З першого дня повномасштабного вторгнення Росії регіональні журналісти демонструють самовідданість і вірність своїй країні. Попри труднощі — перевантаження інформацією, необхідність працювати в режимі 24/7 і особисті втрати — вони залишаються надійним джерелом правдивих новин. Так, у березні 2022 року портал «Чернівецький промінь» опублікував новину про те, що в Чернівцях створюють унікальні плитоноски для амуніції, яка рятує життя військовим. Однак часто новини з регіонів залишаються в тіні, переконана колишня редакторка новин порталу «Чернівецький промінь» Катерина Спрінчінат. За словами Спрінчінат, багато новин про волонтерську діяльність, реформи місцевого управління не висвітлюються у загальнонаціональних ЗМІ.
Катерина впевнена, що на плечі регіональних ЗМІ лягає відповідальність за поширення правдивої інформації, спростування чуток і фейків про «здачу міст». В умовах війни та постійного потоку новин експерту вдалося реалізувати в редакції спеціальні процедури для оперативного реагування на надзвичайні ситуації, перевірки інформації на правдивість і налагодження прямого контакту з авдиторією.
В інтерв’ю виданню «Ми — Україна» Катерина розповідає, яку роль відіграють місцеві ЗМІ в тривожні часи.
- З початку повномасштабного вторгнення вам довелося перебудовувати інформаційний процес, змінювати теми, швидше обробляти інформацію. Як ви організували роботу свого відділу?
- Підхід до роботи на нашому новинному порталі кардинально змінився. Якщо раніше ми висвітлювали переважно місцеві події — політику, економіку, культуру, — то після 24 лютого 2022 року в центрі уваги опинилися теми, пов’язані з війною: безпека, допомога переселенцям, волонтерський рух, мобілізація, втрати, героїзм українських військових, а також психологічна підтримка для цивільного населення.
Я як журналістка працювала практично без вихідних, тому що мої колеги-чоловіки добровільно пішли на фронт. Доводилося поєднувати обов’язки репортера і редактора. Ми відчували велику відповідальність за оперативне і правдиве інформування людей. Довелося оптимізувати редакційні процеси: хтось працював віддалено, хтось залишався в офісі, ми постійно були на зв’язку, координували новини щогодини.
Цей період навчив нас працювати швидко, відповідально і при цьому з емпатією, адже кожна новина могла вплинути на стан і рішення читачів. Попри весь жах і співчуття, потрібно було працювати холоднокровно і швидко.
- Працюючи редактором, ви також займалися навчанням нових співробітників основам подачі матеріалу в публіцистичному стилі. Завдяки прозорій подачі матеріалу вдалося підвищити рівень довіри читачів до порталу. Яку роль, на вашу думку, відігравали регіональні медіа в інформуванні та підтримці населення у вашому регіоні?
- Регіональні медіа стали джерелом надійної, зрозумілої та близької людям інформації. У Чернівецькій області ми висвітлювали роботу волонтерів, де і як отримати допомогу для ВПО (внутрішньо переміщених осіб), як діяти під час повітряної тривоги, де проходить мобілізація, як функціонує критична інфраструктура. Ми не просто писали новини — ми морально підтримували людей, показували приклади людяності та взаємодопомоги. Саме регіональні журналісти першими помічають зміни в громадах і швидко реагують на запити мешканців.
- У вашому відділі була впроваджена внутрішня система фактчекінгу, яка дозволила оперативно виявляти та відсікати неперевірені джерела. Як вплинули ці заходи на рівень довіри авдиторії до місцевих новинних видань?
- Так, довіра зросла. Люди бачили, що ми поруч, що ми працювали навіть у найважчі моменти, і при цьому подавали чесну та оперативну інформацію без сенсацій і паніки. Було дійсно помітно, як у перші тижні авдиторія порталу постійно зростала. Людям були потрібні новини про своє місто, район, сусідів, вони хотіли знати, що відбувається поруч. І ми стали мостом між владою, волонтерами та громадою. Це дуже посилило зв’язок між журналістами та читачами, які залишилися з нами й надалі.
Матеріали писалися на основі перевірених джерел з урахуванням військової цензури та загроз безпеці. Крім того, потрібно було стежити за «інформаційною гігієною», щоб правильно споживати інформацію.
- Ви також координували присутність видання в соціальних мережах: за час вашої роботи авдиторія Instagram-сторінки «Чернівецький промінь» зросла на 10 тисяч підписників — значний показник для регіонального медіа. Крім того, ви запустили новинну розсилку в Facebook. Які інструменти, на вашу думку, слід використовувати регіональним виданням у соціальних мережах?
- Домогтися хорошого результату в соцмережах для ЗМІ не складно, на мій погляд. Але все ж, є кілька моментів, про які треба завжди пам’ятати. Наприклад, таргетована реклама. Щоб її налаштувати, потрібно добре знати свого читача. Також разом з цим необхідна регулярність (наприклад, виділити рубрику, яка з’являється раз на день або тиждень). Дуже важливо з усім цим адаптувати тексти для різних форматів і платформ, тобто для Instagram і для Х (Twitter) потрібно абсолютно по-різному готувати текст. Це лише кілька простих правил, яких потрібно дотримуватися, щоб досягти результату.
- Як ви оцінюєте рівень висвітлення регіональних подій у національних ЗМІ?
- На жаль, багато важливих історій з регіонів залишаються поза увагою національних ЗМІ. Часто фокус зосереджений на столиці або передовій, а регіональний досвід — волонтерство, допомога переселенцям, реформи в громадах — залишається «в тіні».
На мій погляд, зараз бракує системної співпраці між центральними та місцевими редакціями. Було б добре, якби великі медіа частіше цитували регіональні джерела або створювали платформи для локальних історій.
- Як ваш різноманітний досвід у громадському житті — зокрема організація благодійної художньої виставки та співпраця з іноземними волонтерами — може допомогти в тому, щоб зробити регіональні проблеми більш помітними та привернути до них ширшу увагу?
- Хоча часто регіональні ЗМІ залишаються в тіні, у них є велика перевага. Воно полягає в тому, що вони можуть писати про людей, глибокі історії героїв. Їм не потрібно постійно шукати міжнародні та всеукраїнські новини, навпаки, вони можуть розповісти детальну насичену історію. Так само регіональні ЗМІ можуть висвітлювати вплив світових і всеукраїнських новин у контексті регіону, наприклад, коли місцева лікарня від ООН отримала гранти.
Люди цінують перевірену інформацію, тому критичне мислення, швидкий фактчекінг, вміння адаптуватися до нових умов стануть ключовими для журналіста новинного сайту. Також важливо вміти працювати з цифровими форматами: відео, соцмережами, подкастами. Журналіст повинен бути не тільки оповідачем, але і комунікатором, трохи аналітиком. Регіональні журналісти відіграють важливу роль у відновленні довіри в суспільстві.
Автор: Юлія Янішевська