Управління урядової етики США повідомило, що експрезидент США Дональд Трамп заробив на NFT від $100 001 до $1 000 000. Зазначається, що з березня 2022 року політик обіймав посаду "менеджера, президента, секретаря і скарбника" CIC Digital LLC. Ця компанія надала ліцензію на використання імені Трампа для випуску "Цифрових колекційних карт".
Але чи доступний ринок NFT для звичайних людей? Що треба знати тим, хто хоче, як Трамп, заробляти на цифрових об'єктах? Що таке NFT, як їх створювати й отримувати за це гроші — у матеріалі "Ми-Україна".
Що таке NFT
Аби зрозуміти принцип роботи NFT, треба розібратися з поняттям блокчейну. Уявіть, що всі свої доходи й витрати ви записуєте у спеціальний зошит. Жоден запис не можна видалити, сторінки неможливо вирвати. Доступ до цього зошиту є у всіх бажаючих. Як тільки у вас виникають витрати чи надходження коштів, ви робите новий запис. Таке ведення бюджету дозволить раціонально витрачати кошти й робити заощадження.
За таким самим принципом влаштований блокчейн. Тільки замість сторінок у ньому блоки — електронні записи транзакцій цифрових коштів — криптовалюти. Кожен переказ фіксується у цих блоках. Для того, щоб змінити інформацію в одному блоці, доведеться змінити її у всіх блоках. Цей принцип забезпечує захист від підробок та сторонніх втручань.
Як і паперовий зошит, блокчейн буде функціонувати лише тоді, коли хтось робитиме у ньому записи. Цю функцію забезпечують спеціальні люди — майнери. Вони займаються добуванням криптовалюти й формують блоки блокчейну.
За це майнери одержують винагороду у вигляді токенів. Зазвичай вони прирівнюються до звичайних грошей за певним курсом. Майнер може обміняти свою винагороду на долари, євро чи іншу валюту. Токени між собою не мають жодної різниці, як і гроші, що друкуються центральними банками. Кількість "крипти" обмежується блокчейном, а курс залежить від попиту й пропозиції.
Але крім простих грошей існують і колекційні, які окрім звичайної цінності мають ще й нумізматичну. Уявіть, що придбали пам’ятну монету, випущену Національним банком України. Обмежена кількість, або навіть одиничний екземпляр додаватиме цій монеті вартості серед колекціонерів.
У блокчейні такими монетами є NFT (non-fungible token) — невзаємозамінний токен. Тобто більше такого токена в блокчейні немає, він один унікальний, в цьому його цінність. На відміну від звичайних токенів, які забезпечують роботу блокчейну, NFT наділений особливими властивостями, може бути викарбуваний в одиничному екземплярі та служить для різних цілей.
Основна задача NFT - підтвердження права власності та унікальності у цифровому просторі. За допомогою цих унікальних токенів можна оцифрувати будь-який фізичний об'єкт, закріпити авторське право або передавати право власності. Вся інформація про автора, покупця та операції з токеном надійно зберігається в блокчейні. Словом, NFT – цифровий сертифікат, що прикріплений до унікального об'єкта.
Нині найбільш поширена галузь застосування NFT — це мистецтво. Можна диджиталізувати картини, музику, відео й продавати ці NFT на спеціальних платформах — маркетплейсах. Найбільш відомі — OpenSea, Nifty Gateway, Rarible, Axie Infinity, Binance NFT. Нерідко власники унікальних токенів отримують великі гонорари, а маркетплейси — свій відсоток від продажів.
NFT у мистецтві та спорті
Особливу увагу приділяють NFT колекціонери, яких цікавлять унікальні предмети цифрового світу, а також поціновувачі мистецтва всіх направлень. Так, продаж картини "Everydays: The First 5000 Days" художника Майка Вінкельманна (відомого як Beeple) приніс автору $69,3 млн. Йдеться про JPG-файл, що складається з усіх зображень, які художник щодня малював протягом п'яти тисяч днів. Картина Вінкельманна стала першою NFT-роботою, проданою за всю історію аукціонного будинку Christie's.
Світові видання також займаються продукуванням незамінних токенів. Наприклад, журнал Times виставив на продаж три свої обкладинки (включаючи культову “Is God Dead?”). А видання The New York Times продало NFT своєї колонки з назвою “Купіть цю колонку на блокчейні!” за $560 тисяч.
Ще один яскравий приклад — спалювання фізичних картин на суму $10 млн найбагатшим британським художником Демієном Херстом. Минулого року він створив колекцію під назвою “Валюта”, яка складається з 10 тисяч картин. На основі цієї колекції Херст зробив NFT та продав їх.
Середня вартість після продажу становила близько $2 тис. Загалом, прибуток художника від цієї акції становив $20 млн. NFT продавалися з умовою, що покупець має право протягом року звернутися до художника та отримати картину на полотні.
По завершенні року більше половини картин із 10-ти тисячної колекції забрали покупці NFT. Інші картини полотна художник спалив, транслюючи наживо доказ того, що залишилися тільки цифрові екземпляри.
Згодом Херст прокоментував своє рішення: “Багато людей думають, що я спалюю твори мистецтва на мільйони доларів, але це не так. Я завершую перетворення цих фізичних творів мистецтва на NFT, спалюючи фізичні версії”.
Також приклади використання унікальних токенів у спорті. Зазвичай NFT використовується для привернення уваги до поєдинків або матчів, популяризації команди чи спортсмена, отримання додаткових доходів.
Зокрема блокчейн Flow у партнерстві з NBA випускають NFT-картки баскетболістів, найкращих моментів матчу. Також на базі NFT-токенів продають квитки на матчі.
А ось більш наближений до нас приклад. Криптобіржа Binance у партнерстві з ФК “Шахтар” розігрувала лімітовану кількість квитків на матч “Шахтар-Реал”, який відбувся 11 жовтня 2022 року у Варшаві. Окрім квитка, який гарантував покупцеві місце на стадіоні (деякі з місцем у VIP-зоні), NFT давав можливість здобути футболку клубу з автографами гравців або навіть підписаний м'яч Ліги чемпіонів.
Як створити NFT, продати його або купити чужий
Створити NFT-токен може будь-хто. Для цього необхідно:
- Мати витвір мистецтва у цифровому вигляді (зображення, відео, аудіо, текст). Створіть малюнок, музику чи текст і переведіть у потрібний формат;
- Зареєструватись на маркетплейсі (біржі NFT);
- Підключити та поповнити криптогаманець.
- Завантажити диджиталізований витвір мистецтва;
- Додати опис та налаштування (ціна, умови купівлі-продажу тощо).
Зауважте, що створення NFT-токенів не є безплатним. Зазвичай біржі беруть комісію в “ефірах”. Це назва обмінної одиниці криптовалюти Ethereum. На основі її інфраструктури й були створені невзаємозамінні токени. Розмір комісії варіюється, але зазвичай обчислюється в десятках доларів.
Так, маркетплейс OpenSea бере 2,5% комісії від суми продажу. А перед тим, як вперше виставити NFT на продаж, треба буде поповнити свій гаманець на 0,05 ETH (близько 105$ станом на квітень 2023 року). Це потрібно для ініціалізації вашого гаманця на OpenSea. Надалі плата буде непотрібна.
Щоби купити NFT, необхідно зробити лише три кроки:
- Створити криптовалютний гаманець, що підтримується вибраним маркетплейсом;
- Поповнити криптогаманець;
- Перейти у маркетплейс, авторизуватися за допомогою криптогаманця й купити NFT.
Створити криптогаманець можна на спеціальних сервісах: Metamask, Blockchain, Trust Wallet та інших. Працювати з криптовалютою та NFT краще саме на криптобіржах. Реєстрація та верифікація облікового запису може бути непростою, але в такий спосіб ви убезпечуєте себе від шахраїв.
То в чому ж особливість NFT
Хоча ми легко можемо звантажити файли, що сподобалися нам, їх ексклюзивність — а не доступність в інтернеті — ось що несе основну цінність. Блокчейн надійно фіксує факт того, що саме ви придбали унікальний предмет, раніше створений його початковим власником, дані про який також зберігаються в блокчейні.
Для колекціонерів і поціновувачів мистецтва подібні покупки схожі на придбання оригіналів картин. Теоретично можна придбати оригінал "Герніки" Пабло Пікассо, але сам факт цієї покупки істотно відрізнятиметься від того, якби ми просто повісили вдома репродукцію цієї картини. До того ж можливість перепродажу NFT дозволяє розглядати їх як інвестиції.
А ще через NFT можна допомагати Збройним силам України. Команда UACatsDivision спільно з UNITED24 зробили колекцію з 10 000 унікальних зображень. Будь-хто може придбати собі NFT-котика й допомогти придбати морські дрони для ЗСУ. Це національний проєкт, тому 100% підуть на купівлю техніки для українських захисників.
- Щоб отримати NFT, треба підʼєднати свій криптогаманець в інтернет браузері;
- Сплатити вартість створення NFT і комісію мережі.
- Після оплати ви отримаєте на свій гаманець NFT-токен колекції, який буде вашою власністю.
Мета проєкту — зібрати 40 000 000 грн для придбання 4-х морських бойових дронів для українських ВМС.
Нагадаємо, Мінцифри запустило безплатний курс із криптограмотності та блокчейну для українців