В росії на тлі затяжної війни розвивається безпрецедентна кадрова криза

В росії на тлі затяжної війни розвивається безпрецедентна кадрова криза

У 2024 році дефіцит робочої сили в росії сягнув рекордних 2,6 млн осіб — це на 17% більше, ніж минулого року. 

Про це повідомляє Служба зовнішньої розвідки України. 

За її даними, якщо поточна динаміка збережеться, протягом найближчих п’яти років нестача кадрів може зрости до 4 мільйонів осіб.

Найбільший попит спостерігається на працівників середньої та високої кваліфікації, зокрема у ключових секторах економіки. Зокрема, промисловість уже втратила близько третини необхідного персоналу - понад 390 тисяч інженерів і операторів обладнання. У сфері торгівлі неукомплектовано понад 347 тисяч робочих місць, транспортна галузь відчуває брак понад 200 тисяч водіїв. Найкритичніша ситуація склалася в аграрному секторі, де дефіцит кадрів перевищує 35%.

Серед головних причин кадрової кризи в СЗР називають:

  • мобілізацію та масову еміграцію фахівців, які намагаються уникнути призову (від 650 тис. до 1,1 млн осіб залишили країну);
  • демографічний провал 1990-х років;
  • низьку привабливість аграрного та промислового секторів через погані умови праці та мізерну оплату;
  • відсутність системної підготовки технічних спеціалістів;
  • перевагу бізнесу щодо залучення мігрантів замість інвестування в навчання та автоматизацію.

 

Попри підвищення заробітної плати на 10–15% у низці підприємств, ці заходи не змогли компенсувати масштабні втрати персоналу. 

У СЗР наголошують, що кадрова проблема набуває системного характеру й становить загрозу для довгострокової стабільності російської економіки. У контексті тривалої війни проти України зусилля Кремля щодо подолання кризи залишаються фрагментарними та неефективними.

Як писав “Ми-Україна” раніше, у квітні 2025 року в низці регіонів росії зафіксовано різке зростання смертності - на рівні, близькому до пікових значень пандемії COVID-19 у 2021 році. 

Головне