Завдяки наполегливій позиції Спеціалізованої екологічної прокуратури Одеської області, з іноземної компанії-судновласника стягнуто майже 65 мільйонів гривень за забруднення внутрішніх морських вод України.
Про це повідомив Офіс генпрокурора.
Інцидент стався 30 квітня 2020 року в порту "Південний", де з судна "STAVANGER" під час розвантаження стався неконтрольований викид 8,5 тонн небезпечної речовини – суміші пальмового олеїну та стеарину. Це порушило вимоги Міжнародної конвенції 1973 року про запобігання забрудненню з суден. Внаслідок забруднення державі було завдано збитків на суму 2 мільйони 417 тисяч доларів США, що на момент подання позову до суду, за курсом НБУ, становило 64 мільйони 808 тисяч гривень.
У 2022 році, на виконання судового рішення, з компанії було стягнуто 36,5 мільйонів гривень. 17 січня 2025 року було забезпечено повне виконання рішення та стягнуто залишок – 28,2 мільйона гривень. Цей випадок є унікальним для України, адже вперше вдалося довести відповідальність іноземного судновласника за екологічну шкоду та домогтися відшкодування збитків державі у такому значному розмірі. Він підкреслює важливість екологічної відповідальності та ефективність роботи прокуратури у захисті довкілля та стягненні завданих збитків.\
Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, Норвезька асоціація судновласників (NRF) та страховики Skuld і Gard б'ють на сполох через загрозу екологічної катастрофи у зв'язку зі збільшення кількості незастрахованих танкерів "тіньового флота" рф біля берегів Північної Європи.