Повний Місяць 12 травня: коли зійде Квіткова "мікроповня" над Україною

Повний Місяць 12 травня: коли зійде Квіткова

Повний Місяць травня, відомий як Квіткова повня, сьогодні ввечері прикрасить небо України. Це явище відбудеться 12 травня о 19:56 за Києвом. Сьогоднішній повний Місяць є третьою поспіль "мікроповнею" у цьому році. 

Повня у травні: чим особлива

Як пише Space.com, через перебування в апогеї своєї орбіти, Місяць сьогодні виглядатиме приблизно на 14% меншим і на 30% менш яскравим порівняно із "суперповнею" — явищем, коли природний супутник Землі знаходиться на мінімальній відстані від нашої планети.

12 травня Місяць опиниться в межах сузір'я Терезів, хоча розташування буде поблизу межі зі Скорпіоном. Це означає, що під час повні поруч із Місяцем можна буде побачити такі зорі, як Зубен Ельгенубі (альфа Терезів) і Антарес (альфа Скорпіона).

Повний Місяць, що спостерігатиметься сьогодні, буде приблизно на 5% меншим, ніж середній повний Місяць, хоча неозброєним оком ця різниця буде малопомітною.

Квіткова повня 2025: коли і як спостерігати в Україні

Найкращі умови для спостереження Квіткової повні в Україні будуть сьогодні ввечері після заходу сонця. Місяць підійматиметься над горизонтом, набуваючи яскравого сріблястого відтінку.

За умов відсутності хмарності, можна буде побачити деталі місячної поверхні - кратери та місячні моря - навіть без спецобладнання. 

Чому "Квіткова повня"

Травнева повня отримала свою назву "Квіткова" через рясне цвітіння, яке припадає на цей час року в Північній півкулі. Це період, коли природа буквально вибухає барвами: розквітають яблуні, бузок, конвалії, і земля вкривається квітковим килимом.

У різних культурах ця повня мала свої назви:

  • кельти називали її Яскравою,
  • китайці - Драконячою,
  • народ черокі - землеробською,
  • у південній півкулі, де в травні починається зима, повню могли наректи Морозною.

Під час сходження над горизонтом Місяць може набувати жовтуватого або оранжевого відтінку. Це пояснюється тим, що світло, відбите від місячної поверхні, проходить через більший шар атмосфери Землі, коли Місяць знаходиться низько над горизонтом. Цей процес розсіює блакитні хвилі світлового спектру, пропускаючи червоні та жовті.

Як писав "Ми-Україна" раніше, 10 травня радянський венеріанський зонд "Космос-482" зійшов з орбіти та впав на Землю.

Головне