Серйозна загроза для людства: науковці змоделювали падіння астероїда на Землю

Серйозна загроза для людства: науковці змоделювали падіння астероїда на Землю

Вчені змоделювали можливе зіткнення астероїда Бенну із Землею та розповіли, які випробування чекають на людство.

Про це повідомляє Science Alert.

Хоча минуло багато часу з моменту останнього падіння великого астероїда на Землю, це не означає, що людство повністю захищене. Космічний простір переповнений небесними тілами, які можуть змінювати свої траєкторії та одного дня зіткнутися з нашою планетою.

Дата потенційного зіткнення Бенну із Землею

 

Одним із таких об’єктів є астероїд Бенну, який нещодавно став ціллю місії зі збору зразків. Є ймовірність, що у вересні 2182 року він може врізатися в Землю. Втім, цей ризик оцінюється як досить низький — 0,04% (1 шанс із 2700). Але навіть такий сценарій вимагає підготовки.

Щоб оцінити можливі наслідки, південнокорейські кліматологи проаналізували потенційний вплив цього астероїда. Відомо, що близько 66 млн років тому удар астероїда Чиксулуб спричинив масове вимирання динозаврів. Бенну значно менший (приблизно 500 метрів у діаметрі проти 10-15 кілометрів у Чиксулуба), але навіть він може серйозно змінити клімат.

Наслідки зіткнення

 

Згідно з розрахунками, після такого удару в атмосферу потрапить до 400 млн тонн пилу, що спричинить сильне похолодання, зміну хімічного складу повітря та зниження рівня фотосинтезу. Дослідження, проведене вченими Лан Даем і Акселем Тіммерманом з Національного університету Пусана, прогнозує падіння середньої температури Землі на 4°C та скорочення рівня опадів на 15%.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Астероїд 2024 YR4 наближається до Землі: названа дата потенційного зіткнення

Зміни в кліматі

 

Але найбільш руйнівними будуть не сам удар і вибух, а його довготривалі наслідки. Запилена атмосфера затінить Сонце, що порушить екосистеми. Озоновий шар може зменшитися на 32%, що відовідно загрожуватиме життю рослин та тварин. Наземні рослини значно постраждають через скорочення фотосинтезу на 20-30%, у свою чергу це спровокує кризу у сільському господарстві та продовольчому забезпеченні.

зміни в кліматі

Однак у цій ситуації є й несподіваний аспект: водорості у водоймах можуть не лише пережити катаклізм, а й навіть збільшити свою чисельність. Завдяки підвищеному рівню заліза в пилу, що залишиться після зіткнення, морські водорості, особливо діатомові, швидко відновляться та стануть джерелом їжі для зоопланктону, що може частково пом’якшити наслідки для харчового ланцюга.

Як часто Земля переживає подібні катастрофи, точно невідомо — ерозія та природні процеси стирають сліди стародавніх ударів. Але за підрахунками вчених, астероїди середнього розміру падають на нашу планету кожні 100-200 тисяч років. Це означає, що наші далекі предки, можливо, вже стикалися з такими випробуваннями, що могло навіть вплинути на еволюцію людства.

Як інформував "Ми-Україна" раніше, одразу три астероїди наближаються до Землі - у NASA прокоментували.

Головне