Європейський Союз продовжує посилювати тиск на росію, ухваливши черговий - вже 14-й за рахунком - пакет санкцій.
"Ці заходи спрямовані на те, щоб націлитись на такі цінні сектори російської економіки, як енергетика, фінанси та торгівля, та ще більше ускладнити обхід санкцій ЄС", - інформує Рада ЄС.
Новий пакет санкцій охоплює широкий спектр заходів, спрямованих на обмеження економічного потенціалу країни-агресорки та її здатності фінансувати війну. Зокрема, санкційний список поповнився 116 фізичними та юридичними особами, пов'язаними з російським режимом. Ці особи та організації тепер зіткнуться з замороженням активів у ЄС та забороною на в'їзд до країн Союзу.
Енергетика. Особливу увагу в новому пакеті приділено енергетичному сектору. ЄС запровадив заборону на реекспорт російського скрапленого природного газу, що може суттєво вплинути на доходи рф від продажу енергоносіїв.
"Щоб гарантувати, що потужності ЄС не використовуються для перевалки російського ЗПГ до третіх країн і тим самим знизити значні доходи, які рфотримує від продажу та транспортування ЗПГ, ЄС заборонить послуги з перевантаження російського ЗПГ на території ЄС задля перевалочних операцій у треті країни. Це охоплює як перевалку з судна на судно, так і перевалку з судна на берег, а також перевантажувальні операції і не впливає на імпорт, а лише на реекспорт у треті країни через ЄС", - пояснили у Раді ЄС.
У рамках останнього пакету санкцій ЄС запроваджує заборону на нові інвестиції у російські СПГ-проекти. Це стосується не лише фінансових вливань, але й надання товарів, технологій та послуг, необхідних для завершення будівництва таких масштабних проектів як "Арктик СПГ 2" та "Мурманськ СПГ"
Фінанси. Крім того, санкції торкнулися фінансового сектору, зокрема Системи передачі фінансових повідомлень Центрального банку росії, що ускладнить міжнародні фінансові операції для російських банків та компаній.
Новим пакетом передбачена заборона організаціям ЄС, що працюють за межами рф, підключатися до російської Системи передачі фінансових повідомлень (СПФС) або аналогічних спеціалізованих служб обміну фінансовими повідомленнями. Крім того, операторам з ЄС тепер заборонено здійснювати операції з певними організаціями, використовуючи СПФС за межами росії.
Особливу увагу в новому пакеті санкцій приділено запобіганню підтримки російського оборонно-промислового комплексу. Введено заборону на транзакції з цільовими кредитно-фінансовими установами та постачальниками криптоактивів, створеними за межами ЄС, якщо ці організації сприяють операціям, пов'язаним з експортом, постачанням, продажем, передачею або транспортуванням в рф товарів і технологій подвійного призначення, чутливих товарів, бойових товарів, вогнепальної зброї та боєприпасів.
Транспорт. Не оминули обмеження і транспортну сферу. Запроваджено заборону на приватні авіаперельоти в інтересах російських громадян, що спрямовано на обмеження мобільності російської еліти.
Також ЄС вперше запровадив обмеження проти конкретних суден, причетних до російської агресії проти України. Нові санкції спрямовані на 27 суден, які тепер зіткнуться з забороною на доступ до портів ЄС та отримання будь-яких послуг. Ці кораблі потрапили під удар з різних причин, що охоплюють широкий спектр незаконної діяльності. Серед головних підстав для санкцій - перевезення військової техніки для рф. Крім того, під удар потрапили судна, задіяні у транспортуванні краденого українського зерна.
Ще одним елементом нових санкцій є розширення заборони на перевезення вантажів автомобільним транспортом територією ЄС, включаючи транзитні перевезення. Тепер ці обмеження поширюються на операторів ЄС, у яких 25% і більше належить російським фізичним або юридичним особам.
"Наші санкції вже суттєво послабили російську економіку і завадили Путіну здійснити свої плани щодо знищення України, хоча він все ще продовжує незаконну агресію проти мирного населення та громадянської інфраструктури. 14-й пакет санкцій демонструє нашу єдність у підтримці України та прагненні обмежити злочинну діяльність рф проти українців, включаючи зусилля щодо обходу заходів ЄС", - заявив головний дипломат ЄС Жозеп Боррель.
Як писав "Ми-Україна" раніше, Україна закликала FATF внести росію до “чорного” списку за поглиблення зв’язків з КНДР.