Кількість нових випадків ВІЛ опустилась до найнижчого рівня з кінця 1980-х років. Про це у звіті за 2023 рік повідомила Об’єднана програма ООН з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС), пише MedicalXpress.
Фахівці підрахували, що за підсумками минулого року у світі було зафіксовано близько 1,3 мільйона нових випадків інфікування. Від захворювань, пов'язаних зі СНІДом за звітний період померло близько 630 000 людей – найменше з 2004 року, коли цей показник сягнув 2,1 млн.
Тим не менше, попри те, що кількість нових випадків ВІЛ у 2023 році знизилася до 1,3 мільйона, цей показник все ще втричі перевищує рівень, необхідний для подолання СНІДу як загрози громадському здоров'ю до 2030 року, як це планували в ООН.
В ЮНЕЙДС пояснили, що головним чином прогрес у цьому питанні був досягнутий завдяки антиретровірусній терапії. Проте з майже 40 мільйонів ВІЛ-позитивних людей у світі близько 9,3 мільйона все ще не отримують лікування.
"Прогрес зумовлений досягненнями в біомедицині, захисті прав людини та громадській активності", – зазначила заступниця директора програми Крістін Стеглінг.
Попри загальну позитивну тенденцію ситуація залишається неоднорідною, у Східній Європі та на Близькому Сході кількість нових випадків інфікування зростає. Експерти зафіксували зростання числа випадків зараження у 28 країнах у 2023 році.
В ЮНЕЙДС зауважили, що доконтактна профілактика (PrEP) довела свою високу ефективність у запобіганні ВІЛ. Щоденний прийом цих таблеток знижує ризик інфікування через статевий контакт на 99%. Однак торік лише 15% людей, які потребують такої профілактики, мали до неї доступ. Ситуацію на додачу погіршують дискримінаційні закони, як-от антигейське законодавство в Уганді, що обмежує доступ до цього життєво важливого лікування.
Нагадаємо, щорічно 1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
Як писав "Ми-Україна" раніше, за минулий рік у світі зафіксовано 10,3 мільйона випадків захворювання на кір, що на 20% більше порівняно з попереднім роком,