Міжнародна організація "Репортери без кордонів" опублікувала свіжий Всесвітній індекс свободи преси. У рейтингу 2023 року Україна посідає 79 місце, що на 27 щаблів вище, ніж було торік.
Укладачі рейтингу наголошують, що звісно російське повномасштабне вторгнення становить загрозу для виживання українських медіа. Однак додають, що у "цій інформаційній війні Україна стоїть на передовій лінії опору кремлівській пропагандистській системі".
"Війна змінила роботу журналістів та історії, які вони висвітлюють. Російські атаки по всій країні перетворили їх усіх на військових репортерів. З усім тим, українські ЗМІ продовжують висвітлювати соціальні теми та відігравати важливу роль у викритті корупції еліти країни. Однак гендерна нерівність у засобах масової інформації залишається проблемою, особливо коли мова йде про можливість висловити думку експертам з певних питань – проблема, яка загострилася після російського вторгнення", - йдеться у профайлі країни у рейтингу.
"Репортери без кордонів" наголошують, що загроза життю журналістів в Україні нині є більш високою, ніж будь-коли від початку війни.
Всесвітній індекс свободи преси 2023 року: головне зі звіту
Свіжий рейтинг показав, що свобода ЗМІ перебуває в жалюгідному стані в рекордній кількості країн - цього річ їх нараховується аж 31 (торік була 21). До їхнього числа увійшли: росія, Білорусь, Іран, Китай, КНДР, Еритрея, Ірак, Пакистан, Азербайджан, Афганістан, Таджикистан, Оман, Гондурас, Куба, М'янма Єгипет, Туреччина та інші.
Експерти вказують, що посилення агресивності з боку автократичних урядів, а також деяких з них, які вважаються демократичними, у поєднанні з "масовими кампаніями з дезінформації чи пропаганди" призвело до погіршення ситуації.
Першість у рейтингу сьомий рік поспіль утримує Норвегія. За нею слідують Ірландія, Данія, Швеція, Фінляндія, Нідерланди, Литва та Естонія.
"Цього року на карті більше червоного, ніж будь-коли раніше, оскільки авторитарні лідери стають все сміливішими у своїх спробах змусити пресу замовкнути. Міжнародне співтовариство має усвідомити реальність і діяти спільно, рішуче і швидко, щоб відвернути цю небезпечну тенденцію", - сказав Guardian генеральний секретар "Репортерів без кордонів" Крістоф Делуар.
Як писав "Ми-Україна" раніше, смертність від фентанілу – синтетичного опіоїдного наркотику – у Сполучених Штатах збільшилась утричі у часовий проміжок з 2016 по 2021 роки.