Країни G7 погодили декларацію про гарантії безпеки для України

Країни G7 погодили декларацію про гарантії безпеки для України

Країни "Великої сімки" (G7) під час саміту НАТО у Вільнюсі погодили спільну рамкову декларацію про гарантії безпеки для України.

Про це повідомив керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак у своєму Telegram-каналі.

"Маємо потужні оборонні домовленості та погоджену країнами G7 Спільну декларацію підтримки України. Вона є важливим кроком до укладення системи двосторонніх безпекових угод між Україною та окремими країнами-гарантами щодо гарантій безпеки для нашої держави", - розповів очільник ОП.

За його словами, погоджена Декларація - це великий результат, якому передувала багатомісячна щоденна робота на рівні радників з питань національної безпеки США, Британії, Франції та Німеччини, а також в комунікації з іншими партнерами. Єрмак також подякував радникам з нацбезпеки, лідерам країн, нашим європейським партнерам за все.

Декларація, як пише глава Офісу Президента, є рамковим загальним документом. Наступний крок - укладення системи двосторонніх безпекових угод між Україною та окремими країнами-гарантами, об’єднаних рамками багатосторонньої взаємодії.

При цьому ключовою тезою Декларації є підтвердження того факту, що безпека України є складовою безпеки Євроатлантичного регіону. Цю тезу підкріплює згадка про майбутнє членство України в НАТО.

Компоненти гарантій безпеки

Загалом гарантії безпеки включають наступні компоненти:

  • Заходи з допомоги Україні у захисті себе та упередження нової агресії, зокрема постачання зброї, підтримку в розбудові ОПК, навчання, співпрацю в галузі розвідки та кібербезпеки. Крім того, країни-гаранти допомагатимуть підвищенню стабільності української економіки й енергетики та надаватимуть технічну й фінансову допомогу.
  • Заходи на випадок нової агресії, які передбачають негайні консультації, щоб забезпечити Україну всім необхідним для оборони в найкоротші терміни. Усі ці принципи були закладені в концепції Kyiv Security Compact групи Расмуссена-Єрмака.
  • Підтримка у притягненні рф до відповідальності за агресію та кроки економічного та юридичного характеру, спрямовані на покарання росії та збільшення її витрат на війну. Серед них: подальше посилення санкційного тиску, заморожування активів, створення механізмів стягнення репарацій та судове переслідування винних у злочинах проти України й українців згідно з нормами міжнародного права.

Крім того, документ відкритий і дає можливість іншим країнам долучитися до гарантій безпеки.

"Важливо, щоб до саміту НАТО у Вашингтоні 2024 року ми перемогли у війні і підписали гарантії безпеки для нашої держави. Вони діятимуть до моменту вступу в НАТО", - додав Єрмак.

Як повідомляли "Ми-Україна" раніше, НАТО опублікувало спільне комюніке країн-членів із 90 пунктів щодо України внаслідок першого дня саміту Альянсу у Вільнюсі.

Головне