Чим небезпечні електронні сигарети: особливості "парового куріння" і спростування міфів про нього

Чим небезпечні електронні сигарети: особливості

Часто електронні сигарети вважаються вдалою заміною звичайних цигарок. Вживання вейпів часто позиціюють таким, що не несе шкоди здоров’ю людини. Адже в організм потрапляє не дим, а випари. На відміну від класичних тютюнових виробів, про небезпеку яких існує багато серйозних досліджень. Вейпінг популярний серед молоді. Електронна сигарета вважається атрибутом сучасності. Чи дійсно е-аналоги сигарет можна вживати без ризику зашкодити організму? Чи можуть випари від "електронок" бути джерелом різноманітних захворювань — дізнавався “Ми-Україна”.

Як працюють електронні сигарети

Фото: pixabay.com

Електронна сигарета чи, по-іншому, вейп — це пристрій, що генерує аерозоль, до складу якого входить рідкий нікотин та різноманітні ароматизатори. Під час нагрівання рідина утворює пару, яку вдихає курець. Ароматизатори додають яскравих смакових відчуттів під час куріння вейпу. Аерозоль швидко потрапляє до кровоносної системи курця, тому закурювання відбувається дуже стрімко.

Головна особливість е-сигарети полягає в тому, що вона не спалює тютюн, для вилучення нікотину з димом, а нагріває спеціальні рідини з його змістом. При цьому утворюється нібито нешкідливий пар з тим або іншим ароматом. Конструкція складається з:

  • Корпусу;
  • Акумулятора;
  • Атомайзера (ємності для (без)нікотинової солі чи рідини);
  • Нагрівального елементу.

На ринку сьогодні представлений великий асортимент е-сигарет, різних за потужністю, дизайном, функціоналом тощо. Але принцип їхньої дії в цілому однаковий. Загальний принцип роботи вейпа виглядає так:

  1. Рідина з атомайзера (бака, дріпки або картриджа), надходить до спіралі нагрівання;
  2. Пристрій активується через датчик тяги або натискання на кнопку;
  3. При замиканні ланцюга живлення, на спіраль подається напруга;
  4. Спіраль розігрівається до певних температур;
  5. Нагріваючись на поверхні спіралі, рідина перетворюється на пар;
  6. Пар під час затяжки подається через випарну камеру і шахту безпосередньо в ротову порожнину і легені користувача.

Принцип роботи тієї чи іншої е-сигарети може мати незначні відмінності від інших пристроїв. Проте ці відмінності не мають принципового значення. Різниця лише в деяких деталях, повноті передачі смаку і так званому “навалі” (кількості виділеної пари). Електронні сигарети можуть бути одноразовими чи багаторазовими.

Фото: pixabay.com

Багаторазові е-сигарети заправляють спеціальними рідинами чи солями, які відрізняються смаком і кількістю нікотину. Основних компонентів чотири:

  • Пропіленгліколь — впливає на смак і аромат використовуваних в складі ароматизаторів, сприяє кращому змішуванню інгредієнтів. У фірмових рідинах слідкують за дозуванням пропіленгликолєм, бо у великих кількостях ця речовина може нашкодити організму;
  • Гліцерин — простий одноатомний спирт, який, як і пропіленгліколь. Популярний в харчовій промисловості, а в складі рідини для вейпа служить для збільшення насиченості і густоти пару;
  • Нікотин — відомий алкалоїд, який не завжди присутній в рідині, оскільки вона може бути й безнікотиновою;
  • Ароматизатор — компонент, який наділяє рідину конкретним смаком і ароматом.

Раніше в рідини для вейпа також додавали воду, але з появою потужних девайсів і великих атомайзерів більшість виробників відмовилася від цієї практики. 

Чи є шкідливими е-сигарети

Фото: pixabay.com

На питання про шкоду від вейпів можна відповісти коротко й однозначно — так, вони шкідливі. І ось чому. Медики з’ясували, що куріння електронних сигарет за дією нагадує вплив отруйних газів. Це негативно впливає на стан тканин органів дихання.

Результати досліджень, опубліковані у науковому журналі New England Journal of Medicine Evidence, свідчать про виникнення фіброзу дихальних шляхів у вейперів. Такі ж пошкодження вчені спостерігали у людей, що постраждали від бойових газів під час військових подій. Серед ознак захворювання:

  • Задуха;
  • Утруднене дихання;
  • Біль у грудях;
  • Нестача повітря;
  • Запаморочення;
  • Втрата свідомості.

Лікарі наголошують, що відмова від паління вейпу може призвести до поступового відновлення організму. Але це довготривалий процес, який може сягати 3-4 років.

Багато курців завдяки рекламі й псевдодослідженням упевнені, що е-сигарети менш згубні, аніж звичайні тютюнові вироби.  Вони ж нібито не утворюють продуктів горіння й не містять шкідливих смол, то не шкодять здоров’ю. Однак виробники не розповідають про негативні фактори вейпингу.

Можна подумати, що пара, яка утворюється під час куріння електронних пристроїв є безпечною. Однак, ця пара — аерозоль із домішками ароматизаторів і токсичних речовин. Серед них, наприклад, є метали нікелю та свинцю. Їхній вплив яких здатний призвести до захворювань нервової, серцево-судинної та дихальної систем. Або ж сполука акролеїн, яка є сильним подразником органів дихання.

Токсичні пропіленгліколь та рослинний гліцерин здатні викликати пошкодження клітин у багатьох тканинах, а ацетальдегід також може спричинити серйозні зміни тканини легень. Вони збільшують ризики та підвищують ймовірність онкологічних захворювань. Мікрочастинки випарів подразнюють епітеліальні тканини альвеол та можуть викликати напади астми.

Також ці випаровування знижують захисні функції організму та опірність застудним і респіраторним захворюванням. Що особливо небезпечно під час пандемії COVID-19, яка досі не закінчилась. Рідкий нікотин звужує кровоносні судини. Наслідком цього може стати сердечна недостатність.

Хімічний склад пари від е-сигарет може призвести до подразнення слизових оболонок горла та ротової порожнини. Особливо страждають ясна й зуби: через велику кількість солодких ароматизаторів може розвинутися карієс. А вплив гарячих парів аерозолю веде до запалення ясен (пародонтоз).

Крім того, е-сигарети можуть спричинити проблеми з очима. За даними великого звіту ВООЗ про зір, з 2,2 мільярда людей з вадами зору половина могла б уникнути цих вад, якби не курили. Куріння є основним фактором ризику появи й розвитку вікової модифікації жовтої плями — місці найбільшої гостроти зору в сітківці ока. Ця область необхідна для водіння автомобіля та читання. 

Це може мати виснажливий ефект через дегенерацію, яка утворюється в центральній частині сітківки ока. Також, дослідження виявило побічні ефекти для зору від використання електронних сигарет. Зокрема нудота, запаморочення, розмитість зору та його втрата. Подібні симптоми можуть призвести до хірургічного втручання. 

Щодо залежності від електронок. Нікотин у вейпах представлений у вигляді рідини або солі бензойної кислоти, яка пришвидшує всмоктування нікотину. Є і безнікотиновізаправки але залежність виникає не лише від нікотину. Під час куріння людина може отримувати задоволення від процесу, через викид дофаміну — гормону щастя. Вважаючи, що електронки є нешкідливими, людина починає частіше їх використовувати, що веде до психологічної залежності та збільшення споживання.

У ВООЗ довели, що використання е-сигарет із вмістом нікотину призводить до появи симптомів нікотинової залежності. В результаті аерозоль — з нікотином, і без нього — через свій токсичний склад може призвести до збою у роботі деяких клітин людського організму та сприяти розвитку серцево-судинних чи онкологічних захворювань, а також проблем із репродуктивним здоров’ям та дихальною системою.

З сигаретами для нагрівання дещо інакше: вони завжди містять тютюн, який за своєю суттю є токсичними й містять канцерогени. Як показують дослідження, аерозолі сигарет для нагрівання містять понад 50 канцерогенів. Постійне потрапляння цих речовин до організму може загрожувати такими ж ризиками, як і під час куріння звичайних сигарет — проблемами з дихальною системою, серцево-судинними хворобами та раком.  

Також е-сигарети несуть загрозу для пасивних курців. Вони генерують вторинні аерозолі, що містять формальдегіди, нікотин та важкі метали, які мають токсичний вплив на здоровʼя людини. До того ж 85% тютюнового диму неможливо відчути на запах та побачити. Ви можете й не знати, що в цей момент ваш організм отруюють токсичними випарами. 

Важливо пам’ятати: безпека електронних сигарет не підтверджена науково. Навпаки, дослідження ВООЗ показують, що вміст нікотину та інших хімічних речовин у різних виробах може варіюватися. Споживач немає змоги визначити, яку саме кількість нікотину він отримає при використанні конкретного виробу. Так само науково не обґрунтована ефективність електронних сигарет для припинення куріння.

Розвінчуємо міфи

Фото: pixabay.com

Ґрунтуючись на дослідженнях і звітах міжнародних організацій про е-сигарети, спростуємо кілька поширених тез.

1. Електронні сигарети безпечніші, ніж звичайні. 

Це неправда. Безпечного паління не буває. Якщо ви палите кальян чи сигару, це завдає шкоди організму. За один сеанс такого куріння людина вдихає дим, який містить ті самі речовини, що й звичайні сигарети (нікотин, солі важких металів тощо). Те саме стосується й електронок. Вони містять безліч токсичних речовин. Зокрема пропіленгліколь, акролеїн, діацетил тощо.   

2. Безнікотинові суміші не шкодять легеням.

Як було зазначено вище, незалежно від вмісту нікотину, заправки для е-сигарет є токсичними й можуть викликати низку важких захворювань. Зокрема гліцерин, пропіленоксид, діацетил та ацетилпропіоніл, можуть потовщувати легеневу тканину (альвеоли), утворюючи рубці на легенях, які ніколи не зникнуть. Можна заробити астму, рак легень та хронічні обструктивні захворювання.

 3. Електронні сигарети не викликають залежності. 

Ще один розповсюджений міф. Основний компонент, що поєднує всі ці пристрої — нікотин. Він викликає психічну залежність та впливає на швидкість передачі сигналів у мозку нейронними зв’язками. Люди, які палять вейпи глибше й частіше, затягуються через смак та запах пристроїв. Тож у випадку з е-сигаретами залежність може виникнути навіть без наявності нікотину.

4. Вейпи та електронні сигарети безпечні для оточення.

Коли поруч із вами хтось палить (без різниці – вейп чи звичайну сигарету), ви автоматично стаєте пасивними курцями. Вдихаєте дим і пари зі шкідливими речовинами. У меншій кількості ніж курець (у нього речовини одразу потрапляють у нижні дихальні шляхи), але все ж стаєте споживачем. 

5. Е-сигарети допомагають побороти залежність від звичайних тютюнових виробів.

Електронки зазвичай ароматизовані, тому містять меншу кількість нікотину, ніж звичайні сигарети. Щоби мозок отримав звичну дозу нікотину, людина затягується глибше й частіше. Відповідно, починає курити більше. Доза нікотину залишається та сама, а шкода для організму може бути більшою через токсичність випарів.

Нагадаємо, Британія вирішила спрямувати три мільйони євро на боротьбу з вейпінгом серед молоді.

Головне