без напруження заправлятися до повного баку, як це було до повномасштабної війни.