"Розумні авіабомби" JDAM-ER на озброєнні ЗСУ: на що вони здатні і як їх використовуватимуть

7 березня з’явилось відео ймовірного використання бійцями Збройних сил України “розумної бомби” Joint Direct Attack Munition-Extended Range (JDAM-ER). Наявність у ЗСУ цих високоточних боєприпасів підтвердили також військові США. В чому особливість цієї зброї й чим вона може бути корисною ЗСУ —  у матеріалі “Ми-Україна”.

“Розумна бомба”: що собою являє JDAM

Комплекс JDAM. Фото: flickr.com

Joint Direct Attack Munition-Extended Range (JDAM-ER) – це комплекти обладнання на основі технології GPS, які перетворюють прості вільнопадаючі авіабомби на всепогодні кориговані боєприпаси. Комплект включає систему навігації та GPS-приймач для підвищення точності, а також невеликі крила, що кріпляться в середній частині бомби, та хвостовий блок, який має кероване оперення. Воно дозволяє бомбі коригувати свій курс під час польоту до цілі. У блоці знаходиться навігаційне та інше обладнання.

Комплект JDAM-ER. Фото: flickr.com

Існує також більш рання версія "розумної бомби" з меншою дальністю - JDAM. Перший такий комплект  випустила американська компанія  Boeing у 1997 році. Бомби оснащені комплектом JDAM направляються до цілей інтегрованою інерційною системою наведення в парі з GPS-приймачем підвищеної точності, що забезпечує їм видиму дальність дії у 28 км від точки скидання. Кругове ймовірне відхилення, встановлене в ході випробувань, становить 11 метрів.

Комплект JDAM. Фото з відкритих джерел

Принцип дії JDAM відрізняється від бомби з лазерним наведенням і бомби з інфрачервоним наведенням, застосуванням яких можуть бути пошкоджені несприятливі умови біля поверхні землі (наприклад, непрозорість атмосфери внаслідок пилової бурі). Однак в останні роки JDAM-боєприпаси доукомплектуються головками лазерного наведення у передній частині бомби. Такі системи наведення вигідно використовувати проти певних видів цілей. Завдяки цьому старі боєприпаси перетворюються на комбіновану сучасну високоточну зброю, яка здатна уразити, в тому числі й в активно маневруючих цілях.

Перше бойове застосування системи JDAM відбулося під час операції НАТО проти Югославії. Американські бомбардувальники B-2 Spirit скинули понад 650 бомб типу JDAM на об'єкти в Сербії. Було уражено 78% намічених цілей, а показник надійності становив 96%.

Успіх югославської операції зумовив розширення програми використання JDAM з кінця 1999 року. Додатковий досвід застосування “розумних бомб” США здобули в Іракській війні та операціях в Афганістані.

Пізніше фірма Alenia Marconi Systems створила комплект Diamondback, призначений для підвищення дальності “розумних бомб”. Крила, що випускаються, збільшують дальність застосування бомби з 16-24 до 64-96 км. Випробування було зроблено фірмою Boeing у 1999 році.

Комплект JDAM-ER. Фото: flickr.com

Варіант зі збільшеною дальністю отримав назву JDAM-ER. Згідно з розрахунками фахівців Boeing, крило може забезпечувати максимальне віднесення до 78 км при скиданні з висот близько 12 000 м. Саме ці комплекти США надали Україні для протистояння російським окупантам.

JDAM-ER на озброєнні ЗСУ: що відомо на даний момент

Винищувач F-16 p з комплектами JDAM. Фото flickr.com

Перше відео з використанням авіабомби JDAM-ER опублікував журналіст Андрій Цаплієнко на своєму Telegram-каналі. У коментарі до ролику Цаплієнко зазначив, що бійці ЗСУ скинули з літака “розумну бомбу”. Так стало зрозуміло, що бойова авіація ЗСУ почала використовувати новий різновид боєприпасів проти російських окупантів.

Ще одним підтвердженням стала заява командувача Повітряних сил США у Європі та Африці Джеймса Хекера. Як пише видання The War Zone, на військовому симпозіумі Асоціації повітряно-космічних сил у штаті Колорадо Хекер заявив, що ЗСУ отримали JDAM-ER. 

Він повідомив, що Україні були передані авіаційні боєприпаси дальнього радіуса дії з GPS-наведенням, які можуть уражати цілі на відстані 72 км. Хекер зауважив, що ЗСУ вже успішно використовують ці снаряди.

“Нещодавно ми доставили деякі високоточні боєприпаси (в Україну - ред.), які мають збільшену дальність і йшли трохи далі, ніж гравітаційна бомба, і мають точне наведення. Це нещодавня можливість, яку ми змогли надати їм (українцям -ред.), ймовірно, протягом останніх трьох тижнів”, — сказав Хекер.

Він уточнив, що загальна кількість JDAM-ER, яка зараз є в Україні, доволі обмежена. "Їх достатньо, щоб завдати кількох ударів", — сказав військовий. Водночас JDAM-ER "дали можливість уражати зовсім інший набір цілей", які були недосяжні для літаків і для HIMARS. 

Як ЗСУ можуть використовувати JDAM-ER

Фото: flickr.com

Для скидання “розумних бомб” зазвичай використовується тактика скидання з кабрування під час маловисотного польоту. Річ у тім, що максимальна дальність скидання JDAM-ER у 72 км досягається тим, що літак має знаходитись на висоті 12 км та мати високу дозвукову швидкість. В такому випадку пілот ризикує наразитися на винищувальну авіацію і далекобійні ЗРК противника.

Однак, на думку Хекера, Повітряні сили України можуть безпечно використовувати JDAM-ER у режимі маловисотного скидання. Тоді дальність польоту плануючої бомби становитиме до 40 км. І хоча такий спосіб зменшує можливості застосування "розумної бомби", ризик втратити літак і пілота зменшується.

Фото: flickr.com

Високоточні бомби створювались як ефективний засіб для боротьби з високозахищеними об'єктами, зокрема командними пунктами або ключовими вузлами оборони. Ймовірно, саме в такий спосіб українські військові будуть застосовувати JDAM-ER, знищуючи найбільш укріплені позиції рашистів.

Окрім "розумних бомб" також можна використовувати й ракети GMLRS, але вага бойової частини цієї ракети складає близько 90 кг, водночас JDAM-ER можуть бути встановлені й на 2000-фунтові (908 кг) бомби, наприклад Mk 84, яка дозволяє пробити 3,3 метра бетону та має 429-кг бойову частину.

Нагадаємо, уряд Південної Кореї схвалив експортні ліцензії для Польщі на постачання Україні гаубиць Krab, які зроблені з використанням південнокорейських компонентів.

Головне