500 днів спротиву: знакові битви ЗСУ, допомога союзників та політичні здобутки України

500 днів спротиву: знакові битви ЗСУ, допомога союзників та політичні здобутки України

500 днів Україна протистоїть повномасштабній російській агресії. За понад рік цієї війни відбулись події, які докорінно змінили нашу державу. Переможні битви ЗСУ та звільнення окупованих територій. Створення антипутінської міжнародної коаліції та постачання Україні західного озброєння. Збільшення політичної ваги нашої держави та визнання її суб'єктності. "Ми-Україна" згадує ключові події, які наблизили нас до перемоги над російськими загарбниками.  

Військові досягнення

 Затоплення десантного корабля "Саратов"

Фото з відкритих джерел

24 березня українські збройні сили потопили ударом ракети "Точка-У" великий десантний корабель "Саратов". Це сталося в порту окупованого Бердянська в Запорізькій області.

Лише через рік росіяни визнали втрату. Це підтвердив командир Кримської військово-морської бази Чорноморського флоту рф Фелікс Меньков. "Рік тому ми під час ведення бойових дій втратили корабель десантного з'єднання — ВДК "Саратов" Також втратили особовий склад корабля".

З нагоди річниці цієї події головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний прокоментував затоплення ворожого корабля. "Міф про невразливість російського флоту зруйновано влучними ударами ЗСУ. Це ще раз довело неспростовний факт: на українській землі ворог не знатиме спокою: ні на суші, ні на воді", – написав головком.

Успішна Оборона Миколаєва

Фото з відритих джерел

Миколаїв був однією з перших цілей росіян. Це ключовий центр на півдні України, який окупанти розглядали як рубіж наступу на Одесу. В лютому-березні війська рф обстрілювали місто й намагалися прорватися в нього, але їх відтіснили. 19 березня окупанти відступили від Миколаєва у напрямку Херсона.

24 березня голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім повідомив, що ворога до кордону з Херсонською областю. За спротив російській агресії 24 березня 2022 року президент Володимир Зеленський надав Миколаєву звання міста-героя.

Битва за столицю та звільнення Київщини

Фото: Генштаб ЗСУ

24 лютого 2022 року російська армія вирушила на Київ із Білорусі та з боку Чернігівської області, щоб оточити українську столицю. Паралельно з цим окупанти мали намір захопити Чернігів і Суми, чого так і не вдалося досягти.

Російські війська завдавали ударів по основних об'єктах, включаючи міжнародний аеропорт "Бориспіль", і захопили Гостомель Київської області і його аеродром, де висадили десант.

До кінця лютого Київ був частково оточений, проте росіяни не змогли взяти під контроль столицю України через проблеми з логістикою. Наземні сили ворога не могли перекинути паливо, боєприпаси та матеріали через забиті дороги. Це дало можливість захисникам України знищувати окупантів, які були розкидані по всьому північному фронту.

Запеклі бої довкола Києва точилися понад місяць. Однак 29 березня 2022 року міноборони рф заявило, що виводить свої війська з півночі України. Окупанти назвали це "жестом доброї волі".

2 квітня міноборони України повідомило про звільнення Київської області. Українська влада, країни Заходу і світові ЗМІ визнали перемогу України у битві за Київ.

Ефективний спротив дав можливість Україні виграти час, підтягнути резерви, запустити процес отримання міжнародної допомоги. Повномасштабна російсько-українська війна перейшла у нову фазу.

Затоплення крейсера рф “Москва”

Фото з відкритих джерел

13 квітня Україна двома ракетами "Нептун" потопила флагман Чорноморського флоту рф — крейсер "Москва". Ворог визнав це лише за добу, спершу повідомивши про пожежу та пошкодження. Лише потім  росіяни сказали, що корабель затонув. Точну кількість загиблих російських моряків досі приховують.

Вартість крейсера "Москва" оцінювали в 750 млн доларів, під прикриттям його ППО було 5-6 російських кораблів у Чорному морі. Саме цей корабель на початку війни атакував острів Зміїний. Тоді ж прозвучала знаменита фраза українського прикордонника: "российский военный корабль, иди на х..".

Це вперше у новітній історії, коли флагманський корабель рф знищили. До цього подібне було під час російсько-японської війни. Ця подія стала величезною перемогою України, яка також засвідчила майстерність ЗСУ.

Звільнення острова Зміїний

Фото з відкритих джерел

Після того, як на початку війни острів Зміїний захопила росія, українські війська стали завдавати ударів у відповідь. ЗСУ завдавали ракетні удари по ворогу на острові й по катерах, які могли перевозити особовий склад.

Так, 2-3 травня у водах поблизу Зміїного ЗСУ знищили два російські катери типу "Раптор". На самому острові ударний безпілотний комплекс "Bayraktar" ліквідував російську ППО. А 7 травня український БПЛА уразив російський десантний катер "Серна" і два зенітних ракетних комплекси "Тор".

Вже 30 червня головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний повідомив, що противник залишив острів. "Не витримавши вогню наших артилерійських, ракетних та авіаційних ударів, окупанти залишили острів Зміїний", — написав він.

Звільнення острова стало ще одним кроком для убезпечення Одеси від російського вторгнення.

Звільнення Харківщини

Фото з відкритих джерел

Контрнаступом на Харківському напрямку керував генерал-полковник Олександр Сирський. Як писало The Washington Post, він почав планувати операцію ще навесні. Генерал помітив стратегічну вразливість росіян, але для її реалізації потрібно було відволікти ворога хибним ударом.

Українських військових зібрали в одному із сіл, де їм видали нові накази. Бійці повинні на високій швидкості в зухвалому та надсекретному контрнаступі атакувати в районі між кордоном з РФ та Ізюмом.

Спочатку бійці вважали наказ безглуздим. Однак після важких літніх втрат війська РФ були виснажені. До того ж успішно пройшла українська операція з дезінформації ворога. Публічно озвучувалися плани йти у наступ для визволення Херсона. рф перекинула туди свої сили й Харківська область стала вразливою.

6 вересня 2022 року українські війська висунулися в масштабний наступ у Харківській області й звільняли місто за містом. В результаті було деокуповано практично весь регіон. На цій ділянці фронту стався каскадний обвал оборони армії рф, окупанти спішно покидали свої позиції, залишаючи техніку.

Звільнення Херсона і правобережної України

Фото з відкритих джерел

24 лютого російські війська висунулися з окупованого Криму та швидко просувалися до Херсону. Вже 2 березня обласний центр було окуповано. Ворог зайняв місо на 8 місяців, однак вимушені були відступити під натиском ЗСУ.

Перед деокупацією українська армія методично завдавала ударів по логістичних маршрутах росіян. Під удар часто потрапляв Антонівський міст, який сполучав лівий і правий берег Херсонщини.

ЗСУ методично просувалися в напрямку до Херсона й 11 листопада увійшли до міста. Їх із радістю зустрічали місцеві жителі, а колаборанти ховались або тікали разом з росіянами. Окупанти пішли не лише з Херсона, а й з усієї правобережної частини України. Завдяки цьому росіяни не зможуть дістатися Одеси.

Початок контрнаступальних дій

Фото: Генштаб ЗСУ

10 червня президент України Володимир Зеленський підтвердив, що ЗСУ почали вести контрнаступальні дії. Про це він сказав під час спільної пресконференції у Києві разом із прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо.

"Контрнаступальні дії відповідні, відбуваються в Україні. На якій стадії — я не буду говорити детально. Вважаю, що ми це все будемо відчувати", — підкреслив глава держави.

Станом на зараз військове командування України офіційно підтвердило звільнення низки населених пунктів на Запорізькому і Донецькому напрямку. Зокрема йдеться про села Лобкове, Нескучне, Благодатне, Сторожове, Новодарівка, Макарівка, Рівнопіль та інші.

Допомога союзників

Створення групи допомоги Україні у форматі "Рамштайн"

Фото з відкритих джерел

22 квітня 2022 року голова Пентагону, Секретар оборони США, Ллойд Остін запросив представників 40 держав-союзників зустрітися в Німеччині. Темою для обговорення була довгострокова допомога Україні у сфері безпеки під час війни з рф. Міністри оборони та старші генерали країн НАТО та інших держав прийняли запрошення.

Перше засідання новоутвореної проукраїнської коаліції відбулося 26 квітня на контрольованій США авіабазі "Рамштайн" у Німеччині. Перемовини тривали сім годин.

Українську делегацію очолив Міністр оборони України Олексій Резніков. За столом переговорів він зайняв місце поруч із головуючим Ллойдом Остіном. Після закінчення зустрічі Остін заявив, що НАТО та союзники намагатимуться допомогти Україні з найнеобхіднішим якомога швидше.

Під час тієї зустрічі понад 30 країн зголосилися виділити більш за 5 мільярдів доларів США. Тоді ж сторони домовилися про організацію "Контактної групи з питань оборони України". Учасники зустрічатимуться щомісяця — онлайн чи наживо.

Станом на зараз відбулося вже 13 засідань групи "Рамштайн. Під час останньої (15-16 червня) про постачання озброєння та іншу допомогу оголосили Канада, США, Британія, Данія, Італія, Норвегія, Німеччина, Швеція, Іспанія, Данія та Нідерланди. Зокрема, йдеться про системи ППО, ракети, танки, броньовані машини, розвідувальні та ударні безпілотники, боєприпаси, обслуговування техніки та тренування військових.

Закон США про ленд-ліз для України

Фото з відкритих джерел

9 травня президент США Джозеф Байден підписав “Закон про ленд-ліз на захист демократії в Україні 2022 року”. Після цього юридичний механізм, який з 1941 року не запускався для жодної з країн у світі, перебуває у “бойовій готовності”.

Суть закону можна звести до простої тези: президент США може уповноважити уряд надавати в борг або давати в оренду засоби оборони Україні та іншим країнам Східної Європи, які постраждали від вторгнення рф в Україну. Це необхідно, щоб допомогти зміцнити обороноздатність цих країн і захистити цивільне населення. Програма діє до 30 вересня 2023 року з правом продовження.

Закон дозволяє значно спростити бюрократичний процес, яким зазвичай супроводжується продаж зброї. У цьому випадку американські озброєння можна буде здавати Україні та іншим країнам Східної Європи в оренду.

Оскільки ленд-ліз – це не зовсім безоплатна допомога, поки що його не використовують. Наразі Україна отримує безпекову та оборонну допомогу за трьома програмами, які передбачають безплатне постачання зброї та обладнання для ЗСУ.

Україна отримала системи HIMARS

Фото з відкритих джерел

1 червня 2022 року президент США Джо Байден підтвердив, що Сполучені Штати надають Україні системи реактивного залпового вогню HIMARS та боєприпаси до них. "Новий пакет (оборонної допомоги) озброїть Україну новими можливостями та передовою зброєю, включно із системами HIMARS", - йшлося у повідомленні.

І вже 23 червня 2022 року міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, перші HIMARS вже прибули. "HIMARS прибули в Україну. Дякую моєму американському колезі та другу главі Пентагону Ллойду Дж. Остіну III за ці потужні інструменти!", — зазначив міністр.

У жовтні того ж року Резніков заявив, що ЗСУ отримали нову партію американських РСЗВ. "4 додаткових HIMARS від наших партнерів прибули! Дякую Джо Байдену, Ллойду Остіну та американському народу. Час HIMARS: добрий час для українців і поганий час для окупантів. Чудові новини напередодні зустрічі у форматі Ramstein 6, куди я збираюся завтра", – написав він.

Україна почала отримувати західні танки 

Танк Leopard 2 A5. Фото з відкритих джерел

11 січня 2023 року у Львові президент Анджей Дуда заявив, що Польща вирішила передати Україні роту танків Leopard 2 у рамках формування "танкової" коаліції. Вже 24 лютого прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, про отримання перших "леопардів", які стануть на озброєння ЗСУ.

"Рік тому танки заїхали в Україну, щоб позбавити українців свободи. Сьогодні в Україну також заїхали танки, однак для того, щоб свободу захистити. Перші 4 танки Leopard 2, надані партнерами, зустріли разом із прем’єр-міністром Польщі Матеушем Моравецьким", – зазначив прем'єр. 9 березня стало відомо про відправку Польщею ще 10 Leopard 2.

Не відстає у танкових поставках і Німеччина. 25 січня 2023 року уряд країни погодив передачу танків Leopard 2 Україні та погодив реекспорт таких танків з третіх країн. А в березні міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що  Україна отримає 21 танк Leopard 2 в модифікації A6. Серед інших постачальників "леопардів" для ЗСУ є Португалія, Канада, Іспанія.

Окрім "леопардів" на озброєнні ЗСУ також перебувають британські Challenger 2. Про це 28 березня повідомив Олексій Резніков. “Було приємно кататися на першому українському ОБТ Challenger 2. Такі танки, поставлені Великою Британією, нещодавно надійшли до нашої країни”, — написав він.

В у травні Британія повідомила, що всі обіцяні танки вже знаходяться в Україні. "Я знаю, що всі наші танки прибули до України… вони всі перебувають там. На них провели навчання і тут (у Британії), і потім в Україні. Я знаю, що українські війська використовують їх", — розповів міністр оборони Британії Бен Воллес.

Україна отримала системи ППО Patriot

Фото з відкритих джерел

Про ці системи Україна просила від початку повномасштабного вторгнення РФ. Ще у квітні 2021-го, голова Офісу президента Андрій Єрмак закликав Сполучені Штати розмістити ці системи в Україні. Однак Білий Дім прийняв рішення значно пізніше — 21 грудня 2022 року. Тоді у СЩА підтвердили, що планують передати Україні систему Patriot.

"Президент США Джо Байден оголосить новий значний пакет на майже 2 мільярди доларів допомоги Україні у сфері безпеки. Він міститиме дуже важливу нову здатність: ракетну батарею Patriot. Вона стане критично важливим активом для захисту українського народу від варварських нападів росії на критичну інфраструктуру”, — зазначили у Білому домі

19 квітня міністр оборони Олексій Резніков підтвердив, що перші системи ППО Patriot з Німеччини прибули до України. "Сьогодні наше прекрасне українське небо стає більш безпечним, тому що в Україну прибули системи ППО Patriot. Наші ППО максимально швидко їх освоїли. І наші партнери дотримали слова", — написав Резніков. Згодом прибули ще два комплекси Patriot від США та Нідерландів.

У ЗСУ з’явились далекобійні ракети Storm Shadow

Фото з відкритих джерел

11 травня 2023 року Велика Британія підтвердила передачу Україні крилатих ракет Storm Shadow авіаційного базування. Заявлена дальність пуску цієї крилатої ракети складає понад 250 кілометрів.

Державний секретар з питань оборони Бен Воллес  заявив, що ракети “дозволять Україні відкинути російські сили, які перебувають на українській суверенній території”. Також, він сказав, що Британія прийняла це рішення після того, як Росія “продовжила йти темним шляхом”, атакуючи цивільну інфраструктуру в Україні.

24 травня міністр оборони України Олексій Резніков оприлюднив листівку з фронтовим літаком-розвідником Су-24МР, на якому, ймовірно, встановлена крилата ракета Storm Shadow.

Відтоді ЗСУ неодноразово застосовувала британські ракети у боротьбі проти окупантів. Так, 2 червня ракети прорвалися крізь протиповітряну оборону окупантів та поцілили по морському порту в Бердянську. Росіяни використовують це місце для доставки морем боєприпасів та іншого військового майна.

Також у зоні ураження Storm Shadow опинились окуповані об'єкти на Луганщині: колишній Машинобудівний завод “100”, завод імені Жовтневої революції, фабрика "Глорія Джинс" та заводу "Луганськцентрокуз". У цих будівлях росіяни облаштовували військові бази та склади з боєприпасами.

Більшість з цих об’єктів перебувають за межами дальності ураження іншого озброєння, яке мають ЗСУ, зокрема HIMARS. Тому, скоріш за все, у зазначених випадках попрацювати саме британські Storm Shadow.

"У нас була нагода потиснути руки пілотам, які були навчені у Великій Британії та вже успішно застосовують зброю під назвою Storm Shadow", — повідомив міністр оборони Олексій Резніков під час брифінгу.

Політичні досягнення

Україна отримала статус кандидата на вступ до Євросоюзу

Фото з відкритих джерел

23 червня 2022 року лідери 27-ми країн-членів ЄС ухвалили рішення про надання Україні статусу кандидата на членство в Європейському Союзі.

Це історичне рішення, яке фактично підтверджує, що велика родина країн ЄС бачить Україну своєю невід'ємною частиною.

"Європейська рада щойно вирішила надати статус кандидата в ЄС для України та Молдови. Історичний момент. Сьогодні вирішальний крок на вашому шляху до ЄС. Вітаю Володимира Зеленського та Маю Санду та народи України і Молдови. Наше майбутнє разом", - написав президент Європейської ради Шарль Мішель.

ЄС не визначив точну дату, до якої Україна має довести здатність проводити реформи. Для цього в Україні мають завершитися бойові дії, тому термін може бути, і найімовірніше буде продовжений.

Підписання зернової угоди

Фото з відкритих джерел

Блокування росією українського зерна в портах поставило під загрозу продовольче забезпечення 1,7 мільярда людей у світі. Тому Туреччина активізувала контакти з росією та Україною щодо створення безпечного коридору в Чорному морі. Зокрема виступила ініціатором проведення переговорів у Стамбулі.

В результаті переговорів  22 липня 2022 року Україна, Туреччина та ООН  у Стамбулі підписали угоду щодо розблокування портів та вивезення українського зерна. Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН також підписала росія.

Документ підписали міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, міністр оборони Туреччини Хулусі Акар та генсек ООН Антоніу Гутерреш. Від рф угоду підписав міністр оборони Сергій Шойгу.

Перший термін дії угоди складав 120 днів. Згодом її кілька разів продовжували. Попри неодноразові погрози рф розірвати домовленості, й станом на зараз зернова угода продовжує діяти.

Також угода передбачає створення інспекційні групи та спільного координаційного центру. До нього входять представники ООН, а також, ймовірно, військові представники України, Туреччини та рф. При цьому Україні не буде потрібно займатися розмінуванням українських портів — вантажні судна можуть проходити безпечними коридорами.

Ухвалення резолюції про створення спецтрибуналу для вищого керівництва рф та Білорусі

Фото з відкритих джерел

19 січня 2023 року Європейський парламент ухвалив резолюцію на підтримку дії зі створення міжнародного трибуналу для притягнення до відповідальності всіх, хто винний у злочині агресії проти України. За ухвалення резолюції проголосували 472 депутати, проти – 19, утрималося – 33.

"Наслідки війни Росії проти України величезні. Вбиті діти, жінки, чоловіки. Сім'ї розбиті. Зруйновані лікарні. Зруйновані будинки. Зруйновані школи. Сьогодні Європарламент закликає до термінового створення спеціального міжнародного трибуналу. Воєнні злочинці повинні бути притягнуті до відповідальності. Негайно", – написала голова Європарламенту Роберта Мацолла.

Спецтрибунал має доповнювати зусилля Міжнародного кримінального суду (МКС) та його прокурора з розслідування звинувачень у геноциді, воєнних злочинах та злочинах проти людства, що були скоєні в Україні. Трибунал також має тісно співпрацювати з МКС та розміщуватися у Гаазі.

Окремим пунктом резолюція наголошує на необхідності розслідування та засудження діяльності “нелегітимного лідера Білорусі” Олександра Лукашенка. Причина — надання дозволу використовувати територію Білорусі для здійснення акту агресії проти третьої країни. Це кваліфікується як злочин агресії, відповідно до Римського статуту.

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі ордер на арешт Путіна

Фото з відкритих джерел

17 березня Палата досудового провадження II Міжнародного кримінального суду в п'ятницю видала ордери на арешт президента росії Владіміра Путіна у зв'язку із ситуацією в Україні. Також МКС видав ордер на арешт уповноваженої президента рф з прав дитини Марії Львової-Бєлової.

Путіна та Львову-Бєлову підозрюють у скоєнні воєнного злочину незаконної депортації та переміщення дітей з окупованих районів України до Російської Федерації, що відбувалось щонайменше з 24 лютого 2022 року.

Це рішення привітав президент України Володимир Зеленський. "Сьогодні маємо вагоме рішення міжнародної юстиції. У справі, у якій є реальна перспектива. Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна. Історичне рішення, з якого почнеться історична відповідальність", - зазначив глава держави.

Парламентська асамблея ОБСЄ визнала росію країною-спонсором тероризму

Фото: Facebook/ Євгенія Кравчук

4 липня Парламентська асамблея ОБСЄ визнала росію країною спонсором тероризму. Також ПВК "Вагнер" було визнано терористичною організацією.

 У підсумковій декларації йдеться, що дії ПВК "Вагнер" від імені російського уряду можуть бути справедливо охарактеризовані як терористичні. Наголошується, що Путін особисто визнав, що "вагнерівці" були повністю фінансовані державою.

Держави-члени ОБСЄ мають вжити заходів проти ПВК "Вагнер" та її афілійованих та правонаступницьких структур. У тому числі шляхом оголошення їх терористичною організацією.

Крім того, ПА ОБСЄ в документі закликає держави-членів посилювати міжнародні норми, які чітко визнають терористичний характер ПВК "Вагнер" та її дій. А також відповідальність рф як держави-спонсора цієї терористичної організації. Також наголошується неприпустимість залучення таких суб'єктів у міждержавні відносини.

Нагадаємо, очільник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов вважає, що російське суспільство дозріло до громадянської війни.

Головне