Сім головних запитань про грант на власну справу: які є загальні умови та нові для УБД

Сім головних запитань про грант на власну справу: які є загальні умови та нові для УБД

З 10 квітня до програми грантів на власну справу підключили учасників бойових дій. Ветерани зможуть компенсувати витрати на свій бізнес в більшому обсязі, ніж інші отримувачі. Розбираємось, як, на що і в яких обсягах можуть отримати грант ветерани та цивільні.

Що таке грант на власну справу?

Починаючи з літа 2022 р. українці можуть подати заявку та отримати безповоротну фінансову допомогу на відкриття чи розвиток власної справи.

Гроші надають тільки в безготівковій формі, за цільовим призначенням, терміном на три роки та один раз в одні руки. Суть усієї програми у тому, щоб бізнес протягом трьох років повернув грант у вигляді сплачених за цей час податків та зборів.

Розгляд заявок та фінансування проходить хвилям. Періоди, коли можна подавати заявки, де також зазначені кінцеві терміни подання та максимальні розміри грантів у хвилі, є у "Дії".

З 10 квітня можливість оформити грант за особливими умовами відкрили учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, другому з подружжя, де чоловік чи дружина є УБД або особою з інвалідністю внаслідок війни. Подати заявку вони могли й раніше, але на загальних умовах. Тепер є відмінності, насамперед, щодо обсягів.

Цивільні українці можуть узгодити грант на суму від 50 тис. до 250 тис. грн, в залежності від кількості робочих місць, що вони створюють. Ветерани – від 250 тис. до 1 млн грн.

Хто і яку суму може отримати?

Надання грантів з квітня відбувається за чотирма порядками. Окрім базового, на відкриття та розвиток власного бізнесу, виокремили порядки на садівництво, ягідництво і виноградарство та на тепличне господарство. З 10 квітня набрали чинності всі умови й порядку надання грантів ветеранам. Гранти аграріям мають свою специфіку, а для цивільних та ветеранів багато в чому схожі та стосуються більш широкого кола осіб. Тому розглянемо саме їхні умови.

Громадяни (за умови, що вони оформлять ФОП або юрособу протягом 15 днів після узгодження гранту), ФОПи, юрособи (якщо кінцевий бенефіціар є громадянином України) можуть подати заявки на такі обсяги грантів:

  • не менше 50 тис. грн одному отримувачу;
  • до 150 тис. грн, якщо буде створено одне робоче місце;
  • до 250 тис. грн, якщо буде створено не менше двох робочих місць.

УБД, особи з інвалідністю внаслідок війни або чоловік чи дружина когось із них можуть подати заявки на гранти таких обсягів:

  • до 250 тис. грн. На таку суму можуть подаватися УБД та особи з інвалідністю внаслідок війни, що вже оформлені як ФОП та в тому разі, якщо створять одне робоче місце;
  • до 500 тис. грн можуть отримати чоловік або дружина УБД або особи з інвалідністю внаслідок війни за їхньої згоди. Умова – працевлаштування двох найманих працівників;
  • до 1 млн грн. Таку суму можуть запросити УБД або особи з інвалідністю внаслідок війни, які оформили ФОП не менше трьох років тому. Після отримання гранту вони мають працевлаштувати чотирьох осіб, з яких щонайменше двоє - УБД або особи з інвалідністю внаслідок війни.

Якщо до цивільних не висувають умови про співфінансування, то для ветеранів, осіб з інвалідністю та другого з подружжя вони є. В тому разі, якщо претендують на суму від 500 тис. до 1 млн грн, заявник має покрити 30% вартості проекту (можна й за рахунок кредиту).

Створити ту кількість робочих місць, які передбачені грантом, треба протягом пів року після того, як нададуть гроші. Строк працевлаштування – не менше 24 місяців. Але це не кріпосне право, і люди можуть звільнитися. Тоді треба наймати інших з тим розрахунком, щоб робочі місця існували все ті ж 24 місяці. Якщо у випадку із грантами цивільним це прямо не вказано, то у випадку із ветеранами прописано: зарплата має бути не нижчою за мінімальну, тривалість робочого дня повна і в першу чергу пропонуватимуть працевлаштувати безробітних.

Які обмеження для отримувачів?

Є загальні умови, за яких надання гранту не передбачають. Допомогу не нададуть, якщо:

  • отримувач знаходиться на тимчасово окупованих територіях чи в зоні бойових дій;
  • діяльність провадиться в росії та Білорусі;
  • заявник є у санкційному списку;
  • проти заявника порушено справу про банкрутство чи відбувається ліквідація підприємства або є рішення суду про відповідальність за корупційне правопорушення;
  • ФОП чи юрособа є кредитною чи страховою організацією, інвестиційним чи недержавним пенсійним фондом, учасником ринку цінних паперів, ломбардом;
  • заявник займається чи хоче займатися виробництвом чи продажом зброї, алкоголю, тютюнових виробів, обміном валют;
  • у заявника є борг перед бюджетом.

Якщо під обмеження заявник не потрапляє, він може подавати заяву, яку обов’язково треба підкріпити бізнес-планом.

Що має бути в заяві та бізнес-плані?

Заяву та бізнес-план подають особисто в Ощадбанку або засобами порталу "Дія" самостійно. Заява в будь-якому випадку саме там і формується. В ній, окрім очевидних відомостей про фізособу, ФОП чи юрособу, включно із освітою та даними про сімейний стан, треба буде вказати кількість непрацюючих членів сім’ї, щоб визначити середньомісячні витрати, та стаж на останньому місці роботи. Також необхідно прописати фінансові показники власної справи, що мають збігатися із показниками бізнес-плану:

  • щомісячна планова виручка;
  • кількість робочих місць;
  • очікувана рентабельність у відсотках;
  • обсяг власного фінансування проекту;
  • вартість проекту у гривнях та його окупність у роках;
  • потенційна кількість споживачів;
  • ефект або вплив на місцеву економіку;
  • цільове призначення.

Заяву треба подавати у "Дії", підписувати електронним підписом (якщо її подає один з подружжя, другий, УБД чи особа з інвалідністю внаслідок війни, також має підтвердити згоду електронним підписом), а перед тим прикріпити бізнес-план.

У бізнес-плану є затверджена форма і приклад заповнення. Тому головна задача – правильно розрахувати власні можливості з урахуванням гранту перед тим, як вносити остаточні цифри в документи. Але помилки (граматичні, орфографічні, синтаксичні), які зміст плану не викривляють, під час розгляду не мають враховувати.

Які кроки узгодження гранту?

Оформлення заявки в "Дії" з бізнес-планом – це перший етап. На другому документи розглядатимуть в Ощадбанку. Там проведуть скоринг, тобто фінансовий аналіз та перевірку ділової репутації, і виставлять бали. Ті, які наберуть 99 балів та більше за скорингом, йдуть на розгляд у Державний центр зайнятості.

На третьому етапі має бути співбесіда із заявником, про дату і час якої сповістять в електронному кабінеті у "Дії". Її проводять спеціальні комісії у регіональних центрах зайнятості онлайн під запис та за умови підтвердження особи (треба мати документ, що посвідчує особу). На співбесіді треба буде захищати свій проект, і під час неї комісія виставіть бали від 0 до 50. Під час розгляду заявнику можуть вказати на недоліки бізнес-плану і буде можливість його доопрацювати протягом 15 днів. Це дозволяють зробити один раз.

Якщо разом із скорингом заявник отримує 130 балів і більше, розгляд переходить на четвертий етап – у Державний центр зайнятості. Там будуть дивитися на результати скорингу, якість бізнес-плану, передивлятимуться співбесіду, і можуть зв’язатися із заявником для уточнень.

Ті, кому схвалено видачу грантів, отримують повідомлення про позитивне рішення у кабінеті "Дії". Протягом 15 днів вони мають підписати у Ощадбанку заяву про приєднання до договору про мікрогрант, відкрити там рахунок для отримання коштів на свої цілі, оформити ФОП чи юрособу. Протягом пів року треба найняти працівників та почати реалізовувати проект. Далі витрачати кошти згідно із угодою.

На які цілі можна витрачати грант?

Етапи узгодження для цивільних та ветеранів однакові, але є відмінності щодо цілей, на які можна витратити грантові кошти. Їх остаточно пропишуть у договорі про мікрогрант.

Фізособи, ФОПи, юрособи можуть розподілити витрати, виходячи з таких обмежень щодо суми гранту:

  • обладнання можна придбати на всю суму, але грант не передбачений на купівлю транспортних засобів. Також на всю суму можливі витрати на франшизу;
  • придбання матеріалів, товарів та послуг, необхідних для проекту, програмного забезпечення, свійських тварин та птиці – не більше половини суми гранту;
  • лізинг обладнання – не більше 50%;
  • оренда нежитлового приміщення – не більше 25%;
  • оренда обладнання або витрати на маркетинг та рекламу – в обох випадках до 10% від суми.

УБД, особи з інвалідністю внаслідок війни або другий з подружжя можуть витратити:

  • 100% суми гранту на франшизу, обладнання, меблі, транспортні засоби (крім ТЗ для власного використання);
  • до 70% на придбання свійських тварин, птиці, бджіл, молодняка, саджанців, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, послу;
  • не більше 50% суми гранту можна витратити на програмне забезпечення та лізинг (крім ТЗ для власного користування);
  • до 30% від суми – на оренду обладнання;
  • до 25% – на оренду приміщення;
  • до 10% – на маркетинг та рекламу.

Як перевіряють цільове використання?

Строк гранту – три роки. Протягом цього часу у Державного центру зайнятості є повноваження на перевірки як власними силами, так і залучаючи ресурси центральних або місцевих органів влади.

Ніхто не вимагатиме купувати чи орендувати щось саме у конкретного партнера, або встановлювати обладнання тільки визначеного виробника або тільки певної моделі. Але цілі, зазначені у договорі, мають бути виконані, на що й дивитимуться під час перевірок.

В разі невиконання цілей, наприклад, купили станок замість витрат на оренду, чи порушення обов’язкових умов щодо працевлаштування людей, доведеться повернути кошти. У випадку із порушенням умов працевлаштування, наприклад, людина звільнилася, а іншу не найняли, з вирахуванням раніше сплачених за працевлаштованих податків, зборів та ЄСВ. Якщо не добровільно, то через суд.

Раніше "Ми - Україна" розповідав про пільги, які передбачені для учасників бойових дій, а також про те, як під час війни вирішувати проблему із погашенням боргу перед банком.

Головне