Річниця затоплення крейсеру "Москва": як російський воєнний корабель пішов на х**

Річниця затоплення крейсеру

14 квітня – річниця затоплення російського крейсеру "Москва" та синергії військової доцільності операції із символізмом. Згадуємо, як це було та чого вдалося досягнути завдяки цьому.

Факти про "Москву"

Українське походження. Крейсер побудували на Миколаївському суднобудівному заводі ім. 61 комунара. Він був закладений у 1976 р., а спущений на воду у 1979 р. Спочатку мав назву "Слава" і був одним з чотирьох кораблів проекту "Атлант". Інші три:

  • "Маршал Устинов" (перша назва "Адмірал флоту Лобов") – у складі російського північного флоту;
  • "Варяг" (перша назва "Червона Україна") – флагман російського тихоокеанського флоту;
  • "Україна" (перша назва "Комсомолець") – у складі ВМС України, але перебуває в порту Миколаєва та є небоєздатним.

Перейменування. "Слава" отримала назву "Москва" у спадок від списаного однойменного крейсера-вертольотоносця у 1996 р. Тоді ж корабель став флагманом чорноморського флоту.

Участь у війнах. У серпні 2008 р. під час агресії росії проти Грузії крейсер чергував у Чорному морі, а потім деякий час перебував у порту анексованого Сухумі.

У серпні 2013 о. переброшений у Середземне море для прикриття росіян в Сирії та у якості відповіді на нарощування присутності в морі американських кораблів. У 2014 р. блокував український флот у Криму у Донузлаві.

путін та президент Єгипту Абдель Фаттах Ас-Сісі у серпні 2014 р. на борту крейсеру "Москва"

В лютому 2022 р. брав участь в атаці на острів Зміїний, де його й послав на х** український прикордонник. Основної метою під час війни було забезпечення протиповітряного прикриття для російського корабельного угрупування.

Крейсер "Москва" у квітні 2022 р., перед останнім виходом у море. Знімок із супутника.

Озброєння. На озброєнні крейсеру були:

  • АК-130. Корабельна автоматична гармата калібру 130 мм. Двоствольна, скорострільністю 90 пострілів на хвилину, з можливістю ведення зенітної стрільби.
  • АК-630 (шість одиниць). Корабельна зенітна автоматична артустановка. Є шестиствольною, скорострільність до 5 тис. пострілів на хвилину. Призначення – перехоплення протикорабельних ракет;
  • П-1000 "Вулкан" (модернізація "Базальту"). Протикорабельний ракетний комплекс, яких на крейсері було вісім. Максимальна дальність – до 1 тис. км. Ракети здатні нести ядерний заряд;
  • С-300Ф "Форт" (або "Риф" – експортна назва). Зенітний ракетний комплекс, створений на базі сухопутної С-300П. На крейсері було вісім пускових установок;
  • Оса-МА. Зенітно-ракетний комплекс, що передбачений для ураження цілей, що летять на висоті до 60 м над рівнем моря.

Перший пуск П-1000 "Вулкан" з крейсеру "Москва" у квітні 2021 р. з імітацією ураження противника

Також на борту були два торпедні апарати калібру 533 мм та корабельний багатофункціональний вертоліт Ка-27.

Вартість. Враховуючи озброєння на борту, вартість крейсеру оцінюють орієнтовно у 750 млн доларів, і він є найдорожчою втратою росії під час агресії проти України.

Історичне значення затоплення. Флагман флоту росія перед цим втрачала аж у 1905 р. Тоді, у російсько-японській війни було затоплено флагман другої тихоокеанської російської ескадри "Князь Суворов". З часів Другої світової став другим затопленим крейсером у світі. Перед тим під час Фолклендської війни у 1982 р. британці затопили аргентинський крейсер "Генерал Бельграно".

Як тонула "Москва"

Пізно ввечері 13 квітня 2022 року флагман російського чорноморського флоту гвардійський ракетний крейсер "Москва" зазнав пошкоджень, несумісних із подальшим існуванням. Про це о 22.31 сповістив телеграм-канал Одеської ОДА (ОВА). У повідомленні було зазначено, що саме ракети "Нептун" завдали крейсеру пошкоджень.

Береговий комплекс "Нептун"

Протягом ночі були повідомлення про те, що на порятунок "Москві" кинуто всі сили російського чорноморського флоту. Ближче до ранку через офіційні агенції міністерство оборони росії сповістило про детонацію боєприпасів, що сталась внаслідок пожежі. Екіпаж, наче, було евакуйовано, а корабель потягнули на ремонт у Севастополь. Що саме викликало пожежу там не зазначили.

Вдень 14 квітня Оперативне командування "Південь" підтвердило влучання ракетами "Нептун", ушкодження, пожежу, детонацію боєприпасів і те, що крейсер "почав тонути".

Пошкоджений крейсер "Москва"

Ближче до ночі 14 квітня 2022 р. росіяни сповістили про втрату крейсером стійкості та затоплення в умовах шторму. Про ураження "Нептуном не згадували". Але вночі 15 квітня 2022 р. росіяни ракетами "Калібр" вдарили по заводу "Візар" у Вишневому, Київської області, що виробляв комплектуючі до "Нептуна".

Щодо кількості загиблих членів екіпажу крейсеру остаточних даних немає. Чисельність екіпажу варіюється від 416 (мінімальна фактична) до 758 (максимальна штатна).

16 квітня російське міноборони виклало відео зустрічі екіпажу із головнокомандувачем вмф росії Миколою Євменовим. Проте коли саме і у зв’язку із чим саме відбувалася зустріч достеменно не вдалося встановити.

https://www.youtube.com/watch?v=qDo2PGux_2k

У перші дні росіяни визнали загибель одного члена екіпажу, зникнення без вісті 27 та порятунок 396. Згодом офіційно визнали загибель 22 осіб, зокрема й строковика Єгора Шкребця. Його батько досі веде бурхливу діяльність із пошуку винних у загибелі сина у соцмережах.

20 квітня інформаційно-консалтингова компанія Defense Express вказала орієнтовні координати місця затоплення – 44°56' N 31°44' E. За даними дослідників, "Москва" лягла на дно на глибині 50-60 метрів.

Після року, що минув, там констатують такі нюанси:

  • шторму під час затоплення не було;
  • внаслідок пошкодження детонували боєприпаси до Оси, АК-630 та С-300 "Форт";
  • під час ураження системи ППО не було розгорнуто;
  • всі рятувальні плоти з крейсеру було скинуто. Один з них виловили у вересні біля Одеси і передали прикордонникам Ізмаїльського загону.

Якими є наслідки затоплення крейсеру "Москва"?

"Завдання цього крейсера і сам задум, для чого він будувався, - це боротьба з авіаносцями Сполучених Штатів, - пояснив командувач військово-морських сил ЗСУ віце-адмірал Олексій Неїжпапа. - Цей корабель призначений для ведення бойових дій в океані. Дійсно, у Чорному морі йому робити не було чим з такими силами і засобами протиповітряної оборони, які були на цьому крейсері… Наші сили і засоби виявили групу кораблів, в тому числі й крейсер "Москва". І ракетний комплекс "Нептун" вразив двома ракетами. Для такого корабля дві ракети – це дуже мало, щоб він був затоплений. Але він зараз на дні".

За оцінками віце-адмірала, яку він надав у документальному фільмі Дмитра Комарова, затоплення "Москви" було великою іміджевою втратою для росії. Але у серпні минулого року Неїжпапа також вказував і на військове значення цієї події.

"Це корабель, який був задіяний для прикриття ППО угруповання окупантів, яке було створено там і призначення його було у тому, щоб закрити небо від наших повітряних сил", - пояснив командувач ВМС.

Оскільки саме "Москва" прикривала висадку російського десанту у Бердянську, очевидним було й прикриття аналогічної потенційної висадки біля Одеси, якої так і не сталося.

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний пояснював, що наша зацікавленість була у тому, щоб знизити активність російського чорноморського флоту.

"Для цього у нас були деякі можливості, досить невеличкий шанс ці можливості використати… Крейсер "Москва" – це як оці величезні колони, які рухалися у бік Київської області. Неможливість уявлення того, що друга армія світу може бути кимось уражена або знищена, затягнула ці колони під Київ, які ми спалили. Так само затягнула це іржаве корито безпосередньо в зону ураження. Українці такі, що цього шансу вони не впустили", - констатував Залужний.

Міністр оборони України Олексій Резніков вказав на два прямі наслідки знищення крейсеру:

"Це дало нам можливість деокупувати острів Зміїний і ми розпочали grain deal, тобто зернову угоду, місію по забезпеченню Африки та Азії їжею".

10 квітня Резніков також вказав, що росіяни досі не знають про деякі нюанси, завдяки яким Україна може здивувати окупантів на морі. За його словами, зараз українці чекають на слушний момент, щоб "повторити цю історію".

Раніше "Ми - Україна" також розповідав про десятьох проросійських колаборантів та терористів, яких було знищено за час війни з росією.

Головне