Річниця Конституції Пилипа Орлика: 15 фактів про перший в Європі Основний закон

Річниця Конституції Пилипа Орлика: 15 фактів про перший в Європі Основний закон

5 квітня виповнюється 313 років від дня укладання першої української Конституції. "Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького", укладені 1710 року між гетьманом Пилипом Орликом, козацькою старшиною і запорозькими козаками, відомі як "Конституція Пилипа Орлика". Саме цей документ ліг в основу європейського конституційного процесу. “Ми-Україна” зібрав 15 фактів про одну з найбільш відомих у світі українських історичних пам’яток.

1. Конституція була ухвалена на козацькій Раді 5 квітня 1710 року під час вибору Пилипа Орлика новим гетьманом Війська Запорізького. Над документом працювала група старшин на чолі з Орликом та запорозьким кошовим Костянтином Гордієнком. Документ складається з преамбули, 16 статей та присяги гетьмана.

2. Скорочений і повний латиномовні тексти Конституції зберігаються у національному архіві Швеції. В цих текстах слово "Україна" вжито уже в першому реченні й з великої літери.

3. Староукраїнський скорописний варіант знайшли у московських архівах у 2008 році. Але й там неодноразово зустрічається "Україна", і теж з прописної літери. Віднайдений комплекс документів включає оригінальний текст Конституції, складений староукраїнською мовою, а також оригінальний підтверджувальний диплом Карла ХІІ на обрання Пилипа Орлика гетьманом.

Автентичність цих документів підтверджується власноручним підписом гетьмана Пилипа Орлика та печаткою Війська Запорозького на рожевому воску з червоною стрічкою. А також власноручним підписом шведського короля Карла ХІІ на підтверджувальному дипломі.

4. У скорочених версіях відсутнє слово "конституція". Але термін фігурує у повному латиномовному варіанті.

5. Слово "Україна" згадується в повній версії Конституції шість разів, і щоразу з великої літери, як назва країни.

6. У латиномовному оригіналі детальніше прописані функції самоврядування у містах і їхні правила. На думку істориків, латиномовна конституція була в першу чергу призначена для Карла ХІІ та європейських країн. Водночас староукраїнською конституція та її копії писалися для представників козацтва та старшини.

7. Джерелами тексту виступили документи гетьманського архіву, зокрема міждержавні угоди з Річчю Посполитою, Шведським Королівством, Кримським Ханатом, Оттоманською Портою та московією.

8. Конституція проголошувала в Україні станову республіку на чолі з Гетьманом, але водночас під протекторатом шведського Короля.

9. Документ обмежував привілеї гетьмана та старшини, вирівнювала козаків у правах, зберігаючи при цьому окремий статус запорожців. Окрім того, передбачала політичну незалежність України від Московії та розбудову незалежної української Церкви.

"І новообраний гетьман, коли Господь-Бог могутній у битвах допоможе щасливою зброєю королю Його Милості Шведському звільнити Вітчизну нашу від ярма московського..." — йдеться у 1 статті документа.

10. Конституція не вступила у повну силу через несприятливу міжнародну ситуацію. Але кілька років її положення частково діяли на Правобережній Україні у 1711 і 1713 роках завдяки військовим походам Пилипа Орлика. Місцеве населення визнавало владу козацького гетьмана й приймало його закони. Також Конституція частково виконувалася Військом Запорозьким Низовим до 1733 року в період його перебування на Олешківській січі.

11. У тексті Орлика містяться ознаки Конституції в її сучасному розумінні. Документ визначає: державний устрій, розподіл гілок влади, діяльність судів, прописує виборчу систему. Це й робить текст Пилипа Орлика Конституцією — прописані в ній закони регулюють діяльність не лише громадян, але й можновладців.

12. Конституція Орлика заклала основи не лише українського, але і європейського конституціоналізму. Зокрема у Швеції ухвалили основний закон (“Форма правління”) у 1719 році. Про ймовірний вплив тексту Пилипа Орлика на створення шведської Конституції неодноразово вказували фахівці.

Перша Конституція Польщі (“Урядовий закон”) з’явилась на 72 роки пізніше за шведську — в 1791 році. За два роки до поділу країни між росією, Австрією і Прусією. Польські законодавці мали змогу взяти найкраще не лише з українського й шведського аналогів, але й з Конституції США 1787 року.  

Пилип Орлик і Костянтин Гордієнко були першопроходцями конституційного процесу. Козацька конституція з’явилася за 9 років до шведської й за 81 рік до польської й на 77 років раніше за американську.

13. Текст Конституції Орлика засвідчує, що вже у ті часи на території України намагались регулювати приватну підприємницьку діяльність (тодішні “ФОПи”) та антикорупційну політику.

За Конституцією гетьман зобов’язувався скасувати всі податкові пільги. Однак вдовам-козачкам і тим, у кого чоловік був у поході гарантували звільнення від податків і повинностей. Також звільнялись від податків ті, хто на базарах продавав свою власну продукцію. Водночас професійні торгівці-перекупщики підлягали оподаткуванню.

Боротьба з корупцією також була прописана у Конституції Орлика. Також заборонялося давати хабарі, незаконно призначати на посади та використовувати владу з особистою метою.

14. У 2021 році Конституція Пилипа Орлика вперше за 311 років прибула в Україну. До Києва зі Швеції привезли рукопис скороченої версії Конституції латиною. Виставка проходила у Софійському соборі проходила з 16 серпня до 14 листопада.

15. Текст Конституції Пилипа Орлика опублікований на сайті Верховної Ради України.

Нагадаємо, українці в опитуванні розповіли про історично найближчий народ та про найважливіші події минулого.

Головне