Нове дослідження показало, що безполуменеві ароматичні свічки можуть спричиняти таке ж забруднення повітря в приміщенні, як і вихлопи дизельних двигунів чи випаровування від газових плит.
Про це інформує Science Alert.
Вчені з США та Німеччини з’ясували, що терпени - леткі органічні сполуки, які містяться у воскових розплавах та інших ароматичних продуктах — взаємодіють із озоном, утворюючи величезну кількість наночастинок.
Хоча їхній вплив на здоров’я ще не до кінця вивчений, проте відомо, що ці частинки настільки малі, що можуть легко проникати в легені. Раніші дослідження пов’язували подібні аерозолі з кардіореспіраторними захворюваннями.
Як проводилось дослідження?
"Щоб зрозуміти, як повітряні частинки утворюються в приміщенні, вам потрібно виміряти найменші наночастинки - до одного нанометра", — пояснив інженер-будівельник Брендон Бур із Університету Пердью.
За його словами, саме в цьому масштабі можна спостерігати початкові стадії утворення частинок - коли ароматичні сполуки вступають у реакцію з озоном, формуючи крихітні молекулярні кластери, які швидко змінюються, розширюються і розповсюджуються в повітрі.
Для дослідження цих мікроскопічних частинок науковці використали спеціальне високоточне обладнання - сканувальну систему вимірювання рухливості частинок (PSMPS) та часопролітний мас-спектрометр реакції переносу протону (PTR-TOF-MS).
Часто вважається, що ароматизовані розплави безпечніші за звичайні свічки, оскільки не утворюють відкритого вогню чи кіптяви. Однак результати дослідження свідчать, що вони можуть бути не менш небезпечними для якості повітря, а іноді навіть більш шкідливими, оскільки містять вищу концентрацію ароматичних речовин та розплавляються на більшій поверхні.
За результатами експерименту, всього за 20 хвилин використання ароматичних продуктів у дихальні шляхи людини може потрапити мільярди наночастинок. Наслідки такого впливу для організму ще належить дослідити.
"Ароматизовані продукти — це не просто пасивні джерела приємних запахів - вони активно змінюють хімічний склад повітря в приміщенні, що призводить до утворення наночастинок у концентраціях, які можуть мати значні наслідки для здоров’я", - зазначає інженер Нусрат Юнг із Університету Пердью.
Науковці сподіваються, що їхнє дослідження приверне більше уваги до проблеми забруднення повітря в приміщеннях (яка досі вивчається набагато менше, ніж забруднення зовнішнього середовища).
Попередні дослідження цієї ж команди показали, що наночастинки у великій кількості також виділяються під час використання масляних дифузорів, освіжувачів повітря, дезінфікуючих засобів та інших ароматичних продуктів. Дослідники вважають, що будівлі, системи вентиляції та кондиціонування потрібно проєктувати з урахуванням впливу подібних забруднень.
Як писав "Ми-Україна" раніше, науковці пояснили небезпеку надмірного споживання рідини.