115-річна мешканка британського графства Суррей Етель Катерхем стала найстарішою людиною на планеті. Вчені вирішили назвати чотири звички, які можуть підвищити шанси дожити до старості в доброму здоров'ї.
Про це повідомляє Science Alert.
Рух
Регулярна фізична активність знижує ризик хвороб і сприяє довшому життю. Навіть звичайна щоденна ходьба в обсязі 75 хвилин на тиждень вже здатна додати два роки до тривалості життя. При цоьму надмірна малорухливість (наприклад, постійне сидіння) шкодить навіть за наявності тренувань. Експерти радять вставати щонайменше раз на пів години, більше ходити пішки, обирати сходи замість ліфта і навіть стояти в транспорті.
Раціон
Довгожителі зазвичай дотримуються здорового харчування: вживають більше овочів, фруктів, бобових, цільнозернових продуктів, горіхів. Водночас менше їдять червоного м’яса, солодощів і смаженого. Хоча радикальні дієти не є обов’язковими, помірність і балаанс в харчуванні демонструють кращі результати для тривалого життя.
Є також свідчення, що періодичне голодування або зменшення калорійності раціону сприяють оновленню клітин і позитивно впливають на метаболізм, хоча ці ефекти ще досліджуються на довготривалих вибірках.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З якого віку організм починає "сипатися": перші сигнали старіння
Сон
Регулярний та якісний сон напряму впливає на тривалість життя. Люди з постійним графіком сну мають значно нижчий ризик ранньої смерті. Збій біологічних ритмів — зокрема через нічну роботу або безсоння може спричиняти серйозні порушення здоров’я. Фахівці радять дотримуватись нічного відпочинку в межах 7–9 годин.
Стрес
Хронічний стрес (особливо в дитинстві) підвищує ризик серйозних захворювань на пенсії. Водночас люди, які розвивають психологічну стійкість, краще протистоять викликам і мають вищі шанси на довге життя. У цьому можуть допомогти йога, медитація, а також підтримка з боку рдини, друзів і соціальних груп.
Втім не можна не згадати про спадковість. Близько третини факторів пов’язані з генетикою. Наприклад, сестра Етель Катерхем прожила 104 роки. Втім, навіть за наявності "генів довголіття" - це не гарантія: дві її доньки пішли з життя у віці 71 і 83 років.
Як писав "Ми-Україна" раніше, вчені навчилися розпізнавати хворобу Паркінсона по голосу ще до появи тремору .