Коулрофобія: вчені з'ясували, чому деякі люди бояться клоунів

Коулрофобія: вчені з'ясували, чому деякі люди бояться клоунів

Дослідження вказують, що страх перед клоунами спостерігається як у дітей, так і у дорослих з різних культур. Хоча в науковій літературі існує безліч можливих пояснень цієї фобії, жодне з них не було систематично досліджене.

Про це повідомляє Science Alert.

Науковці вирішили зрозуміти психологічні основи коулрофобії. Для цього була розроблена анкета, яка оцінювала як поширеність, так і інтенсивність кулрофобії. Її заповнила міжнародна вибірка з 987 осіб віком від 18 до 77 років.

Понад половина опитаних (53,5%) заявили, що вони відчувають страх перед клоунами, 5% респондентів назвали цей страх "надзвичайно сильним". Відсоток людей з сильною кулрофобією був вищим, ніж у випадку деяких інших поширених фобій, таких як страх перед тваринами (3,8%), кров’ю/ін’єкціями/травмами (3,0%), висотою (2,8%), клаустрофобією (2,2%) чи польотом (1,3%).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вчені з’ясували, чому люди люблять боятися

Досілдники також виявили, що жінки частіше за чоловіків бояться клоунів, що співпадає з результатами досліджень інших фобій, таких як страх перед зміями або павуками. З віком кулрофобія зменшується, як і інші страхи.

Наступним етапом дослідження було вивчення причин цього страху серед тих, хто повідомив про нього. Було розглянуто вісім можливих пояснень, зокрема:

  • Тривожні відчуття через зовнішній вигляд клоунів;
  • Перебільшені риси обличчя, які викликають відчуття загрози;
  • Маскування емоцій клоунським макіяжем, що породжує невизначеність;
  • Кольори макіяжу асоціюються зі смертю чи пораненнями, викликаючи огиду;
  • Непередбачувана поведінка клоунів породжує дискомфорт;
  • Вплив страху від близьких;
  • Негативний образ клоунів у медіа;
  • Особистий негативний досвід.

 

Найменш популярною причиною виявився особистий негативний досвід з клоуном, тоді як вплив масової культури мав значно більшу вагу.

Найпотужнішим чинником страху виявилося приховування емоційних сигналів обличчя клоунами через макіяж. Неможливість зрозуміти, що клоун може зробити далі, змушує багатьох відчувати неспокій.

Як писав "Ми-Україна" раніше, вчені з’ясували, чи можна вагітним пити каву та чи впливає вона на СДУГ у дітей.

Головне