Згасла зірка вибухне з такою силою, що засяє яскравіше за Полярну

Згасла зірка вибухне з такою силою, що засяє яскравіше за Полярну

Астрономи всього світу чекають на майже унікальне космічне явище - колись померла зірка вибухне з такою силою, що ненадовго засяє яскравіше за Полярну. Подіне явище відбувається приблизно раз на 80 років, пише Space.com.

Ця зірка розташовується у сузір'я Corona Borealis, що за 3000 світлових років від Землі. 

"Зірковий "труп" востаннє спалахував майже 80 років тому і не засяє ще 80 років, що робить цю подію майже унікальною у житті", - наголошує видання.
 
Залишки померлої зірки - білого карлика T Cor Bor - поглинають матерію з сусіднього червоного гіганта. Коли накопичена маса досягає критичного рівня, відбувається термоядерний вибух, який тимчасово перетворює її на одну з найяскравіших зірок нічного неба.

"Ми знаємо, що вона вибухне - це абсолютно очевидно", - наголосив професор Едвард Сіон з Університету Вілланова.

Астрономи вже помітили характерне зниження яркості зірки, яке передувало її попередньому вибуху та спалаху в 1946 році.

Для спостереження за очікуваним явищем вже долучено численні наземні та космічні телескопи, включаючи гамма-телескоп NASA Fermi, який щоденно стежить за T Cor Bor. Науковці розраховують отримати цінні дані про температуру матерії одразу після вибуху та швидкість її розсіювання від білого карлика.

"Астрономи також хочуть дізнатися більше про те, як ударні хвилі проноситимуться через космос у моменти після вибуху, особливості якого не дуже добре вивчені", - йдеться у тексті.

Як писав "Ми-Україна" раніше, капсула SpaceX Crew Dragon, яка має забрати з Міжнародної космічної станції двох американських астронавтів, які застрягли там через несправність космічного апарату Starliner компанії Boeing, 29 вересня ввечері пристикувалась до МКС. При цьому Суніта Вільямс та Баррі Вілмор додому раніше наступного року все одно не потраплять. 

Головне