Публіцист і політичний оглядач "Радіо Свобода" Віталій Портников дав інтерв'ю "Радіо Свобода", в якому оцінив поведінку поведінку Володимира Зеленського під час останніх переговорів з американською стороною, шанси на повернення Запорізької АЕС та вихід Сил оборони з Курщини.
Вихід ЗСУ з Курщини - це не про "подарунок" Путіну
- Несподівано цього тижня Дональд Трамп повідомив, що в рамках обговорень щодо врегулювання конфлікту в Україні порушується питання щодо майбутнього контролю над Запорізькою атомною електростанцією. Трамп не уточнив назву електростанції, сказавши лише, що переговори йдуть про дуже велику електростанцію. Запорізька електростанція розташована поряд із Енергодаром. Це найбільша атомна станція у Європі, а вона під контролем російської армії. Вимоги Путіна припинити мобілізацію та постачання зброї, вихід ЗСУ з Курської області та контроль над Запорізькою АЕС обговоримо з публіцистом та політичним оглядачем "Радіо Свободи" Віталієм Портниковим. Військовий експерт Михайло Самусь не виключив, що операція "Курська труба" та відхід ЗСУ з території рф – це узгоджена операція Києва з Вашингтоном, на кшталт подарунок Путіну для торгу. Як ви думаєте про це?
Я так не гадаю. Я думаю, що події, пов'язані з Курською областю, розвиваються своєю чергою, а розмови про так зване перемир'я – своєю. Тим більше, що ми не бачимо жодних поки що навіть спроб Володимира Путіна погодитися з якимось реалістичним перемир'ям. Тому я не розумію, чому йому потрібно робити подарунки. Скажіть, звідки виникла тема Запорізька атомна станція у папці мирних переговорів Трампа та Путіна? По-перше, я думаю, що це не мирні переговори Трампа та Путіна. Це те, що обговорювали між собою українська та американська делегації. Путін, наскільки я розумію, не збирається нічого подібного з Трампом обговорювати. Він, більше того, продовжує наполягати на тому, щоби українські війська вийшли взагалі з території Запорізької, Донецької, Луганської та Херсонської областей. Тоді про який контроль над Запорізькою атомною електростанцією взагалі може йтися. Трампу просто хтось щось розповів про те, що було у переговорах американських та українських чиновників у Джидді.
ЗАЕС у переговорах про мир
- Але він це повторив під час одного зі своїх інтерв'ю. Не більше, але й не менше. До речі, Віталію, а чому Путін знову не озвучив питання про контроль над чотирма областями? Те, що він вписав до Конституції на тому виступі разом із Лукашенком?
Ну, мабуть, бо йдеться про припинення вогню. Припинення вогню, може бути попередні умови. Адже це рішення про розмежування військ на 30 днів. І тому Путін виставляє для цього припинення вогню одні умови. А йдеться про припинення військових дій як таких чи про мир. Але я гадаю, що умови будуть іншими. Скажіть, наскільки нині сильні позиції Києва, коли доводиться Трампу вмовляти чи примушувати до світу Путіна, а не Зеленського? Я думаю, що це сюрреалістична ситуація. Що означає сильні позиції Києва? У нормальній політиці, якщо говорити про припинення вогню, то країна, яка є або союзником, або посередником, спочатку домовляється про припинення вогню з агресором, а потім уже про досягнуту угоду, каже жертвою агресії. А Трамп робить все зовсім навпаки. Він домовляється про мир із країною, на яку її напали, а потім, після того, як ця країна, яка не розпочинала війни, каже, так, ми хочемо миру, намагається домовитися з країною-агресором, президент якої вже йому відмовив у припиненні вогню. Тому мені здається, що це просто струс повітря, який має закамуфлювати дипломатичну поразку американського президент.
"Зеленський поводиться розумно" - Портников про переговори Києва з Вашингтоном
- Віталію, на ваш погляд, як зараз він поводиться після того, що сталося в Овальному кабінеті, після переговорів у Джидді? Він вам у цій ситуації подобається?
Так. Я вважаю, що Зеленський поводиться розумно. Тому що, якби він вийшов із Овального кабінету, нічого не сказавши Трампу ні про гарантії безпеки, ні про те, що Путін не збирається погоджуватися з жодним припиненням вогню, він був би не президентом суверенної держави, а керівником протекторату. І, власне, мені здається, що сама зустріч в Овальному кабінеті на це була розрахована. Ми говоримо про те, що це була підготовлена провокація, що Трамп і Венс хотіли лаятись із Зеленським. Я не вважаю, що вони спеціально щось подібне готували. Я вважаю, що вони готували конкретну демонстрацію того, що український президент не має суверенітету. І це те, що казав Кіт Келлог - представник Трампа щодо врегулювання російсько-українського конфлікту - він мав прийти, подякувати, підписати, пообідати, виступити на прес-конференції та піти. Ну, знаєте, так зазвичай готують керівники російських регіонів на зустріч із Путіним, а не главу суверенної держави на зустріч із главою держави-союзника. Кіт Келлог, як і багато чиновників в адміністрації Трампа, вже засвоїв цю радянську лінію поведінки щодо президента США. Але врешті-решт Зеленський не працює в адміністрації Трампа. Він репрезентує український народ. І навіть таким політикам, як Дональд Трамп, доводиться на це зважати.
Підхід Трамп до переговорів
- А у Києва є зараз якась стратегія, як вести себе з Трампом і з його адміністрацією?
Я вважаю, що це повинна бути спільна європейська стратегія поведінки, яку повинні виробляти разом керівництво України з керівництвом таких країн, як Велика Британія, Франція, Німеччина. Тому що відмова США від європейської і атлантичної солідарності, їхня неготовість брати участь в забезпеченні безпеки Європи, це загрожує національним інтересам самих
США, але це страшно і для всіх нас, європейців. Тому що подібне руйнування тієї системи безпеки, яка була з такими зусиллям вибудована на руїнах Другої світової війни, загрожує початком Третьої - про що, до речі, неодноразово говорив сам президент США. Тільки, мені здається, він бачить загрозу не в тому кутку.
- Ми бачимо, що Європа сьогодні реальний союзник України. Стармер - прем'єр Великої Британії - може стати новим Черчиллем Європи?
Тут же питання в ресурсах. США мають більші ресурси, ніж європейські країни. Тому для того, щоб європейські країни акумулювали ресурси не просто для допомоги Україні, а для створення своєї системи безпеки, в тому числі і системи ядерного
зберігання, необхідний перехідний період. І в цей перехідний період ми маємо тримати США і тримати президента США на позиції нашого союзника, а не союзника автократів.
- Скажіть, Путін став більш передбачуваним після вчорашнього виступу?
Мені здається, що Путін завжди був передбачуваним. Ми знаємо, чого хоче Путін, ми знаємо, чого він добивається, ми знаємо, як він використовує слабких партнерів і людей. Дуже жаль, що за цими людьми прослідував Дональд Трамп.
Заморожування бойових дій на 30 днів
- Допустимо, що всім сторонам вдасться на 30 днів заморозити бойові дії. На що Київ витратить цей час?
Я думаю, що ніякого заморожування бойових дій на 30 днів не буде. Тому що росія ставить умов, які фактично виглядають як умови капітуляції України. Зрозуміло, що не може бути ніякого заморожування бойових дій, коли йдеться про відмову від мобілізації і, найголовніше, про відмову від воєнної допомоги. Фактично, Путін пропонує роззброїти Україну, сам не збираючис роззброюватись. Але, якщо представити собі, що 30-денне перемир'я дійсно відбудеться, нам необхідно не лише повернутися до якогось режиму мирного життя, нам необхідно переоснащення армії, нам необхідно створення оборонної фортифікації, нам необхідно створення інструментів, які ускладнять агресору подальший наступ по нашій території. І в цьому випадку, я
думаю, що російська армія вимушена буде або погодитись на перемир'я, або у випадку його порушення зазнає нові, більш більш серйозні втрати, пробуючи продовжувати агресію проти суверенності країни.
Як писав "Ми-Україна" раніше, президент Трамп має намір поговорити з російським диктатором Володимиром Путіним 18 березня.