Що треба знати про День Конституції України: історія, цікаві факти й святкування в умовах війни

Що треба знати про День Конституції України: історія, цікаві факти й святкування в умовах війни

28 червня 1996 року Верховна Рада прийняла нову Конституцію України. Історичне засідання парламенту тривало цілу добу. В результаті наша держава отримала власний Основний закон і припинила жити за нормами конституції УРСР. Відтоді цей день відзначають як одне з найважливіших державних свят. “Ми-Україна” розповідає історію Дня Конституції та цікаві факти про головний державотворчий документ нашої країни.

Історія Дня Конституції: як приймали Основний закон України

Купол Верховної Ради України. Фото з відкритих джерел

Український конституціоналізм має глибоке історичне коріння та особливості. Ще у 1710 році були опубліковані "Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького", які також відомі як Конституція Пилипа Орлика.

Наша конституційна традиція розвивалася під впливом європейської правової думки. Національний характер українців, його цінності та спосіб життя органічно ввібрали західні ідеї прав та свобод людини, верховенства права й демократії.

Сучасна українська Конституція має кілька попередників:

  • Конституція Пилипа Орлика (1710 рік);
  • Конституція УНР (29 квітня 1918 року);
  • Мала конституція ЗУНР (13 листопада 1918 рок);
  • Тимчасова Конституція Карпатської України (15 березня 1939 року).

Після здобуття незалежності у 1991 році Україна проіснувала без Основного майже п’ять років. Наша держава була останньою з пострадянських республік, яке не мали власної Конституції.

Процес із розробки Основного закону нашої держави почали ще 24 жовтня 1990 року. Тоді Верховна Рада УРСР утворила Комісію по розробці нової радянської Конституції. Однак наступного року СРСР перестав існувати.

Попри це процес написання Конституції України тривав. Було розроблено кілька проєктів Основного закону. Однак через протистояння тодішнього президента Леоніда Кравчука і Верховної Ради жоден з них не вдалося прийняти. Врешті гілки влади змогли домовитись і укласти Конституційний договір. Це сталося 8 червня 1995 року за президентства Леоніда Кучми.

24 листопада 1995 року Конституційна комісія підтримала пропозицію президента й створила нову робочу групу для доопрацювання проєкту Основного закону. Комісія працювала над проєктом без вихідних, з 9 ранку і до 10 вечора.

Робоча група з підготовки проєкту Конституції. Фото з відкритих джерел

При підготовці до другого читання в документ внесли близько шести тисяч поправок. 21 червня 1996 року комісія прийняла доповнення Олександра Мороза про виключне право народу визначати й змінювати конституційний лад. І про те, що це право не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Тим часом конституційна криза у державі поглиблювалась. Тож 26 червня 1996 року РНБО та Рада регіонів при президенті України виступили з жорсткою критикою подальшого затягування з прийняттям Конституції.

Наступного дня ж почалось засідання парламенту. На ньому було вирішено, що депутати не підуть із сесійної зали, доки не приймуть Конституцію. Після доби суперечок і дискусій 28 червня відбулось історичне голосування. 315 парламентарів висловилися "за" прийняття Основного закону України.

Голосування за прийняття Конституції України. Фото з відкритих джерел

"Є Конституція!" – вигукнув тоді голова Верховної Ради Олександр Мороз, оголосивши результати голосування. Після цього до зали засідань внесли велетенський прапор і розгорнули його о сесійній залі. Основний Закон набрав чинності з дня прийняття. Після ночі роботи для депутатів влаштували невеликий банкет з шампанським і цукерками.

Цікаві факти про Конституцію України

Парламентська газета "Голос України" підтвердила прийняття Конституції. Фото з відкритих джерел
  • День Конституції України – це єдине державне свято, закріплене в самій Конституції;
  • Процес підготовки Конституції України затягнувся на шість років – з 1990 по 1996 рік;
  • Під час розробки проєкту Основного закону України Всього було запропоновано і опрацьовано 15 варіантів Конституції;
  • "Батьком" Конституції України вважається нардеп Михайло Сирота, який очолював Тимчасову спеціальну комісію з доопрацювання проєкту;
Михайла Сироту качають на руках після прийняття Конституції. Фото з відкритих джерел
  • За радянських часів було опубліковано чотири варіанти Конституції УРСР: у 1919, 1929, 1937 і 1978 роках. Останній варіант і був чинним Основним законом України до прийняття нинішньої Конституції 28 червня 1996 року;
  • Чинна Конституція України складається з 15 розділів і 161 статті;
  • Міжнародне товариство схвалило Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі;
  • За допомогою Конституції кожен президент України складає присягу на вірність народу, поклавши руку на неї та Пересопницьке Євангеліє;
Президент України Володимир Зеленський складає присягу. Фото з відкритих джерел.
  • 28 червня Конституція України могла бути не прийнятою. Адже напередодні президент Леонід Кучма оголосив всеукраїнський референдум. На нього він виніс проєкт нової Конституції України, схвалений Конституційною комісією (президентською) 20 березня 1996 року і не прийнятий раніше Верховною Радою. Після прийняття Конституції цей указ був скасований;
  • 22 серпня 2011 року у Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України розміром 21х32 мм. Вона має 160 сторінок, на яких вручну були написані близько 9,5 тис. букв. Кожна з цих літер має розмір не більше 1 мм. Текст книги написаний індійською тушшю. Сама ж мініатюра виконана зі спеціальної тонкого паперу. Автор – художник-графік Ігор Степанов – витратив на її створення близько двох місяців;
Мініатюрна Конституція України. Фото з відкритих джерел
  • За весь час існування до Конституції України зміни до неї вносились сім разів. Остання зміна відбулась у 2019 році й стосувалась скасування депутатської недоторканності.

День Конституції 2023: як відзначатиметься й чи буде вихідний

Київ, Хрещатик. Фото з відкритих джерел

Згідно зі статтею 73 "Кодексу законів про працю" День Конституції України є вихідним. Проте через воєнний стан та повномасштабну війну нараді діють норми статті 6 Закону "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану". Там зазначено, що всі додаткові вихідні в країні скасовуються.

Оскільки цього року 28 червня припадає на середу, цей день буде робочим. Це значить, що оплата за нього також зберігатиметься як за робочий, а не святковий, день. Словом, додаткових вихідних на День Конституції цього року не буде. Попри це буде доречним привітати своїх рідних і знайомих із цим святом.

https://www.youtube.com/watch?v=7fpkpWsw5o0

Водночас приватні компанії можуть зробити цей день для своїх працівників вихідним, оскільки кожен роботодавець може приймати такі рішення в індивідуальному порядку.

Нагадаємо, "Ми-Україна" зробив підбірку про перший Основний закон у Європі — Конституцію Пилипа Орлика.

Головне