Понеділки шкодять здоров'ю: що показали дослідження науковців

Понеділки шкодять здоров'ю: що показали дослідження науковців

Тривога в понеділок залишає сліди стресу в організмі до двох місяців, при цьому цей ефект спостерігається навіть у пенсіонерів. Про це йдеться у новому дослідженні, опублікованим у журналі Journal of Affective Disorders, пише Independent.

Вчені встановили, що понеділки викликають унікальний довготривалий стрес у всьому організмі, що впливає на здоров'я серця. При цьому ефект "тривожного понеділка" відчувають навіть люди, які вже не працюють. Це пояснюється тим, що людський організм буквально запрограмований боятися початку тижня і ставить під сумнів припущення, що справа лише в стресі на робочому місці.

Вивчивши 3500 людей, вчені з Університету Гонконга з'ясували, що стрес від початку тижня залишається в організмі набагато довше, ніж вважалось. У тих, хто відчував тривогу по понеділках, рівень гормону стресу кортизолу в волоссі підвищувався на 25% і цей ефект тривав мінімум два місяці.

Вчені дослідили, що саме по понеділках кількість серцевих нападів зростає на 20%.

"Зростання серцево-судинних захворювань по понеділках навряд чи є випадковим явищем", - кажуть автори дослідження.

Хронічний стрес від понеділків: підвищує артеріальний тиск, порушує роботу серця, знижує імунітет, а також може призвести до діабету. 

Чому наш організм так реагує на перший день тижня? - Справа в особливій системі - гіпоталамо-гіпофізарно-наднирниковій вісі. Вона керує гормонами стресу.

"У деяких людей перехід на новий тиждень запускає біологічний каскад, який триває місяцями. Справа не в роботі, а в тому, наскільки глибоко понеділки вкорінилися в нашій фізіології стресу", - пояснює авторка дослідження Тарані Чандола.

Цікаво, що, як показало дослідження, на людей впливають не лише особисті понеділки, а і соціальні ритми. Коли все суспільство "вмикає" понеділковий режим, наш організм автоматично слідує цьому ритму.

Як полюбити понеділки: поради від дослідників

 

  • Готуйтеся з вечора неділі - лягайте спати вчасно, приготуйте все необхідне;
  • Зробіть понеділок приємнішим - заплануйте щось хороше на ранок;
  • Практикуйте розслаблення особливо в кінці вихідних;
  • Обмежте негативні новини в понеділок ранком;
  • Діліться проблемами з рідними, а при постійному стресі - звертайтесь до лікаря.

Як писав "Ми-Україна" раніше, вчені пояснили, чому з віком час минає швидше.

Головне