Національний банк вперше провів в Україні дослідження щодо рівня фінансової грамотності серед учнів 10 класів.
Про це повідомляє пресслужба регулятора.
Опитування охопило 3139 учнів від 14 – 17 років із 97 шкіл у 19 областях і місті Києві. На момент дослідження більшості (54,8%) виповнилося 16 років. Стать: хлопці – 55,8%, дівчата – 44,2%.
Дослідження провели напередодні запровадження в школах обов’язкового предмета "Підприємництво і фінансова грамотність", який з 2025–2026 навчального року стане частиною програми восьмих, а згодом і дев'тих класів.
Під час дослідження учні виконували 21 кейсове завдання, створене за моделлю PISA, а також відповідали на анкету з 20 запитаннями, яка мала допомогти глибше зрозуміти чинники, що впливають на їхній рівень знань.
За даними опитування, середній рівень правильних відповідей становив 46,6%, що відповідає трьом балам за 12-бальною шкалою. У НБУ вважають, що це свідчить про початковий рівень фінансової грамотності в підлітків.
При цьому найкращі результати зафіксовали серед учнів Дніпропетровської області (57,4%), Івано-Франківської області (53,7%) та Києва (50,4%). Найнижчі - в Кіровоградській (37,4%), Миколаївській (39,7%) та Чернівецькій (41,4%) областях.
Також виявлено певну різницю між результатами дівчат (47,4%) і хлопців (45,6%), а також між міськими (48%) і сільськими школярами (40%).
При цьому, 90% правильних відповідей надали 0,3% опитаних (дівчата 0,4%, хлопці – 0,1%), а жодної правильної відповіді не надали 0,3% опитаних.
"Низький рівень фінансової грамотності особливо характерний для підлітків із родин із низьким соціально-економічним статусом. 100% правильні відповіді на всі запитання-кейси, що були представлені в опитуванні, не надав жоден підліток", - йдеться у дописі.
Фінансова грамотність у підлітків зростає завдяки спілкуванню з батьками про гроші та самостійне вивчення фінансової тематики через книги або Інтернет.
Більшість опитаних (77,6%) підтримують ідею впровадження предмета з фінансової грамотності у школах.
Проведення наступного етапу дослідження заплановано на 2027 рік, що дозволить порівняти динаміку змін і ефективність навчальної програми.
Як повідмоляв "Ми-Україна" раніше, Гарвардський університет подав федеральний позов проти адміністрації США після заморожування 2,2 мільярда доларів фінансування.