Президент США Дональд Трамп може зробити “історичну помилку”, якщо його мирні ініціативи щодо України завершаться визнанням російського контролю над Кримом та іншими тимчасово окупованими територіями.
Про це заявив радник уряду Польщі з питань України Павел Коваль перед візитом до Вашингтона в інтерв’ю FT.
“Червона лінія буде перетнута для Польщі та решти Центральної Європи, якщо розширені кордони росії будуть юридично визнані в результаті вторгнення в сусідню країну”, - сказав Коваль.
Перед вильотом до США Коваль наголосив, що мирні угоди не мають містити поступок росії.
“Існує чітка різниця між тимчасовими рішеннями щодо припинення бойових дій і здійсненням очікування росії визнати Крим, Донбас чи інші частини України, що було б історичною помилкою”, - заявив радник.
Він підкреслив, що безпеку України не можна відокремлювати від стабільності всієї Центральної Європи.
“росія після розпаду СРСР визнала Україну з її кордонами. І це основа норм міжнародного права”, - додав Коваль.
Попри побоювання, польський чиновник вважає, що Трамп не піде на де-юре визнання анексованих територій, оскільки це позбавить США економічного впливу в майбутній відбудові України.
“Якщо реальні гроші будуть інвестувати в Україну, вони вимагатимуть серйозних американських гарантій”, - зазначив Коваль.
Також радник уряду Польщі застеріг від надмірної зосередженості на постконфліктних угодах, замість активної підтримки України вже зараз, коли тривають бойові дії.
“Ми повинні зосередитися на тактичній підтримці України, тому що я бачу, як Путін міг би використати час переговорів із США”, - сказав Коваль.
За інформацією видання, прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що Варшава продовжить надавати матеріально-технічну підтримку Україні. При цьому варіант із розгортанням польських солдатів в рамках миротворчої місії не розглядається.
Коваль пояснив, що така позиція Польщі є необхідністю не послаблювати польську армію. Адже країна має захищати власні кордони від росії та її проксі Білорусі.
Як писав "Ми-Україна" раніше, польські військові привели у повну бойову готовність авіацію, наземні системи протиповітряної оборони та радіолокаційного спостереження через масовану ракетну атаку рф по території України 6 квітня.