Дослідники представили перший у світі ядерний годинник, ключовим елементом у розробці якого стало використання торію-229.
Як пише Interesting Engineering, на відміну від атомних годинників, які використовують коливання атомів, ядерні - базуються на сигналах з ядра атома. Цей підхід обіцяє вищу точність, оскільки ядро менш чутливе до зовнішніх завад, таких як розсіяні магнітні поля.
Провідним елементом у розробці стало використання торію-229. Цей ізотоп унікальний тим, що його ядру потрібен менший енергетичний стрибок, ніж будь-якому іншому відомому атому. Це дозволяє використовувати ультрафіолетове світло замість високоенергетичних рентгенівських променів, що робить створення таких годинників технічно можливим.
"Рівень енергії ядерних годинників тісно пов'язаний з сильними силами в ядрі, тоді як атомні годинники в основному залежать від електромагнітних сил. Таким чином, порівняння ядерних і атомних годинників може забезпечити чутливі тести для фундаментальної фізики", - пояснив фізик Цзюнь Йє.
Хоча повністю функціонуючий ядерний годинник ще не зібрано, дослідники вже мають усі необхідні компоненти. Зараз команда зосереджена на більш точному вимірюванні частоти енергетичного стрибка в ядрі торію.
Над розробкою працюють дослідники з JILA, спільного інституту Національного інституту стандартів і технологій (NIST) та Університету Колорадо в Боулдері. Потенційно, такий надточний ядерний годинник зможе покращити роботу глобальних систем позиціонування (GPS), цифрового зв'язку та швидкості інтернету. На додачу, вони відкривають нові можливості для фундаментальних досліджень у фізиці.
Як писав "Ми-Україна" раніше, Китай анонсував запуск першої в світі АЕС з торієвими реакторами.