Складність післявоєнних виборів: як не втратити 15% голосів

<strong>Складність післявоєнних виборів: як не втратити 15% голосів</strong>

Перші післявоєнні вибори в Україні будуть особливо складними технічно. 

Одна із найбільших проблем – голосування українських виборців, які перебувають за кордоном. Є вірогідність, що багато хто з них ще не повернеться в місця постійного проживання, особливо якщо вибори відбудуться буквально через пару місяців після скасування режиму воєнного стану. На найближчих загальних виборах кількість закордонних виборців може стати рекордною і досягти 12-15% від загальної кількості громадян із правом голосу.

Виборці за кордоном

Наявність лише можливості офлайн-голосування на дільницях при українських дипустановах фактично позбавить голосу кілька мільйонів виборців. Пропозиція щодо відкриття додаткових дільниць у місцях компактного проживання вирішить цю проблему лише частково. Якщо вибори будуть не дуже конкурентними, то мотивація їхати за сотню кілометрів і вистояти кілька годин у черзі буде не надто високою. Варіант дводенного голосування потребує внесення змін до Конституції та не надто збільшить явку. Окрім того, формування складу комісій поза дипустановами навряд чи зможуть забезпечити українські політичні партії.

Онлайн голосування?

Обережно лунають пропозиції щодо онлайн-голосування через Дію чи поштового голосування. У низці західних країн це застосовується, водночас є багато аргументів проти таких форм голосування. Поштове голосування у США отримало досить серйозну критику на кількох останніх виборах.

Тому питання до дискусії – чи має Україна йти на ризик і розробляти голосування в Дії? Чи критика і недовіра до "чорного ящика" буде більш сильною, аніж ризик втратити голоси мільйонів біженців? І чи партії, які програють вибори, не звинуватять у своїй поразці черговий "транзитний сервер" і втручання у систему? І чи не спробують кібервійська переможеного супротивника повалити онлайн-голосування і підвісити результат виборів? І чи матимуть рівний доступ до системи громадяни України, які перебуватимуть на території рф чи до прикладу білорусі? 

Маємо досягти консенсусу до старту кампанії, щоб усі сумніви залишити поза межами виборчого процесу.

Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього

Головне