Президент України Володимир Зеленський оголосив про досягнення важливої домовленості щодо безумовного і повного припинення вогню в Україні на 30 днів, яке має розпочатися з 12 травня. Заява пролунала за підсумками Саміту "Коаліції охочих", що відбувся в Києві за участі лідерів провідних європейських держав.
"Сьогодні в Києві дуже важливий формат, важлива зустріч, дуже важливий сигнал. Керівники Франції, Британії, Німеччини та Польщі — дійсно united Europe and Ukraine. Саме так, об'єднуючи інших, ми робимо все, щоб наблизити реальний мир, гарантувати безпеку довгостроково," — заявив Зеленський.
Український лідер підкреслив, що рішення ухвалене за підтримки п'яти присутніх у Києві керівників держав, а також за участі представників ще 30 країн Євросоюзу і НАТО, які долучилися до саміту в онлайн-форматі.
"Найголовніший результат — це абсолютно чітка об'єднана позиція щодо наступного. Ми домовилися, що з понеділка, 12 травня, має розпочатися повне і безумовне припинення вогню щонайменше на 30 днів. Ми разом вимагаємо цього від росії. Ми знаємо, що нас підтримують у цьому Сполучені Штати Америки," — наголосив Зеленський.
Президент особливо відзначив, що припинення вогню має бути безумовним: "Безумовне припинення вогню означає без жодних умов. Спроба висунути будь-які умови є свідченням наміру затягнути війну та зірвати дипломатію. Припинення вогню має бути всеосяжним в повітрі, на морі та на суші".
За словами глави держави, моніторинг дотримання режиму припинення вогню забезпечуватиметься в координації зі США. Тривалість припинення вогню у 30 днів визначена для того, щоб "дати реальний шанс дипломатії". Протягом цього часу зусилля будуть зосереджені на визначенні безпекових, політичних і гуманітарних основ миру.
Зеленський також наголосив, що вимогу припинення вогню та переходу до змістовної дипломатії підтримують не тільки європейські країни, а й США, які, за його словами, запропонували це першими ще 11 березня під час зустрічі в Саудівській Аравії.
Водночас лідери країн домовилися, що чітким пріоритетом залишається зміцнення сил оборони та безпеки України як головної гарантії суверенітету й безпеки держави.
"Ключовим елементом гарантії безпеки також має стати контингент підтримки," — додав Президент.
На випадок, якщо росія відмовиться від повного і безумовного припинення вогню, передбачено посилення санкцій проти енергетичного сектору та банківської системи рф.
"Триває підготовка сильного 17-го пакету санкцій Європейського Союзу. Він буде скоординований із санкціями Великобританії, Норвегії, США. Ми вітаємо сьогоднішній сигнал Канади щодо посилення санкцій з їхнього боку," — повідомив Зеленський.
Як писали "Ми-Україна" раніше, генеральний секретар НАТО Марк Рютте висловив підтримку спільному заклику лідерів "Коаліції рішучих" щодо введення 30-денного припинення вогню в Україні, що може стати першим кроком на шляху до досягнення справедливого та тривалого миру