€2 млн на снаряди для ЗСУ: коли озброєння від ЄС доїде до лінії фронту

€2 млн на снаряди для ЗСУ: коли озброєння від ЄС доїде до лінії фронту

Військова допомога Україні – безпрецедентна. Рада Євросоюзу виділила нам мільярд євро на снаряди. Ця сума лише частина програми підтримки Збройних Сил України. Загалом українцям передадуть мільйон боєприпасів.

Коли озброєння доїде до лінії фронті дізнавався наш кореспондент.

Натівська гаубиця М-777 – легка, маневрова та дуже ефективно демілітаризує ворога, б’є на 40 кілометрів, а заряджають її 155-міліметровими снарядами. Саме такі має передати Євросоюз.

За добу наші військові використовують до 7000 боєприпасів,  у ворога витрати у п’ять разів більші, але ефективність нижча.

"Самохідні артилерійські установки, гармати, які ми отримали від наших партнерів, переважають за дальністю стрільби противника і переважають за інтенсивність ведення бою. Відповідно і точність збільшується", - розповів керівник без пекових програм Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Павло Лакійчук.

Мільйон снарядів для України цього року планує надати Європейський Союз. Рішення ухвалили на Саміті ще у березні.

ЄС обговорює план збільшення виробництва артилерійських снарядів

План такий: боєприпаси на мільярд євро країни ЄС передадуть зі своїх запасів, а гроші за них їм компенсують. Ще мільярд євро виділяють на виготовлення нових снарядів. Кошти знайшли, але як їх витрачати домовлялись майже два місяці.

Болгарія, Угорщина, Греція і Франція виступали з додатковими пропозиціями.

"Та ж Франція вважала, що виробляти снаряди повинні виключно європейські виробники. Якщо ми вже вирішили підтримувати у плані снарядів Україну, то давайте зробимо так, щоб це сприяло розвитку нашої оборонної промисловості", - сказав політолог Ігор Рейтерович.

Компроміс з’явився на початку травня. Мільярд євро розподілять між виробниками зброї у країнах ЄС та Норвегії. Компоненти дозволять закуповувати і за межами цих держав.

"Для сьогоднішніх війн цей проект безумовно безпрецедентний, оскільки мова йде про переведення як мінімум військово-промислового комплексу країн ЄС на воєнні рейки", - додав він.

Де взяли гроші та коли очікувати на снаряди?

Визначили, що належну оборонну промисловість мають 11 європейських країн. Вони здатні виробляти снаряди НАТівського стандарту 155-ого і радянського зразка 152-ого калібру. Гроші надійдуть з Європейського фонду миру.

"ЗСУ потрібна значна кількість боєприпасів для захисту українського народу та території, і їх потрібно поставити швидко. Разом із попереднім рішенням оперативно передати боєприпаси з існуючих запасів ми виділяємо заради цього 2 млрд євро", - заявив Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

Частина з мільйона снарядів для України вже на лінії фронту, кажуть військові експерти. Загалом програма розрахована на рік.

Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, битва за Бахмут не припиняється, тривають інтенсивні бойові дії. Попри гучні заяви ватажка “вагнерівців” Євгена Пригожина про нестачу боєприпасів, реальний стан справ на Бахмутському напрямку свідчить про протилежне.

Головне