22 роки трагедії 11 вересня у США: що варто знати про найбільший теракт в історії людства та його наслідки

22 роки трагедії 11 вересня у США: що варто знати про найбільший теракт в історії людства та його наслідки

11 вересня виповнюється 22 роки з моменту найбільшої трагедії в новітній історії США. Цього дня 2001 року захоплені терористами-смертниками пасажирські літаки врізалися в будівлі Всесвітнього торгового центру в американському Нью-Йорку. Тоді загинули майже 3 тисяч осіб і понад 6 тисяч отримали поранення. Серед загиблих — щонайменше 12 українців.

Фахівці й зараз продовжують ідентифікувати останки загиблих того страшного дня. Детальніше про одну з найтрагічніших сторінок в історії США і наслідки цього теракту — в матеріалі "Ми-Україна".

Як все було: хронологія подій 11 вересня

Руїни Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку. Фото з відкритих джерел

Група із 19 терористів захопила чотири пасажирські лайнери над східним узбережжям США. Літаки вилетіли з аеропортів у північно-східній частині країни й прямували до Каліфорнії.  

За допомогою цих літаків терористи розраховували уразити важливі будівлі в Нью-Йорку та Вашингтоні. Кожна група мала щонайменше одного члена, який пройшов початкову льотну підготовку.

Два літаки в результаті врізалися у вежі Всесвітнього торгового центру. Перший лайнер врізався в Північну вежу о 08.46 ранку за місцевим часом, другий – в Південну вежу в 09.03 ранку. Всередині будівель спалахнула пожежа. Через це частина людей втратила можливість залишити будівлі.

Приблизно через дві години вогонь розплавив опорні сталеві конструкції, через що будівлі просто впали. 110-поверхові хмарочоси стали могилою для тисяч невинних людей.

О 09.37 ранку третій літак врізався в будівлю Пентагону – будівлю міністерства оборони США, що розташована біля Вашингтона. Це призвело до часткової руйнації західної частини штаб-квартири відомства.

Місце удару літака в будівлю Пентагону. Фото з відкритих джерел

Пасажири та команда четвертого авіалайнера, довідавшись про долю інших літаків, спробували знешкодити терористів.  В результаті лайнер впав у безлюдному полі поблизу містечка Шанксвілл, що в штаті Пенсильванія. Передбачається, що цей літак мав врізатися у будівлю Капітолія у Вашингтоні.

11 вересня 2001 року в будівлях Всесвітнього торгового центру перебувало понад 17 тисяч осіб. У Північній вежі ніхто не вижив, хто був вище місця удару літаком. А в Південній вежі з поверхів вище місця удару змогли врятуватися 18 людей.

Пожежник дивиться на руїни Південної вежі ТРЦ. Фото з відкритих джерел

Загалом жертвами терактів у Нью-Йорку стали громадяни 77 держав, зокрема України. Близько 12 наших земляків загинули від ударів по ТРЦ. Також загинув 441 співробітник екстрених служб, які провадили ліквідацію наслідків теракту. На борту чотирьох викрадених літаків знаходилися 246 пасажирів і членів екіпажу. Всі вони загинули. Наймолодшою пасажиркою була дворічна Крістін Лі Генсон.

Національний меморіал 11 вересня. Фото з відкритих джерел

Територію після падіння веж-близнюків розчищали півтора року. Будівлю Пентагону було відремонтовано протягом року після теракту. Тепер на місці веж-близнюків розташовується реконструйований One World Trade Center, урочисте відкриття якого відбулося 3 листопада 2014.

Історії тих, кому пощастило вижити

Дженіс Брукс. Фото з відкритих джерел

На сайті Since 9/11, присвяченому трагедії 11 вересня опубліковані розповіді людей, які змогли вижити під час теракту. Серед них була й Дженіс Брукс, яка працювала персональним консультантом на 84 поверсі Південної вежі Всесвітнього торгового центру.

На робочому місці вранці 11 вересня жінка почула дивний звук. З будівлі навпроти почали розлітатися папери, а хтось із людей крикнув: “Біжіть!”. Вона не одразу зрозуміла, що відбувається. Дженіс зателефонувала своєму начальнику в Лондон, щоб попросити залишити робоче місце.

Начальник сказав якомога швидше залишити офіс, тому що в Північну вежу врізався літак. Він дізнався про це з новин, які вже лунали по всьому світу.

Дженіс спустилася вниз на 12 поверхів, але гучномовцями всім наказали повертатися на робочі місця. Дівчина почала підійматися, а коли дійшла до вхідних дверей на свій поверх, літак врізався в будівлю.

Моментально зруйнувалися шість поверхів корпусу. У хаосі та диму люди намацали двері до інших сходів, оскільки перші були зруйновані, і побігли ними донизу. На першому поверсі Дженіс зустріли рятувальники.

Брокер Рон Ді Франческо працював у Південній вежі. Вранці 11 вересня він перебував на робочому місці на 84-му поверсі будівлі. Коли чоловік побачив дим у сусідньому хмарочосі, то одразу вирішив покинути вежу.

Рон Ді Франческо. Фото з відкритих джерел

Він вийшов на сходи, а вже через кілька хвилин літак врізався у Південну вежу. Зустрічні люди переконали його йти нагору, бо на нижніх поверхах була сильна пожежа. Але на дах так і не вдалося потрапити через заблоковані двері.

Після цього Рон спробував іще раз спуститися вниз. Йому вдалося пробратися крізь полум’я і залишити будівлю, яка через кілька хвилин почала руйнуватися.

Чоловік знепритомнів, а прокинувся вже в лікарні з численними опіками й переломом хребта. Він став останньою людиною, яка встигла залишити Південну вежу до обвалення.

Паскаль Буззелі. Фото з відкритих джерел

Більше пощастило Паскалю Буззелі, який був інженером-конструктором у Північній вежі. 11 вересня він підіймався на ліфті на 65-й поверх і побачив людей, які панікували. А через кілька хвилин і сам Буззелі разом з колегами кинулися до сходів, щоб спуститися вниз.

Чоловік встиг досягти рівня 22-го поверху, коли будівля почала руйнуватися. Буззелі впав разом з вежею і став одним із двох людей, які вижили в таких обставинах. У Паскаля була зламана нога, кілька опіків і подряпин, але на диво, крім цього він не мав інших травм.

Боротьба з тероризмом: наслідки теракту 11 вересня

Американські війська в Афганістані. Фото з відкритих джерел

У теракті звинуватили терористів "Аль-Каїди" на чолі з Усамою бен Ладеном. Усі 19 смертників, які викрали літаки, були пов'язані з цією організацією. 15 з них виконавців були земляками бен Ладена з Саудівської Аравії, двоє – з ОАЕ, один – з Єгипту, і ще один – з Лівану. Усі вони пройшли курси навчання у приватних льотних школах у США.

Та й сам бен Ладен не заперечував відповідальність "Аль-Каїди". Мотивом цього злочину він назвав підтримку США Ізраїлю, присутність американських військ у Саудівській Аравії та санкції проти Іраку. На той час "терорист №1" перебував в Афганістані під захистом талібів, які правили в країні з 1996 року. "Талібан"відмовився передавати його Америці. Це стало початком довгої та виснажливої війни.

Президент США Джордж Буш під час звернення в Конгресі, 20 вересня 2001 року. Фото з відкритих джерел

Після відмови талібів добровільно видати Бен Ладена президент США Джордж Буш оголосив війну тероризму. У жовтні 2011 року війська США увійшли на територію Афганістану. Метою американців була війна з талібами, які переховували представників "Аль-Каїди" та перетворення Афганістану на прозахідну країну.

Бен Ладена ліквідували американські спецпризначенці у травні 2011 року в Пакистані, куди він виїхав з Афганістану й переховувався від західної розвідки. Під час операції "Спис Нептуна" спецпідрозділи ВМС США спільно з ЦРУ атакували сховище бен Ладена в місті Абботтабад. Лідер “Аль-Каїди” був убитий в ході штурму, після упізнання його тіло було скинуте в море на території Афганістану.

Будинок, де переховувався Усама Бен Ладен. Фото з відкритих джерел

Сполучені Штати послабили позиції "Талібану" й сприяли перемозі в Афганістані демократичних проамериканських сил. США пообіцяли підтримувати демократію і знищити терористичну загрозу в цій країні. Однак ця обіцянка коштувала Вашингтону майже 20 років перебування американських військових в Афганістані.

Лише 30 серпня 2021 року американці остаточно залишили територію цієї країни. Президент США Джо Байден оголосив, що "війна в Афганістані завершилася". А вже через декілька днів  "Талібан" повністю контролював країну.

За підрахунками ВВС, від початку війни проти "Талібану" в 2001 році загинуло понад 3500 військових коаліційної армії, з яких більше ніж 2300 були американцями. Ще 20 660 військових США були поранені в бою.

Нагадаємо, “Ми-Україна” зробив підбірку найбільш масштабних злочинів проти людства ХХ-ХХІ століть, які сьогодні повторюють рашисти.

Головне